Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Narodziny pierwszego auta na świecie

30 września 2016 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Niewielu nas wie, kiedy narodził się pierwszy samochód. Kiedy świat ruszył do przodu w spalinowym pędzie? Kto był wynalazcą pojazdu z silnikiem spalinowym? Opowiemy Wam historię samochodu. Zapraszamy.

29 stycznia 1886 roku. Doniosły dzień.

Dzień, w którym niemiecki inżynier Carl Benz opatentował “pojazd z napędem spalinowym”. Tego samego roku, Gottlieb Daimler zbudował, niezależnie od Benza, swój pojazd mechaniczny. Okazuje się, że zaledwie 130 lat temu wynaleziono maszynę, bez której dziś nie wyobrażamy sobie życia i funkcjonowania. Za sprawą samochodu, a właściwie napędu spalinowego jesteśmy w stanie pokonywać dziś potężne odległości w stosunkowo krótkim czasie, a biorąc pod uwagę czas podróży w XIX wieku… ten czas skrócił się niewyobrażalnie.

Narodziny samochodu – jeden z ważniejszych dokumentów świata

Niemiecki Urząd Patentowy nadał patentowi Benza oznaczenie DRP 37435. To swego rodzaju “akt urodzenia”, jeden z ważniejszych dokumentów świata, znajdujący się od 2011 na Światowej Liście Programu “Pamięć Świata”, na której znajdują się też Biblia Gutenberga, Magna Carta czy Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha.  Benz, we wniosku patentowym napisał: “(…) konstrukcja służy głównie do zastosowań (…) takich jak transport od jednego do czterech pasażerów”. Autorski pojazd można dziś zobaczyć w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, obok pojazdu Gottlieba Daimlera.

Prace konstrukcyjne

Jednak, zanim doszło do opatentowania pojazdu, musiał zostać zbudowany. Benz zbudował go w 1885 roku, na bazie trójkołowego podwoziu, zaprojektowanego specjalnie na potrzeby powstającego pojazdu. Na podwoziu umieścił poziomo jednocylindrowy czterosuwowy silnik, o pojemności skokowej 954 ccm i maksymalnej mocy 0,55 kW/0,75 KM przy 400 obr./min. Jazda próbna zakończyła się zderzeniem ze ścianą. Niezależnie od prac Benza, w Cannstatt nad swoim pojazdem pracował Daimler, któremu w realizacji projektów pomagał Wilhelm Maybach. Panowie opatentowali w 1883 roku szybkoobrotowy silnik spalinowy, który stanowił udoskonalenie projektu silnika Augusta Otto, a który posłużył jako napęd dla jednośladu dwa lata później.

Trudne początki

Samobieżny pojazd na trzech kołach Benza, napędzany silnikiem spalinowym osiągał zawrotną prędkość 16 km/h. Już 3 lipca 1886 roku pojazd został zaprezentowany szerszej publiczności. Odbyło się to w Mannhaim, na ulicy Ringstrasse. Jednak przydatność pojazdu do transportu i podróży udowodniła wyprawa żony Bertha, która wraz  z synami, Eugenem i Richardem usiadła za sterami Modelu III i wyruszyła, bez zgody i wiedzy męża, w pierwszą w historii, daleką podróż samochodem, udowadniając tym praktyczne zastosowanie dla powstałego pojazdu. Podróż odbyła się w 1888 roku. Bertha postanowiła wybrać się w podróż do oddalonego o 80 km Pforzheim, z Mannhaim, gdzie znajdowała się pracownia jej męża. W paliwo do pojazdu zaopatrywała się przydrożnych aptekach. Kiedy dotarła do celu, poinformowałam męża telegramem o swoim powodzeniu, przedstawiając jednocześnie uwagi dotyczące praktycznego użytkowania pojazdu. Pod wpływem jej uwag Benz wprowadził między innymi niski bieg, umożliwiający pokonywanie wzniesień.

A rozwój silników spalinowych i ich zastosowań nabierał rozpędu

Pionierskie wynalazki z 1886 roku autorstwa Benza i Daimlera zapoczątkowały rewolucję, dając początek niemieckiej firmie Mercedes-Benz.

Zanim to jednak nastąpiło, obie firmy, Benza i Daimlera, rozwijały się niezależnie. W 1893 roku powstał model Benz Viktoria,a rok później model Velo, który zapoczątkował produkcję na skalę przemysłową. W 1895 powstał pierwszy … autobus. W tym czasie rozwija się też przedsiębiorstwo Daimlera, produkujące łodzie, samochody, prowadzi eksperymenty ze sterowcami. Maybach i Daimler konstruują czterobiegową skrzynię biegów, czterocylindrową jednostkę napędową, a swoje pierwsze auto, czyli model Phoenix zaprezentowali światu w 1897 roku.

Kilka lat później, Daimler i Benz połączyli siły i umiejętności, tworząc najbardziej dziś rozpoznawalną markę samochodu, nazwaną Mercedes, a która dziś jest synonimem luksusu, wygodny i niezawodności.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała firma Pat-Car z Płocka zajmująca się pomocą drogową i wynajmem aut.

#pat-car.pl#pierwszy samochód

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *