Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Zadbany akumulator zimą nie zawiedzie

8 stycznia 2017 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Jak bardzo dbasz o akumulator w twoim aucie? Pamiętasz o nim czy wręcz przeciwnie? Wiesz, że minimum uwagi skierowanej na baterię w twoim aucie zaprocentuje długą, bezawaryjną jazdą.

Mimo, że zimy  ostatnio nie należą do tych najbardziej ekstremalnych, to akumulatory naszych samochodów zimą wymagają szczególnej uwagi, dzięki czemu istnieje szansa na to, że będą służyły dłużej w bezawaryjny sposób. Prawidłowy sposób eksploatacji akumulatora pozwala na lata bezproblemowej pracy, a odrobiny uwagi wymagają również akumulatory, które teoretycznie oznaczone są jako bezobsługowe. Zainteresowanie baterią zaprocentuje tym, że zimą twoje auto będzie paliło na mrozie bez problemu, zwłaszcza wówczas, gdy brakuje ci miejsca w garażu i twoje auto parkuje na dworze, czyli pod chmurką…

A o akumulatorze nie pamięta się za często….

Zupełnie tak, jakby był częścią mitycznej machiny. Tymczasem gwałtowne uzmysłowienie sobie jego niezbędności przychodzi wówczas, gdy nie możesz uruchomić silnika po mroźnej nocy czy nie możesz otworzyć auta, bo w obwodzie nie zostało nawet “grama” prądu…

Standardowy, akumulator wystarcza na na 4 do  6 lat normalnego użytkowania.  Normalne to takie, gdzie cykl jazdy jest mieszany, pozwalający na ładowanie  baterii podczas dłuższej trasy. Dlatego też niewłaściwie eksploatowane bateria może wykończyć się już po dwóch latach od daty zakupu, ale też może być sprawna po 10 latach intensywnej, acz właściwej eksploatacji.

Nowoczesne auta są tak naszpikowane sprzętem elektrycznym, że alternator nie nadąża z ładowaniem baterii podczas krótkich przejazdów, a na postojach, rozładowana bateria się rozładowuje. Dla akumulatora wyrokiem jest ciągłe niedoładowanie, gdyż w konsekwencji spada wydajność ogniw, a bateria się starzeje, zmniejszając swoją wydajność.

1-3

Nie używana też się zużywa…

Akumulator wymaga doładowania wówczas, gdy jego napięcie spada poniżej 12,5 wolta. Nie powinieneś również łudzić się, że skoro twój samochód stoi w garażu przez większą część czasu, to z  baterią nic się nie dzieje.  Wręcz przeciwnie, bateria się rozładowuje, należy ją więc doładowywać za pomocą ładowarki z funkcją ładowania podtrzymującego. Auto, które używane jest głównie na krótkich trasach, można od czasu do czasu podładować.

Ładuj powoli…

Podczas ładowania baterii pamiętaj, że akumulator nie lubi szybkiego ładowania. Dlatego akumulator powinno się ładować powoli. Nie powinieneś również nigdy dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii. Grozi to nieodwracalnymi uszkodzeniami nawet całkiem nowej baterii. Dobrze, jeśli twój prostownik ma funkcję odsiarczania, czyli regeneracji ogniw.

Podczas odpalania auta na mrozie nie kręć długo rozrusznikiem. Między próbami odpalenia auta rób przerwy. Równie istotna jest czystość akumulatora, dobrze zabezpieczone klemy i zaciski. Ogromne znaczenie ma prawidłowe zamocowanie akumulatora w samochodzie, a także odpowiedni dobór akumulatora, zgodnego  z zapotrzebowaniem auta na energię elektryczną. W przypadku baterii, zasilającej współczesne samochody, każdy drobiazg ma znaczenie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy:http://pomocdrogowawaw.pl

 

#akumulator#zima

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *