Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Czy warto montować gaz w aucie?

17 stycznia 2017 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Koszty paliwa stale rosną. Benzyna jest stosunkowo drogim paliwem, dlatego bardzo popularne jest inwestowanie w montaż samochodowej instalacji gazowej (lpg). Wynika to z faktu, że gaz jest nawet ponad dwa razy tańszy od benzyny.

W dobie instalacji gazowych sekwencyjnych auto spala niewiele więcej gazu niż benzyny. Co warto jednak zauważyć nie tylko sam fakt niskiej ceny lpg zachęca posiadaczy aut do montażu instalacji gazowych. Wiele osób z niepokojem patrzy na zawirowania cen i dostaw na rynku paliw. Możliwość zasilania auta dwoma rodzajami paliwa w dobie niepewności jutra niewątpliwie ma znaczenie. Warto jednak pamiętać, że montaż gazu w aucie wiąże się z pewnymi dodatkowymi ewentualnymi niedogodnościami.

Jakość instalacji gazowej

Na wygodę i bezawaryjność pracy instalacji gazowej olbrzymi wpływ ma nie tylko dobór samej instalacji, ale co bardzo istotne sposób jej montażu. Zasadnicze bowiem znaczenie ma dobór poszczególnych elementów instalacji, tak, by funkcjonowały one optymalnie – mowa tu na przykład o reduktorze, sterowniku, przewodach, filtrach fazy lotnej i wtryskiwaczach. Dlatego na samej instalacji lpg na pewno nie warto oszczędzać. Przecież mamy zamiar oszczędzać na paliwie, a żeby to było możliwe, instalacja gazowa musi działać bez zarzutu. Szanująca się firma typu auto-gaz da niezbędne dokumenty oraz gwarancję na poprawne funkcjonowanie instalacji oraz na same jej elementy (przede wszystkim zbiornik gazu).

Jak dobrze wybrać firmę?

Jak zawsze w sytuacji, gdy poszukujemy jakiegoś fachowca, najlepsza metodą jest szukanie firmy u znajomych, którzy być może już instalowali w swoim aucie instalację gazową. Choć oczywiście należy pamiętać, że to jeszcze nie gwarantuje, że akurat w naszym przypadku firma nie będzie miała tzw. 'złego dnia’ i coś pójdzie nie tak. Dobrą metodą jest też oczywiście zorientowanie się w temacie instalacji gazowych na profesjonalnych portalach branżowych – aby wiedzieć chociaż o co pytać fachowca :). Opinie o poszczególnych warsztatach można zweryfikować także w rozmaitych, dostępnych w sieci katalogach firm motoryzacyjnych, np. w bazie AutoGratis.pl w karcie: Autogaz Lublin – montaż instalacji gazowych, lpg Lublin .

Czy to dobre dla mojego auta?

Ze względu na wyższą temperaturę spalania mieszanki gazowej w naszym aucie żywotność silnika niestety maleje. Warto o tym pamiętać optymalizując skład mieszanki gazowej. Im bowiem uboższą mieszankę będziemy chcieli ustawić, tym wyższa będzie temperatura spalania paliwa, a co za tym idzie krótszy czas eksploatacji silnika. Warto także zauważyć, że nie w każdym aucie osobowym wskazane jest montowanie instalacji gazowej. Lepiej nie 'zagazowywać’ większości modeli marki dodge czy Honda.

Efekt wizualny

Na koniec pasowałoby jeszcze wspomnieć o tym, o czym nie raz się zapomina. Wlew do butli gazowej najlepiej by był zamontowany w możliwie najmniej widocznym miejscu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku tych właścicieli aut, którzy przykładają dużą wagę do wyglądu samochodu.

#instalacja gazowa#LPG

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *