Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Użytkowanie pojazdów, a ogumienie

6 marca 2018 AutoFanatyk 5 komentarzy

[REKLAMA]

Czynnych użytkowników samochodów, bądź też innych pojazdów jest w naszym kraju bardzo dużo. Niestety, nie wszyscy mają takie samo podejście jeśli chodzi o szereg kwestii związanych z bezpiecznym użytkowaniem aut. Faktem jest, iż obowiązkowe kontrole pojazdów zawsze wykluczają ewentualne usterki czy zagrożenia. Trzeba jednakże wziąć pod uwagę, iż są to kontrole raz w roku, a pojazdy użytkujemy każdego dnia, mniej lub bardziej intensywnie.

 W związku z powyższym jako ich właściciele musimy dopatrzeć wielu spraw osobiście. Jedną z podstawowych kwestii okazują się być opony, które są istotne pod kątem bezpieczeństwa. Nie ważne czy preferujemy ogumienie sezonowe czy całoroczne. Koniecznie trzeba monitorować ich stan, a w razie potrzeby dokonywać wymiany. Istotna sprawą jest to, iż zarówno jeżdżąc na oponach całorocznych, letnich czy zimowych przychodzi czas, kiedy ich zużycie staje się widoczne gołym okiem, a co za tym idzie nasza jazda samochodem nie jest w pełni bezpieczna dla nas, naszych pasażerów, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zakupu nowego ogumienia możemy dokonać za sprawą internetu. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać zaufaną firmę. Kolejnym zagrożeniem mogą być również hamulce. Zużyte części, które odpowiadają za ich sprawność mogą być przyczyną poważnych konsekwencji. Dlatego dbałość o poszczególne elementy w pojeździe jest bardzo ważne.

Pora roku ma znaczenie

Nie jest żadną tajemnicą, że każdy pojazd, którym jeździmy przez cały rok jest narażony na różne temperatury i warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o ogumienie musi ono spełniać pewne normy. Przed wszystkim nie może być zużyte, czyli pozbawione w całości lub częściowo bieżnika. Wszelkie mówiąc potocznie rowki w oponie nie są do ozdoby, ale spełniają istotną funkcję np. odprowadzania wody, lepszej przyczepności opon do podłoża itp. Jeśli użytkujemy tzw. całoroczne ich produkcja opiera się na specjalnej mieszance gumy, która sprawdza się o każdej porze roku bez względu na warunki i temperaturę powietrza. To samo dotyczy bieżnika. Z kolei letnie i zimowe jak sama nazwa wskazuje produkowane są w oparciu o przewidywalne warunki pogodowe, oraz temperatury. Dlatego używając opon sezonowych trzeba pamiętać o ich wymianie nawet wtedy, gdy nie są zużyte. Robimy to tuz przed rozpoczęciem się zimy lub lata, kiedy temperatura widocznie spada lub wzrasta. Oczywiście zaleca się oczyszczać i konserwować te, które idą na tzw. przechowanie. Dbałość o przechowywanie sprawia, że możemy użytkować je dłużej.

Technika jazdy ma znaczenie

Patrząc na kierowców możemy zaobserwować, iż nie zawsze mają taką samą technikę jazdy. Jedni lubią szybkie i gwałtowne hamowanie, inni charakteryzują się tym, iż często ruszają z piskiem opon. Takie zachowania wynikające z tego, że lubimy zwracać na siebie uwagę odbijają się na budżecie domowym. Ogumienie pojazdu zużywa się znacznie szybciej, a my jesteśmy zmuszeni częściej dokonywać zakupu nowych opon. Przy normalny użytkowaniu auta, a mowa tutaj o logicznym ruszaniu, hamowaniu, a nawet jeździe ogumienie powinno posłużyć znacznie dłużej. Celowe przycieranie oponami o podłoże niestety niesie za sobą konsekwencje zarówno ewentualnych zagrożeń, jak także ścierania bieżnika. Mówiąc potocznie łyse opony absolutnie nie spełniają swojego zadania. Są dużym zagrożeniem, a każdy kierowca powinien mieć tego świadomość. W dzisiejszych czasach na drodze mamy znacznie więcej pojazdów, niżeli miało to miejsce dawniej. Wystarczy jedna eksplozja którejś z opon, aby przyczynić się do poważnego wypadku na drodze. Kierowca jest uczestnikiem ruchu drogowego w związku z czym jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i osoby, które z nim podróżują, ale też za wszystkich innych znajdujących się na drodze.

#hamulce#opony

Previous Post

Next Post

Comments

 1. iParts
  8 marca 2018 - 10:44

  Warto pamiętać o tym, że źle ustawiona zbieżność kół także mocno wyciera opony – szczególnie w lecie.

 2. czescina5.pl
  11 kwietnia 2018 - 09:20

  Bezpieczeństwo podczas użytkowania samochodu jest bardzo ważne, a wiele osób je lekceważy…

 3. superparts.pl
  25 maja 2018 - 15:50

  Świetny materiał. Zgadzam się z przedmówcami iż ,,użytkowania samochodu jest bardzo ważne, a wiele osób je lekceważy”

 4. Kamil
  29 grudnia 2018 - 16:30

  Warto zainteresować się oponami całorocznymi, są już bardzo dobrze oceniane w branży moto

 5. kotek
  4 marca 2019 - 09:56

  to barzo ważny temat i nie jednej osobie otworzą sie oczy na zagrożenie jakie płynie z lekceważenia wymiany opon .

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *