Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Uporczywe plamy na tapicerce samochodowej – jak się ich pozbyć?

30 maja 2019 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Podróż z rodziną to duży stres, a nierzadko jej efektem jest zaplamiona tapicerka samochodowa. Czasem do plam przyczyniamy się sami. Wylana na dywanik samochodowy kawa, która została wytrącona z uchwytu na napoje, wsmarowana kanapka lub czekolada w tapicerkę, w czasie dowożenia dzieci do szkoły czy przedszkola, wreszcie plamy z pozostałości smaru, który został na dłoniach po zajrzeniu pod maskę samochodu – sytuacji, w których powstają uporczywe plamy na tapicerce jest bez liku. Jeśli nie zaopatrzyłeś się w pokrowce, które możesz zdjąć, zaprać, a następnie wyprać w pralce, to musisz wyposażyć się w środki do prania tapicerki samochodowej. Może być to profesjonalna chemia albo domowe środki na plamy. Warto poznać wszystkie skuteczne metody na uporczywe plamy – jak się ich pozbyć?

Środki do prania tapicerki samochodowej – pierwsza oręż w walce z uporczywymi plamami

Plama na tapicerce, zwłaszcza jasnej tapicerce jest powodem do irytacji. Na szczęście można wybrać środki do prania tapicerki samochodowej, zarówno w sprayu, jak i przeznaczone do wykonania wodnego roztworu i rozpylenia spryskiwaczem. Dzięki temu możemy precyzyjnie wyczyścić miejsce, gdzie powstała plama. Dobre środki do prania tapicerki samochodowej radzą sobie nawet z dość uporczywymi plamami. Jednak, jeśli nie chcesz od razu pędzić do sklepu po środek czyszczący możesz wykorzystać to, co na pewno masz w swojej lodówce, bądź szafce kuchennej.

Cytryna na uporczywe plamy z atramentu i krwi

Często zdarza się, że w rozmaite miejsca dowozimy dzieci. Jeśli zdarza się, że dziecko w czasie jazdy rozwiązuje zadanie, to może pobrudzić przypadkowo tapicerkę z atramentu. Plamy z pióra czy długopisu są wyjątkowo uporczywe. Tutaj nie pomaga zwykły roztwór wody z płynem do mycia naczyń. Można spróbować ze środkiem do prania dywanów, ale jeśli się go nie posiada, to dobrym wyborem będzie sok z cytryny. Oczywiście trzeba sprawdzić czy tapicerka nie jest zbyt delikatna. Poza sokiem z cytryny na waciku można użyć również wody utlenionej. Ona również skutecznie radzi sobie z plamami z atramentu. Cytryna, a właściwie kwasek cytrynowy w połączeniu z zimną wodą to doskonały oręż na plamy z krwi, zwłaszcza te świeże, jednak nawet z tymi zaschniętymi może sobie poradzić.

Soda oczyszczona z wodą – usuń plamy po kawie

Najczęstszymi i zarazem uporczywymi plamami są te po kawie. Rano spiesząc się do pracy chcemy jeszcze dodatkowo się dobudzić, a kawa kupiona na stacji jest dla nas w tym momencie wybawieniem. Niestety mimo posiadania uchwytu zdarza się wytrącenie kubka i polanie tapicerki. Plamy bardzo szybko zasychają ze względu na to, że kawa jest gorąca. Jednak nawet po pewnym czasie można sobie z nimi poradzić stosując sodę oczyszczoną rozcieńczoną wodą, w proporcji 1:3. Wystarczy wetrzeć mieszaninę w plamę i poczekać aż zacznie wchłaniać zabrudzenie. Następnie wystarczy tylko usunąć proszek, najlepiej użyć małego przenośnego odkurzacza. Roztwór sody oczyszczonej skutecznie sprawdzi sobie również w przypadku wylaniu mleka. Niestety przykry zapach, a właściwie odór jest trudny do zniesienia. Dwie rzeczy naraz, czyli plamę i unoszący się brzydki zapach może załatwić soda oczyszczona.

Benzyna ekstrakcyjna na tłuste plamy

Na tapicerce nierzadko pojawiają się również tłuste plamy, np. z masła. Kanapka wtarta w samochodową kanapę to przykra proza życia. Można plamę usunąć sięgając po szmatkę nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Oczywiście trzeba to robić bardzo ostrożnie ze względu na łatwopalność tej substancji. Taki środek poradzi sobie nawet z plamami ze smaru, pozostawionymi na tapicerce. Oczywiście po użyciu benzyny ekstrakcyjnej trzeba pamiętać o dokładnym wywietrzeniu samochodu, aż do jego ulotnienia się.

Spray do uśmierzenia bólu , gdy widzimy przyklejoną gumę do żucia na tapicerce

Typową plamą na tapicerce jest przyklejona guma do żucia. Wożąc samochodem dzieci często ma się tę wątpliwą przyjemność odklejania gumy do żucia z różnych miejsc. Oczywiście do usunięcia gumy do żucia najlepiej sprawdza się kawałek lodu, którym można potrzeć miejsce, gdzie jest przyklejona, a następnie zeskrobać, co powinno być po tym zabiegu możliwe. Drugą propozycją, bardzo skuteczną jest użycie środka w sprayu do uśmierzania bólu, którego używają sportowcy, szczególnie piłkarze, gdy doznają urazu po kontakcie bezpośrednim.

Sposobów na usunięcie uporczywych plam z tapicerki może być naprawdę wiele. Warto korzystać z tych sprawdzonych pamiętając, że zawsze trzeba zrobić próbę na materiale, aby go nie zniszczyć. Pod tym względem najbezpieczniejsze mogą być środki do prania tapicerki samochodowej, które są dedykowane określonym powierzchniom.

#plama#tapicerka

Previous Post

Next Post

Comments

  1. skup-aut-gotowka.pl
    5 czerwca 2019 - 08:13

    Na pewno bardzo dużo osób tym blogiem będą zainteresowany.Takie jest moje zdanie.

  2. Ania
    2 października 2019 - 18:31

    Miałam okropnie zaplamioną tapicerkę w swoim aucie i nie dałam rady samej się tych plam pozbyć. Musiałam pojechać do fachowca, który by mi wyczyścił tapicerkę. Mieszkam w Koszalinie i trafiłam na prawdziwych fachowców. Manufaktura Blasku w Koszalinie podołała zadaniu i wyczyściła tapicerkę samochodową do perfekcji. https://mbautodetailing.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *