Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Ubezpieczenie na nowe auto? Niekoniecznie pakiet dealerski

24 listopada 2017 AutoFanatyk 1 Comment

[REKLAMA]

Kupujesz auto w salonie samochodowym? Możesz równocześnie otrzymać od sprzedawcy ofertę ubezpieczenia, w tzw. pakiecie dealerskim. Z pewnością będzie ona bardzo atrakcyjna cenowo. Ale czy również jakościowo?

Skorzystanie z propozycji ubezpieczenia samochodu za pośrednictwem salonu jest bardzo wygodne i najczęściej właśnie w ten sposób ubezpiecza się nowe auta. Przy tego typu umowach, formalności są ograniczone do minimum, a ceny polisy zazwyczaj nie przebije żaden agent ubezpieczeniowy. A gdzie przysłowiowy haczyk? Jedynie (albo aż) w tym, że nie możesz samodzielnie decydować o wyborze ubezpieczyciela i masz ograniczony wpływ na zakres ochrony.

Jeżeli pakiet dealerski, to jaki?

Drogi samochód wymaga kompleksowej ochrony. Nie wystarczy więc ubezpieczyć go wyłącznie w ramach obowiązkowego OC. Aby był odpowiednio chroniony przez firmę ubezpieczeniową, powinieneś zaopatrzyć się w pakiet ubezpieczeń. W jego skład wchodzi najczęściej OC, AC, ASS i NNW. Prawdopodobnie, taki właśnie zestaw kupisz w pakiecie dealerskim. Twoje zadanie będzie polegało na sprawdzeniu poszczególnych elementów ubezpieczenia. W każdej polisie zwróć uwagę na istotne czynniki::

  • assistance (ASS) – zakres terytorialny (Polska czy również pozostałe kraje europejskie), limit odległości holowania, ilość i rodzaj świadczonych usług (np. samochód zastępczy, zakwaterowanie w hotelu, kontynuacja podróży) oraz limity kwotowe na poszczególne usługi;
  • ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania, jaka przysługuje Tobie i Twoim pasażerom. Sprawdź także tabelę uszczerbków na zdrowiu. Znajdziesz w niej informacje, ile procent z sumy ubezpieczenia otrzymasz w przypadku poszczególnych schorzeń po wypadku;
  • autocasco (AC) – sumę ubezpieczenia (powinna być stała, bo nowe auta bardzo szybko tracą na wartości), sposób likwidacji szkody (polecamy naprawę w ASO), udział własny;
  • OC – zakres ochrony w OC jest regulowany ustawowo, a co za tym idzie, taki sam w każdym towarzystwie. Jedyne, co powinno Cię interesować, to cena polisy.

Pakiet dealerski porównaj z ofertami innych towarzystw

Znasz już wszystkie składniki pakietu dealerskiego? Nawet jeśli zakres ochrony wydaje Ci się zadowalający, sprawdź oferty innych towarzystw. Najlepiej z pomocą porównywarki, która prezentuje równocześnie propozycje kilkunastu firm, (np. AC, ASS, NNW oraz ubezpieczenie OC przez internet na Rankomat.pl).

Pamiętaj, aby podczas analizy ofert uwzględnić w pierwszej kolejności taki sam zakres ochrony, jaki proponował Ci dealer samochodowy. W ten sposób dowiesz się, czy masz szansę na zakup tańszej polisy. Przyjrzyj się również droższym ofertom, bo być może za niewielką dopłatą uzyskasz znacznie lepsze warunki ubezpieczenia.

Co z ubezpieczeniem auta na kredyt?

Nowe auta stosunkowo rzadko są kupowane wyłącznie z własnych środków finansowych. Jeżeli starasz się o kredyt samochodowy, bank będzie wymagał tzw. cesji, czyli przeniesienia na niego praw wynikających z umowy autocasco. Wierzyciel będzie również oczekiwał, aby umowa AC spełniała określone warunki (przede wszystkim zawierała ubezpieczenie od kradzieży).

Podobnie jak w przypadku pakietu dealerskiego, propozycję ubezpieczenia otrzymasz w banku. Ale pamiętaj, że nie musisz z niej korzystać, jeśli wydaje Ci się zbyt droga lub mało atrakcyjna. Polisę AC możesz kupić w wybranej przez Ciebie firmie ubezpieczeniowej, a następnie przedstawić ją w banku, który udziela Ci kredytu.

 

#nowe auto#pakiet dealerski

Previous Post

Next Post

Comments

  1. iParts
    24 listopada 2017 - 13:47

    Bardzo często jest tak, że u zwykłego ubezpieczyciela dużo korzystniej wychodzi ubezpieczyć samochód niż u dealera. Ciekawe czy wielu kierowców kupując nowy samochód sprawdza ceny gdzieś indziej?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *