Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak przewozić narty?

24 listopada 2017 AutoFanatyk 3 komentarze

[REKLAMA]

Narty są nieporęcznym i niezbyt wygodnym ładunkiem. Są bowiem długie, ciężkie i ostre po bokach. Na ogół są też oblepione śniegiem. Dlatego ich przewożenie w bagażniku wydaje się być kiepskim pomysłem. Lepiej skorzystać z rozwiązań do tego przystosowanych.

Podczas przewożenia nart najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo samych pasażerów. W przypadku, gdy nie mieszczą się one w całości w bagażniku, ale wychodzą przez otwór w tylnej kanapie do wnętrza samochodu, podczas ostrego hamowania mogą przemieścić się do przodu, raniąc pasażerów. Dlatego sprzęt tego rodzaju najlepiej jest przewozić w specjalnych uchwytach. Uchwyty na narty wielokrotnie są najlepszym pomysłem. Ciekawą opcją wydaja się być też boksy dachowe, które może wykorzystywać także latem do przewożenia innych przedmiotów. Takie elementy najlepiej jest kupować stacjonarnie, aby sprawdzić czy pasują do danego samochodu.

Powszechnym rozwiązaniem w przypadku przewożenia nart są uchwyty narciarskie na bagażnik bazowy. Taki sam bagażnik jest również potrzebny do montażu boksu dachowego. W sklepach znaleźć można uchwyty, które pozwalają na przewożenie nawet kilku par nar. Najwygodniejsze, ale i zarazem najdroższe modele powalają na wysunięcie uchwyty poza obrys samochodu. Pozwala to na łatwy załadunek. Świetnie sprawdzają się też uchwyty z regulacją wysokości. To dobre rozwiązanie, gdy narty posiadają wysokie wiązania.

Coraz większą popularnością cieszą się też łatwe w montażu bagażniki magnetyczne. Wystarczy bowiem postawić je na czystym i suchym dachu. W przypadku produktów wysokiej jakości nie trzeba się martwić, że bagażnik odpadnie w czasie szybkiej jazdy czy ostrego hamowania. W tej sytuacji niepotrzebny jest bagażnik bazowy. Takie rozwiązanie ma jednak i swoje wady. Bagażniki magnetyczne są bowiem bardzo łatwe w demontażu. Stanowią więc łatwy kąsek dla złodziei. Wprawdzie niektóre modele posiadają zamki, ale takie zabezpieczenie raczej się nie sprawdza. Takie uchwyty można za każdym razem chować do samochodowego bagażnika, ale ciągłe montowanie i demontowanie zabiera sporo czasu. Poza tym za każdym razem należy dokładnie oczyścić dach auta. To prowadzić może do szybkiego porysowania się karoserii. Warto też pamiętać o tym, że na wielu nowoczesnych modelach aut takiego bagażnika po prostu nie da się zamontować.

Ciekawą alternatywą wydają się być również pojemne boksy samochodowe, które przydają się nie tylko zimą, ale i latem. Największą ich wadą jest stosunkowo wysoka cena. Poza tym należy też zakupić bagażnik bazowy. Wcześniej konieczna jest przymiarka, za długi boks może bowiem przysporzyć sporo problemów podczas jazdy.

Wciąż nie brak też osób, które narty przewożą luzem w środku samochodu. To jednak możliwe jest tylko w przypadku dużych pojazdów lub wtedy, gdy autem podróżuje tylko jedna osoba. W takiej sytuacji warto zadbać o specjalne pokrowce, które zabezpieczą tapicerkę przed porysowaniem. Ponadto każdorazowo narty należy mocno przywiązać i unieruchomić. Zbyt szybkie hamowanie nie może bowiem grozić tym, że wylecą przez okno.

Podczas wyjazdów w góry w trudnych warunkach (duże zaśnieżenie) warto pamiętać o obowiązku używania łańcuchów śniegowych na koła. Dzięki nim jazda po górach będzie bezpieczniejsza.

#boksy samochodowe#łańcuch#narty#przewóz#uchwyt narciarski

Previous Post

Next Post

Comments

 1. iParts
  12 grudnia 2017 - 07:51

  Warto także nadmienić że nie które modele samochodów posiadają specjalny rękaw w tylnych fotelach i bagażniku do przewozu nart. Najczęściej takie rozwiązanie występowało u niemieckich producentów samochodów.

 2. kotek
  4 marca 2019 - 09:46

  dużo ludzi wozi na dachu samochodu . a nie lepiej wypożyczyć na miejscu .

 3. Unicar
  16 stycznia 2024 - 10:12

  Ja osobiście przewożę na dachu samochodu i nic sie z nimi nie dzieje, są w stanie wrecz idealnym

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *