Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Co robić, gdy mamy problem z autem na autostradzie

9 sierpnia 2017 AutoFanatyk 4 komentarze

[REKLAMA]

Sezon wakacyjny, to okres o wzmożonym ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. W tym czasie tysiące ludzi w swoich pojazdach jedzie nad morze lub w góry. Wielogodzinna jazda i długa trasa może okazać się dla nas czarnym scenariuszem i nieprzewidzianymi sytuacjami, które na nas czekają. Niestety poza letnim okresem są również takie drogi, które przez cały rok są mocno oblegane przez kierowców. Awaria auta, to nie tylko spora dawka nerwów, ale również zazwyczaj duże wydatki.

Zachowaj zimną krew, nie popadaj w panikę

Można śmiało stwierdzić, że każdemu kierowcy kiedyś przytrafi się awaria samochodu lub co gorsze, jakaś kolizja, albo wypadek. Ale co zrobić, gdy takie nieszczęście spotka nas na autostradzie? Wtedy najczęściej wpadamy w panikę, bo nikt z nas nie lubi takich zdarzeń. Co robić, gdy stwierdzimy, że nie możemy dalej jechać autem? Jak mamy się zachować na takiej drodze w czasie, kiedy nasz pojazd odmówi nam posłuszeństwa? Jakie czynności powinniśmy wykonać bezpośrednio bo stłuczce lub wypadku? Dlatego też warto poznać kilka najważniejszych porad, aby poradzić sobie w trudnych sytuacjach i nie przepłacać nieświadomie za niepotrzebne usługi. Dla przypomnienia: kolizja to zdarzenie na drodze, w którym ucierpiał tylko samochód, a w wypadek jest wtedy, kiedy poszkodowane są również osoby.

Awaria samochodu na autostradzie, to się może zdarzyć

Wszyscy mają okazję jeździć autostradami, ale nie każdy wie jak należy postępować w przypadku awarii auta na tego typu drogach. Przyczyny mogą być różne, pęknięta opona, przegrzany silnik lub jakikolwiek inny zepsuty drobiazg, który może nas unieruchomić. Jak wiadomo, na autostradach obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju pojazdów, ponieważ występuje tam bardzo duże natężenie ruchu, a prędkości samochodów wynoszą średnio 120-150 km na godzinę. W takich warunkach hamowanie lub cofanie jest niezwykle niebezpieczne i może skończyć się bardzo źle, a nawet śmiertelnym wypadkiem. Kiedy nasz samochód ulegnie awarii, to wtedy niesprawny pojazd należy jak najszybciej usunąć z pasa ruchu i odpowiednio go oznaczyć przez ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za uszkodzonym autem. Warto wiedzieć, że za złe oznakowanie auta na pasie awaryjnym lub brak trójkąta ostrzegawczego w miejscu zdarzenia, grozi nam mandat w wysokości 300 zł i 1 punkt karny.

Zazwyczaj na autostradach znajduje się pas awaryjny, który jest po prawej stronie drogi. Może jednak okazać się, że w tym miejscu, w którym jesteśmy nie ma pasa awaryjnego. Wtedy nasz pojazd należy ustawić jak najbliżej prawej krawędzi jezdni i obowiązkowo włączyć awaryjne światła.

Postępuj zgodnie z przepisami kodeksu drogowego

Każdy kierowca, który ma przynajmniej trochę wiedzy o autach, zazwyczaj próbuje samodzielnie ustalić przyczynę awarii i usunąć jej skutki. Co robić, kiedy jednak uznamy, że nie jesteśmy w stanie reanimować naszego pojazdu i dalej nie pojedziemy?  Czy na autostradzie samochód osobowy może holować inne auto? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale holowanie na autostradach jest dopuszczalne, jednak tylko przez pojazdy specjalistyczne, czyli pomoc drogową i wyłącznie do najbliższego zjazdu.  Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno próbować zatrzymywać przejeżdżających pojazdów na autostradzie, ponieważ ryzykujemy karambolem. Nie próbujmy holować auta przez innego uczestnika autostrady, gdyż za takie zachowanie możemy być obciążeni co najmniej mandatem o wysokości 200 zł. W najgorszym wypadku może to się skończyć zakazem prowadzenia pojazdów, gdy policjant uzna, że wystąpiło zagrożenie w ruchu drogowym.

Masz unieruchomione auto na autostradzie? Wezwij pomoc drogową

Jeśli już jesteśmy zmuszeni do tego, aby wezwać pomoc drogową, to wcześniej powinniśmy również powiadomić Centrum Zarządzania Autostradą. Najlepiej zrobić to za pomocą przycisków SOS, które znajdują się na specjalnych słupkach i są umieszczone w odległości oddalonej od siebie co 2 km. Jeśli nie możesz znaleźć w pobliżu takiego przycisku, to wtedy zadzwoń pod numer 112. Po Twoim telefonie Centrum Zarządzania Autostradą przyśle na miejsce awarii lub kolizji, albo wypadku, specjalny patrol policji autostradowej, która odpowiednio zabezpieczy teren, gdzie stoi nasz pojazd. Następnie należy ustalić położenie, w którym aktualnie znajdujemy się. Do tego możemy wykorzystać nawigację samochodową lub jakąkolwiek mapę w telefonie z zainstalowanym i włączonym nadajnikiem GPS. Jeśli jednak nie mamy takiego sprzętu lub wszystko, co mieliśmy zostało rozładowane, to pomoże nam w ustaleniu naszej pozycji pikietaż, czyli słupki ustawione przy drodze co 100 m. Sprawdź jakie oznaczenia ma najbliższy słupek i odczytaj umieszczone na nim wartości w kolejności od góry.

 • Pierwszy numer – to numer drogi, na której się znajdujemy
 • Drugi numer – to informacja pełnych kilometrów tej drogi
 • Trzeci numer – to pełne setki metrów danego kilometra obecnej drogi

Pamiętaj, że dopiero, kiedy przyjadą odpowiednie służby drogowe i zabezpieczą profesjonalnie Twoje auto, to wtedy można wrócić do samochodu, aby próbować go uruchomić lub naprawić samemu.

Jaką pomoc drogową należy wezwać?

Ważne! To kierowca samodzielnie ma prawo zdecydować, z jakiej pomocy drogowej skorzysta, a zarządca drogi nie prawa narzucić jemu wyboru firmy. Dlatego też zanim zamówisz pomoc drogową, to zapytaj się ile będzie kosztować taka usługa, aby cena nie zaskoczyła Ciebie.

Warto zapamiętać, że stawki usług pomocy drogowej podlegają negocjacjom, więc zanim zgodzimy się na taką usługę, to można spróbować ponegocjować cenę.

Koszt pomocy drogowej oscyluje najczęściej w granicach od złotówki do pięciu złotych za kilometr. Cena z reguły jest uzależniona od rodzaju i masy własnej samochodu, a także od dni wolnych, czy świątecznych.

Zalety dobrego ubezpieczenia zmniejszają skutki awarii, czy kolizji

Jest wiele przyczyn awarii samochodów. Najbardziej prostym błędem kierowców jest brak paliwa. Wtedy koszt usługi dowiezienia paliwa wynosi zazwyczaj od 70 do 150 zł. Przy poważniejszych usterkach niezbędne jest holowanie pojazdu do mechanika. Jeśli mamy podstawowe ubezpieczenie OC, to niestety czeka nas spory wydatek. Dlatego też istotną kwestią przy wyborze ubezpieczyciela jest sprawdzenie oferty miniassistance lub tańszego, niepełnego AC, które z reguły mają pakiety obejmujące holowanie do najbliższego zjazdu, a nawet miejsca zamieszkania lub mechanika. Często kwota takiego ubezpieczenia jest droższa tylko o kilkadziesiąt złotych, więc warto się zastanowić na takim wyborem, co w przyszłości może nas uratować przed większymi wydatkami.

Dolnośląski odcinek autostrady A4 – prawdziwy koszmar kierowców

Autostrada A4, to  jedna z najbardziej zatłoczonych i niebezpiecznych dróg w Polsce. Chyba nie ma tygodnia bez informacji o kolejnym wypadku, do którego doszło na tej trasie i ogromnych korkach, w których utknęli tam kierowcy. Największym powodem powodującym to, że autostrada A4 na Dolnym Śląsku jest tak niebezpieczna, to liczba aut, które codziennie z niej korzystają, a jest ich ok. 50 tyś. na dobę. Pewnie nie jeden kierowca ma okazję jeździć tym odcinkiem autostrady A4 od stolicy Dolnego Śląska w kierunku granicy z Niemcami. Tam zazwyczaj jest najgorzej, ponieważ problem sprawiają przestarzałe parametry techniczne tego odcinka drogi: węzły niedostosowane do aktualnego natężenia ruchu oraz tylko dwa pasy ruchu na jezdni i brak pasa awaryjnego. Aby zapewnić sobie spokój jazdy autostradą A4 w okolicach Wrocławia, to polecam znaleźć wcześniej sprawdzoną, tanią i niezawodną pomoc drogową we Wrocławiu, gdzie w razie potrzeby będziemy mogli liczyć na szybkie i bezpieczne holowanie naszego pojazdu do wyznaczonego miejsca.

Wszyscy kierowcy powinni wiedzieć, że warto zawsze przed dalszym wyjazdem sprawdzić naszą polisę oraz warunki ubezpieczenia, abyśmy mieli świadomość, czy mamy w naszej ofercie wykupioną usługę pomocy drogowej z holowaniem pojazdów. Na pewno nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie.

#pomoc drogowa#Wrocław

Previous Post

Next Post

Comments

 1. Tomek
  10 sierpnia 2017 - 20:17

  Bardzo ciekawy artykuł, fajnie napisany, z dużą ilością porad dla kierowców 🙂

 2. Fabian Koss
  18 sierpnia 2017 - 15:31

  Niestety, ostatnio widziałem osoby idące obok wolno poruszającego się samochodu na autostradzie. Nie wiem co miały w głowie robiąc takie rzeczy, ale nic dobrego z tego nie mogło wyniknąć. Takie rzeczy się zgłasza i czeka…

 3. Ogłoszenia Lokalne
  14 października 2017 - 12:04

  Dobry artykuł. Na A4 wiele się dzieje bo to jedna z niewielu autostrad w PL.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *