Zawieszenie auta – dbaj o swoje bezpieczeństwo!
26 kwietnia 2019 AutoFanatyk 3 komentarze
Odpowiednie zawieszenie samochodu to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy i łatwego pokonywania przeszkód. Stanowi podstawową rolę w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa Tobie, współpasażerom i innym użytkownikom drogi. Sprawdź jak dbać o swoje zawieszenie by zawsze dojechać do mety!
Pojęcie zawieszenia w przypadku samochodów jest bardzo szerokie. Zawieszenie to układ składający się z wielu elementów, który odpowiada za połączenie kół z resztą pojazdu. Producenci aut wprowadzili na rynek wiele odmian tego układu, ale rola wszystkich sprowadza się do jednego – mają gwarantować odpowiednie prowadzenie się samochodu i pokonywanie przeszkód ustawionych na każdej drodze.
Niektóre zawieszenia mogą być twardsze – auto jest szybsze i bardziej słucha kierowcy, ale jednocześnie dużo gorzej się prowadzi i trudniej pokonuje np. dziury w drogach. Zawieszenie miękkie – płynne, komfortowe, jednak mniej odporne na zniszczenia i gorsze w przypadku aut z charakterem sportowym. Każde musi być jednak bezpieczne i sprawdzone.
Dlaczego warto troszczyć się o zawieszenie?
Odpowiednia kontrola stanu jakości zawieszenia to nie tylko dbałość o komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale też stan Twojego portfela. Wielowahaczowe zawieszenie we współczesnych samochodach kosztuje fortunę. Nawet mniejszy element, który trzeba będzie wymienić może sprawić, że będziesz musiał odłożyć inne wydatki.
Wspomniany wcześniej komfort podróży też odgrywa ogromną rolę. Auto, które płynniej pokonuje zakręty czy dziury jest pewniejsze w prowadzeniu, przyjemniej się nim jeździ i nie naraża na niepotrzebne emocje. W uszkodzonym zawieszeniu przejazd po dziurze zmusza kierowcę do mocniejszego trzymania kierownicy, a nawet jazda prosto może niekiedy stanowić problem. O bezpieczeństwie natomiast nie ma co wspominać!
Jak może skończyć się zaniedbanie? Najmniej nieszczęśliwa sytuacja to po prostu postój w trasie. W przypadku takiej usterki konieczna będzie jednak bardzo droga laweta! W najgorszym wypadku uszkodzone zawieszenie może doprowadzić nawet do wypadku – w aucie może urwać się koło, wyrwać wahacz lub możesz stracić panowanie nad samochodem w przypadku najechania na nierówność. Tu nie ma żartów.
Co psuje się najczęściej?
W zawieszeniu psuje się wszystko, ale najczęściej są to elementy gumowe i ruchome takie jak tuleje, sworzeń wahacza, końcówki drążków czy same drążki. Problemem są też amortyzatory. Podane elementy eksploatują się jednak w czasie jazdy samochodem i ich wymiana to konieczność, nawet, jeśli dbasz o zawieszenie. Odpowiednia jazda może jednak przedłużyć czas ich pracy.
W przypadku układu, który narażony jest na nieodpowiednią pracę szybko konieczna będzie wymiana tulei tylnej belki (lub całej części), całych wahaczy, sprężyn amortyzatora czy belek skrętnych. To nie wszystkie elementy, które być może będziesz musiał wymienić. Warto więc uważać.
Jak często sprawdzać zawieszenie?
Każdy kierowca przynajmniej raz w roku zmuszony jest do dokładnego sprawdzenia zawieszenia na przeglądzie okresowym. Warto wykorzystać ten moment i poprosić diagnostę o bardzo dokładną analizę stanu dolnej części pojazdu. Pomoże to wyeliminować wszystkie usterki.
Poza sprawdzeniem na przeglądach polecamy skontrolowanie stanu pojazdu po i przed sezonem zimowym. Po tym trudnym dla auta okresie zawieszenie może wymagać zmian i naprawy. Częściej wpada się w nierówności, dużo ciężej samochód się prowadzi a dodatkowo destrukcyjny wpływ mogą mieć wszelkie warunki atmosferyczne (np. duży mróz na elementy gumowe). Przed zimą też należy wykonać przegląd, bo samochód musi być w pełni przygotowany na wjazd w nierówność lub szybkie wyprowadzenie z poślizgu.
W jaki sposób dbać o zawieszenie?
Kierowca, który dba o swoje zawieszenie to osoba rozważna. Kluczem jest przede wszystkim normalna jazda. Unikaj dziur, nierówności, gwałtownych skrętów. Staraj się nie hamować zbyt szybko i gwałtownie. To klucz do dłuższej pracy elementów twojego zawieszenia.
Dodatkowo musisz pamiętać o wspomnianych wcześniej przeglądach i dokonywać bieżących napraw. Pamiętaj, że nawet mała usterka zawieszenia szybko może przerodzić się w dużo większą, powodując ogromne awarie. Nie zwlekaj więc, gdy usłyszysz stuki albo, gdy Twoje auto źle się prowadzi.
Szerokiej drogi!
Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.
polisyndeton
30 kwietnia 2019 - 15:57
Bardzo ciekawie napisany post, podoba mi się styl pisania. Co do informacji – niezwykle przydatne.
Pablopicasso05
8 maja 2019 - 16:25
Faktycznie duzo o zawieszeniach i motoryzacjhi czlowiek przecietny nie iwe. Takie strony sa bardzo przydatne. Poizdrawiam
Pablopicasso05
8 maja 2019 - 16:31
Ciekawie napisane o zawieszeniach. Polecam przeczytanie.