Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Przygotuj auto do sezonu wiosna-lato

9 maja 2018 AutoFanatyk 6 komentarzy

[REKLAMA]

Wraz z nadejściem wiosny warto zadbać nie tylko o zmianę opon z zimowych na letnie, ale również o gruntowny przegląd samochodu. W czasie zimy auto używane było w trudniejszych warunkach: błoto, śnieg, sól i niskie temperatury mają duży wpływ na kondycję pojazdu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Co można zrobić samemu, a z jakimi sprawami udać się do specjalisty?

Zrób to sam

To, co można zrobić samemu to przede wszystkim gruntowne umycie auta. Zabiegi kosmetyczne pozwolą zauważyć ewentualne ubytki w lakierze bądź zadrapania. Wówczas będzie konieczna konserwacja blachy, aby nie rdzewiała. Również samodzielnie można posprzątać wnętrze samochodu – w czystym aucie znacznie przyjemniej się podróżuje.

Samemu warto także wymienić płyn do spryskiwaczy z zimowego na letni, który lepiej sprawdzi się w wyższych temperaturach i będzie skuteczniej usuwał owady nagromadzone na szybie.

Samodzielnie uda się ponadto sprawdzić, czy wszystkie żarówki działają. Należy zadbać o lampy przednie: drogowe, mijania, postojowe; światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz, często pomijane, oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Jeżeli którakolwiek żarówka nie działa, trzeba ją wymienić – w większości aut również to można zrobić samemu.

Przegląd u specjalisty

Niskie temperatury, sól drogowa i gromadzący się brud mają bardzo duży wpływ na poszczególne elementy układu hamowania. W profesjonalnym serwisie specjalista powinien sprawdzić działanie układu hamulcowego oraz systemu ESP/ABS. Warto także zlecić mechanikowi obejrzenie zawieszenia i amortyzatorów. Także te elementy samochodu w czasie zimy były szczególnie narażone na intensywniejsze zużycie.

Specjalista powinien również sprawdzić płyny i oleje. Jeśli zostanie stwierdzony ubytek płynów bądź olej będzie już zużyty, należy je uzupełnić lub wymienić. Mechanik zajmie się płynem w układzie chłodzenia, płynem hamulcowym, olejem silnikowym oraz olejem w układzie wspomagania.

Jeżeli auto posiada klimatyzację, warto sprawdzić jej szczelność, a także zadbać o odgrzybienie całego układu i wymianę filtra kabinowego. Pozwoli to cieszyć się optymalną temperaturą we wnętrzu samochodu, co znacznie wpływa na komfort jazdy.

Samochód po zimie warto oddać w jak najlepsze ręce. W każdym mieście znaleźć można mechaników, którzy obejrzą auto. Jednakże należy wybierać tylko sprawdzone serwisy, w których pracują specjaliści. Warto ich szukać również w internecie. Ostatnio wśród internautów dużą popularnością cieszy się serwis motorawa.pl
Kompleksowa obsługa klientów, dokładny przegląd i ewentualne, profesjonalne naprawy to klucz do doskonałej sprawności samochodu. Dobrze przygotowany do sezonu letniego pojazd to pewność, że ani w mieście, ani w trasie kierowcy nie spotkają żadne awarie, których można było uniknąć.

#przegląd#sezon

Previous Post

Next Post

Comments

 1. Szalony Max
  15 maja 2018 - 10:10

  Zawsze przygotowuję swoje auto do zmiany pór roku, ale gołym okiem można zauważyć, że mimo wszystko nie jest to popularna praktyka 🙂 Pozdrawiam!

 2. Ucando.pl
  22 maja 2018 - 10:52

  Nie wiem czy wiele osób tak ma, ale ja zawsze na wiosnę jadę profilaktycznie na stację diagnostyczną i sprawdzam stan podwozia po zimie. Wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż później naprawiać.

 3. Ucando.pl
  22 maja 2018 - 10:54

  Nie wiem czy wielu kierowców tak ma, ale ja zawsze na wiosnę jadę na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia całego podwozia. Lepiej zapobiegać niż naprawiać.

 4. Wynajemautolawety.pl
  26 maja 2018 - 11:07

  Bardzo interesujące tematy są tutaj poruszane. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Będę częściej tutaj wpadać.

 5. Auto Części
  25 kwietnia 2019 - 10:52

  Bardzo ciekawe porady! Na pewno chętnie z nich skorzystam podczas wiosennego przeglądu auta 🙂

 6. Marcin
  28 maja 2019 - 18:34

  Przed latem i wyjazdem na wakacje zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów i udać się przegląd auta celem sprawdzenia czy wszystko jest w porządku. Lepiej przed niż w trakcie urlopu, szczególnie za granicą 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *