Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Olej silnikowy – jako podstawa do sprawdzenia w aucie

27 października 2016 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Sercem każdego samochodu jest silnik, a jak powszechnie wiadomo – o serce trzeba bardzo dbać. W silniku znajduje się olej silnikowy, którego zbyt mała lub zbyt duża ilość może zaszkodzić, dlatego każdy użytkownik powinien obserwować jego stan na bieżąco.

Poprawne sprawdzenie stanu oleju silnikowego

Każdy ubytek lub też nadmiar oleju w silniku może powodować lub też być oznaką usterki w aucie. W każdym aucie znajduje się elektroniczny wskaźnik pokazujący zbyt mały stan oleju w silniku – jest to tak zwany alladyn. Jednak, aby to nie on pokazał nam w najmniej odpowiednim momencie, że mamy braki warto systematycznie samodzielnie sprawdzić stan oleju. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby sprawdzanie poziomu odbywało się na równej powierzchni, czyli w taki sposób, aby auto nie było przechylone na jedną ze stron.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że pojazd musi być zgaszony i nie może się ta czynność odbywać zaraz po jeździe – w tym momencie cały olej może nie spłynąć do miski olejowej. Najlepszą porą na sprawdzenie stanu oleju w silniku jest chwila przed wyjazdem – na przykład rano przed pracą. Auto jest po tak zwanym „odstaniu”, co pozwala na dokładniejszy odczyt. Tradycyjne sprawdzenie stanu oleju w silniku odbywa się przy pomocy bagnetu. Trzeba go wyjąć, dokładnie wytrzeć czystą, miękką szmatką i jeszcze raz zanurzyć. Po ponownym wyjęciu będzie wiadomo czy stan oleju jest odpowiedni.

 

Choroby silnika

 Zbyt mała ilość oleju w silniku samochodowym często symbolizuje jakąś usterkę, która w pierwszej fazie nie jest kosztowna do naprawy. Jednak jeżeli użytkownik zaniedba sprawdzanie stanu oleju w silniku może doprowadzić do bardzo ciężkiego, a nawet do trwałego uszkodzenia silnika, którego naprawa może przewyższyć koszt nowego silnika. Średnio silnik zużywa oleju około 0,5l/1000km. Jest to ogólnie przyjęta norma, jednak, jeżeli oleju przybywa w silniku – co również się zdarza, może to oznaczać, że uszkodzeniu uległa uszczelka głowicy lub też dzieje się to w wyniku przepuszczenia przez filtr drobin cząstek stałych. Można to szybko i małym kosztem zreperować. Jeżeli natomiast w wyniku kontroli widoczne są zbyt duże ubytki oleju może to wskazywać na nieszczelność układu olejowego. W takim przypadku trzeba znaleźć tą nieszczelność i naprawić. W wyniku zaniedbania może to doprowadzić do całkowitego wycieku oleju a to do zatarcia silnika, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami naprawy.

Wymiana oleju w silniku

Olej silnikowy odpowiedzialny jest za poprawną pracę serca pojazdu. Bardzo często w wyniku niedoboru użytkownicy go po prostu dolewają. Można tak robić tylko trzeba pamiętać o tym, aby dany olej był taki sam, jaki został zastosowany przy wymianie jak i taki, który jest zgodny z danym silnikiem. Oprócz tego należy też pamiętać o systematycznej wymianie oleju w silniku. W instrukcjach samochodowych sami producenci określają częstotliwość wymian. Najczęściej jest to określone w granicach 25-30 tysięcy kilometrów, jednak warto jest wykonywać wymiany częściej. Jeżeli ktoś podróżuje tylko po długich trasach może się trzymać takiego przedziału kilometrowego, jednak osoby, które użytkują pojazdu tylko w warunkach tak zwanych „miejskich”, czyli są to krótkie trasy jak i częste odpalanie i gaszenie silnika to olej powinien być wymieniany częściej.

Olej silnikowy można wymienić w warsztacie samochodowym, w autoryzowanych salonach jak i można to zrobić samodzielnie. Aby to zrobić trzeba pamiętać o tym, że wraz z wymianą silnika powinien być wymieniony filtr oleju jak i uszczelka przy misce. Samodzielna wymiana oleju silnikowego jest dość prosta, co pozwala zmniejszyć koszty o robociznę osób wykwalifikowanych. Po wymianie zużyty olej powinien być zutylizowany. Można go oddać do utylizacji w większości sklepów, w których zakupuje się oleje samochodowe, ale również można oddać go do utylizacji w specjalnie wyznaczonych punktach.

Jak widać sprawdzanie stanu oleju w silniku jest bardzo ważne, bo każdy niedobór jak i nadmiar może prowadzić do bardzo poważnych usterek. Każdy użytkownik, który nie chce być narażony na duże koszty związane z naprawą silnika powinien systematycznie sprawdzać poziom oleju i systematycznie przeprowadzać jego wymianę, bo lepiej zapobiegać niż leczyć, a leczenie silnika samochodowego jest bardzo kosztowne i czasochłonne, a w wielu przypadkach przekraczające wartość silnika, a nawet całego samochodu.

 

#olej silnikowy#wymiana oleju silnikowego

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *