Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Kupujesz auto używane? Sprawdź, jak można ustalić jego prawidłowy przebieg

24 marca 2017 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Zakupienie używanego samochodu wiąże się z wieloma niewiadomymi. Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności co do tego, czy samochód w pełni odpowiada swojemu opisowi zaprezentowanemu przez sprzedającego. Jedną z najczęściej występujących nieścisłości jest zaniżanie przebiegu pojazdu. Jak można wobec tego ustalić rzeczywisty przebieg auta?

Licznik kilometrów w każdym samochodzie pokazuje również całkowity przebieg. To właśnie na niego patrzymy wtedy, gdy chcemy kupić auto, ponieważ im mniejszy przebieg, tym większa szansa, że auto będzie w dobrym stanie technicznym. Niestety, tak naprawdę sytuacja nie jest już dzisiaj tak klarowna, ponieważ powszechne stało się przekręcanie liczników, które określane jest też mianem ich „renowacji” czy „naprawy”. Serwisy wyposażone w specjalny sprzęt potrafią błyskawicznie „odmłodzić” samochód nawet o kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów.

Jako klient możemy ustrzec się przed takimi sytuacjami – oczywiście, możemy kupić nowe auto, zobaczyć co oferuje salon Ford, a potem zawrzeć transakcję na auto, którego przebieg znamy na sto procent. Oczywiście, taka sytuacja nie wchodzi jednak w grę wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednimi środkami. Warto więc wiedzieć, jak możemy samodzielnie ustalić, ile w przybliżeniu wynosi przebieg danego pojazdu.

Szacuje się, że przeciętny kierowca przejeżdża w ciągu roku od 20 do 30 tysięcy kilometrów. Wobec tego wtedy, gdy kupujemy auto mające 5 lat, na jego liczniku powinno być około 125 tysięcy kilometrów. Oczywiście, nie jest to regułą, ponieważ zdarza się, że do sprzedaży rzeczywiście trafiają auta mało używane, dlatego warto zwrócić uwagę także na inne czynniki.

O tym, że samochód był intensywnie użytkowany, świadczą między innymi powycierane siedzenia, kierownica, drążek zmiany biegów, zarysowane plastiki. Jeżeli elementy te zostały wymienione przez sprzedawcę na nowe, wtedy możemy mieć praktycznie pewność, że widać było na nich znaczne śladu zużycia.

Warto też zajrzeć do książki serwisowej, na podstawie której będziemy mogli w przybliżeniu określić, ile kilometrów na rok pokonywało auto. O pomoc możemy te zwrócić się do ASO – wtedy będziemy potrzebowali numeru VIN auta.

#przebieg#salon Ford

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *