Czy usługa monitorowania motocykli rzeczywiście jest przydatna?
9 marca 2017 AutoFanatyk 0 Comments
Współcześnie przydatności systemów GPS dla firm używających floty samochodów nikt nie kwestionuje. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku monitoringu motocykli – czy jednośladom również takie zabezpieczenie jest potrzebne? A jeśli tak to w jakich sytuacjach okaże się pomocne? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Zasada działania
Najważniejszym elementem systemu GPS jest moduł, który cały czas wysyła do satelity sygnał o zajmowanej pozycji. Odczyty systemu są bardzo dokładne – pozycję pojazdu możemy poznać z dokładnością do kilku – kilkudziesięciu metrów. Gdy następuje nieautoryzowane uruchomienie motocykla jego właściciel automatycznie zostaje o tym powiadomiony i może natychmiast zgłosić sprawę na policję.
Odzyskanie skradzionego motocykla
Monitorowanie motocykli działa nie tylko przed kradzieżą, ale również już po jej zaistnieniu. Dzięki jednemu przyciskowi możemy udostępnić policji dane odnośnie lokalizacji jednośladu. Policjanci wiedzą wówczas gdzie skradziony motor się znajduje, z jaką jedzie prędkością, dokąd zmierza i jakie drogi należy odciąć aby ująć złodzieja i odzyskać mienie. Szybka reakcja w połączeniu z kompletem danych na temat lokalizacji sprawia, że odzyskanie sprzętu trwa bardzo krótko. W przypadku motocykla niemonitorowanego złodziej nie tylko będzie miał czas aby oddalić się od miejsca zdarzenia, ale również znacznie trudniej będzie go namierzyć.
Zarządzanie flotą
Co prawda zdecydowana większość firm które korzystają z floty używają samochodów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby monitorować również floty motocykli. Profity są tu dokładnie takie same jak w przypadku pojazdów wielośladowych – dyspozytor na bieżąco otrzymuje informacje na temat ewentualnych odstępstw od harmonogramu, może wyłapać nieautoryzowane postoje czy zmiany trasy, dzięki czemu motocyklista poruszający się służbowym jednośladem nie będzie mógł bezkarnie eksploatować go w celach prywatnych. To zresztą nie tylko kwestia kontroli w skali mikro, ale również makro – systemy monitoringu motocykli pozwalają na automatyczne gromadzenie i przetwarzanie dużej ilości danych dzięki czemu możemy szybko sprawdzić efektywność danego pracownika czy tego, jak często zdarza mu się spóźniać. Pozwoli to określić komu należy się premia a komu ostrzeżenie lub w ekstremalnych przypadkach zwolnienie.
Orientacja w terenie
Innym zastosowaniem monitoringu motocykli jest pomoc w określeniu pozycji komuś, kto nie zna przemierzanego terenu i komu trudno zorientować się w sieci dróg. Nawet jeśli motocyklista nie ma pojęcia gdzie się znajduje, to z perspektywy dyspozytora będzie to już bardzo dobrze widoczne. Dzięki monitoringowi GPS unikniemy więc długich przestojów, które w sposób oczywisty przekładają się na wyniki finansowe.
Monitoring GPS może być zastosowany w praktycznie każdym rodzaju maszyn poruszających się po drogach. Dotyczy to zarówno aut, sprzętu budowlanego, jak i motocykli. Również w tym ostatnim przypadku jest w stanie przynieść swojemu użytkownikowi bardzo wyraźne profity.