Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak wybrać opony samochodowe, by cieszyć się najwyższym poziomem bezpieczeństwa?

17 kwietnia 2018 AutoFanatyk 5 komentarzy

[REKLAMA]

W trakcie jazdy autem najważniejszą rolę odgrywa bezpieczeństwo. Aby je zachować, należy zadbać o dobrą kondycję i właściwości ogumienia. Dziś przedstawiamy kilka cennych wskazówek w tej kwestii.

Kontroluj poziom ciśnienia wewnątrz opon

Nasza pierwsza porada nie odnosi się do wyboru ogumienia, lecz dbałości o jego stan, ale jest na tyle ważna, że nie sposób o niej nie wspomnieć. Opony, wewnątrz których panuje zbyt niskie ciśnienie, zużywają się o wiele szybciej, a co za tym idzie, tracą swoje właściwości, które pomagają w panowaniu nad pojazdem – szczególnie w trudnych warunkach. Ponadto nieprawidłowe ciśnienie może spowodować pęknięcia opony, co dla kierowcy i pasażerów oznacza pierwszy krok do tragedii.

Używaj „zimówek” zgodnie z zaleceniami

Nie bez powodu wciąż mimo łagodniejszych zim eksperci zwracają uwagę na konieczność wymiany opon na zimowe. Po pierwsze dzięki specjalnym lamelkom oraz poprzecznym rowkom ułatwiają one utrzymanie przyczepności na drodze pokrytej śniegiem. Po drugie są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki, dzięki której w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, jak i temperaturze ujemnej, zachowują odpowiednią elastyczność.

Indeks prędkości – jeden z najważniejszych parametrów ogumienia

Dobierając ogumienie, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, a jednym z najważniejszych jest indeks prędkości. W drobnym uproszczeniu oznacza on najwyższą prędkość, z jaką auto wyposażone w tę oponę może poruszać się po drodze (z obciążeniem odpowiadającym indeksowi nośności). Przekroczenie maksymalnej wartości oznacza ryzyko pęknięcia opony. Z tego względu najlepiej dopasować wartość parametrów do maksymalnej prędkości pojazdu i wymagań producenta.

Dostosuj opony do swego stylu jazdy

Na rynku dostępne są obecnie opony o różnych mieszankach i kształcie bieżnika, w tym ekologiczne, charakteryzujące się mniejszym oporem toczenia. Takie ogumienie zużywa się wolniej, zaś auto spala mniej paliwa. Z drugiej strony w niektórych przypadkach na mokrej powierzchni wydłuża się droga hamowania, a auto gorzej prowadzi się na zakrętach. Wszystkie opony o słabszej przyczepności, w tym egzemplarze energooszczędne, powinny być świadomym wyborem doświadczonego i pewnego swoich umiejętności kierowcy.

Opony oznakowane to najbezpieczniejsze rozwiązanie

Najbezpieczniejszym i optymalnym wyborem zawsze będą zalecane przez producenta opony oznakowane. Ich wyjątkowość polega na tym, że są projektowane i testowane wraz z prototypem auta. Ponadto pozwalają na osiągnięcie maksymalnego potencjału samochodu, wspierają prawidłowe działanie systemów elektronicznych, a ich konstrukcja odpowiada rozkładowi mas auta. Dzięki temu pojazd lepiej się prowadzi, a kierowca może nad nim łatwiej zapanować w razie niebezpieczeństwa. Nowoczesne opony oznakowane takie jak P Zero włoskiej firmy Pirelli posiadają dodatkowo innowacyjne rozwiązania podwyższające bezpieczeństwo. Jednym z nich jest system Seal Inside, pozwalający na zachowanie odpowiedniego ciśnienia w oponie nawet po jej przebiciu. Zastosowanie mieszanki o dużej zawartości krzemionki w oponach oznakowanych sprawia, że są one bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia.

#bezpieczeństwo#opony

Previous Post

Next Post

Comments

 1. Aleksander
  19 kwietnia 2018 - 10:04

  Odpowiedni poziom ciśnienia w kołach to podstawa w odpowiedniej eksploatacji opon.

 2. Jan Zaręba
  20 kwietnia 2018 - 10:22

  Aleksander, moim zdaniem jest to niezbędne. Odpowiednie ciśnienie w kołach to podstawa.

 3. karlik
  23 kwietnia 2018 - 15:08

  opony dostosowane do stylu jazdy? ciekawy punkt widzenia 😉

 4. Qbek11111
  25 kwietnia 2018 - 08:31

  Czy wymiana powietrza z zimowego na letnie oraz z letniego na zimowe też wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

 5. superparts.pl
  18 czerwca 2018 - 12:00

  Świetny materiał 😉

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *