Od czego zależy zużycie sprzęgła?
16 kwietnia 2018 AutoFanatyk 1 Comment
Sprzęgło samochodowe posiada zdolność do łatwego uszkadzania się, więc wszelkie próby ruszania z piskiem opon, dynamiczna jazda połączona z częstymi zmianami biegów zazwyczaj kończą się koniecznością wymiany. Aby uniknąć wydatku rzędu kilkuset złotych należy jeździć tak aby sprzęgło było w stanie wytrzymać jak najdłużej.
Sprzęgło samochodowe zużywa się podczas każdej jazdy samochodem. Odpowiednio prowadzony pojazd zmniejsza ścieranie sprzęgła o kilkadziesiąt procent. Osoby doświadczone, które prawo jazdy posiadają nie od dziś dobrze o tym wiedzą, że noga na sprzęgle powinna być tylko w sytuacji zmiany biegów. Do tego powinna być każdorazowo skupiona na dociskaniu sprzęgła do końca oraz właściwego popuszczania go po zmianie biegu na wyższy lub niższy. Stosując się do tych prostych zasad każdy kierowca może ograniczyć wymiany sprzęgła w swoich samochodach do minimum.
W sytuacji gdy samochód zostanie zakopany w błocie lub zakleszczony w topniejącym śniegu ryzyko spalenia sprzęgła wzrasta podczas próby wyjeżdżania samochodem samodzielnie. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić po pomoc drogową, która pomoże wyprowadzić samochód na dobrą drogę bez ryzyka uszkodzenia sprzęgła. Próby samodzielnego wydostania się z ziemi zazwyczaj kończą się spaleniem sprzęgła poprzez konieczność naciskania na pedał gazu oraz puszczania sprzęgła. Po kilku takich próbach sprzęgło nada się jedynie na śmietnik, a dalsza jazda samochodem stoi pod znakiem zapytania, bo w wielu przypadkach kończy się to całkowitym spaleniem sprzęgła.
Jazda po drogach wymagających częstych zmian biegów jest kosztowna dla sprzęgła. Do tego jeśli są one wyboiste oraz podziurawione należy zachować szczególną ostrożność podczas zmian biegów chcąc uniknąć zużywania sprzęgła. Takimi drogami najlepiej nie jeździć a jeśli to niemożliwe to należy uważnie zmieniać biegi dociskając sprzęgło do oporu i podczas puszczania kontrolować nogę żeby nierówności w drodze nie okazały się przyczyną spalania sprzęgła.
Zużycie sprzęgła zależy od stylu jazdy kierowców, od dróg jakimi samochód się porusza oraz od właściwej umiejętności oceny dróg jakimi się jeździ. Sprzęgło jest narażone na zużycie na drogach wąskich, wyboistych i z dużą ilością zakrętów. Największym wyzwaniem dla sprzęgła jest jednak jazda w korku. W sytuacji gdy co chwilę ruszamy i się zatrzymujemy, sprzęgło bardzo mocno się zużywa. Często warto ominąć korek – nawet nadrabiając kilka kilometrów. Poza oszczędnościach na sprzęgle, może się okazać, że spalimy nawet mniej paliwa. Jak wiadomo częste, ostre ruszanie i przyspieszanie zużywa duże ilości paliwa, ale też nadweręża praktycznie wszystkie części w samochodzie. Odpowiednie prowadzenie pojazdu może zmniejszyć ryzyko zużywania sprzęgła, więc aby uniknąć konieczności wymiany należy przede wszystkim jeździć ostrożnie, nie wjeżdżając w trudne odcinki dróg oraz za każdym razem podczas zmiany biegów wciskać sprzęgło do końca.
Michalskuteczny
17 kwietnia 2018 - 18:00
Własnie ja lubię wciskać. Pewnie szybko zużyję swoję…. ale co zrobić. Jak to mawiał klasyk – ja po prostu lubię zapier…