Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak przygotować pojazd na wyjazd wakacyjny?

12 września 2016 AutoFanatyk 1 Comment

[REKLAMA]

Wakacyjny wyjazd to nie tylko zaplanowanie atrakcji, noclegów czy trasy przejazdu. Jeśli na wycieczkę udajemy się autem, należy dokładnie sprawdzić od A do Z jego stan techniczny. Od czego zacząć?

Stan opon

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to sprawdzenie stanu technicznego opon. Bardzo dużo osób traktuje tę czynność z przymrużeniem oka. W wielu przypadkach okazuje się to bardzo złym rozwiązaniem, ponieważ opony są jedynym elementem, który trzyma kontakt z podłożem. Dokładne sprawdzenie opony to nie tylko zbadanie bieżnika, ale także roku produkcji. Zdaniem ekspertów opona mająca więcej niż około 10 lat nie nadaje się do użytku. Należy również sprawdzić, czy w bagażniku mamy zapasową oponę oraz czy nadaje się do użytku oraz czy jest odpowiednio napompowana. Jeśli posiadamy zestaw naprawczy do kół, sprawdźmy czy jest on kompletny.

Płyny eksploatacyjne

Kolejnym etapem przygotowania samochodu na wyjazd jest sprawdzenie płynów. Najlepiej zacząć od oleju silnikowego. Należy za pomocą bagnetu sprawdzić jego poziom. Jeśli go nie ma, wartość możemy odczytać za pomocą komputera pokładowego auta. Prawidłowy stan oleju jest to punkt między minimum i maksimum. W przypadku małej ilości należy dolać go do odpowiedniego poziomu. Dobrym zwyczajem jest wożenie ze sobą litrowego pojemnika z olejem. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie płynu chłodniczego i hamulcowego. Idealna ilość, to punkt między minimum a maksimum. Czynność wykonujemy analogicznie jak w poprzednim przypadku. Wiele firm zapewnia, że ich produkty są mieszalne, jednak dobrym zwyczajem jest stosowanie tego samego środka. Warto pamiętać również o sprawdzeniu płynu do spryskiwaczy, który okazuje się pomocny w przypadku brudnej szyby.

Oświetlenie

Następnie możemy przeprowadzić test oświetlenia. Należy kolejno włączyć wszystkie światła i upewnić się, że wszystkie żarówki są sprawne. W przypadku świateł stopu będziemy potrzebować innej osoby, która naciśnie pedał hamulca. Warto jest wozić zestaw zapasowych żarówek w samochodzie. Sprawdźmy, czy mamy trójkąt i gaśnicę. Ich brak grozi mandatem podczas kontroli drogowej.

Wycieraczki

Warto jest upewnić się, że wycieraczki auta w sposób poprawny ściągają wodę z szyb. Jeśli woda zostaje rozmazana na przedniej szybie, mówi nam to o znacznym zużyciu piór wycieraczek oraz konieczna jest ich wymiana. Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu gniazda zapalniczki. Dzięki niej możemy przy adapterów naładować telefon oraz nawigację GPS. Na koniec zadbajmy o odpowiednie wyczyszczenie wnętrza pojazdu zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Ubezpieczenie Assistance

Planując daleką podróż autem, racjonalnym rozwiązaniem jest wykupienie pakietu ubezpieczenia zawierającego holowanie pojazdu w przypadku awarii, ale również samochód zastępczy czy nocleg dla wszystkich pasażerów. Chcąc mieć pewność, możemy zdecydować się na przegląd u mechanika, który sprawdzi poprawność działania wszystkich systemów. Pamiętajmy, że niektórych awarii nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Artykuł powstał we współpracy z Autoplaza.

#autoplaza.com.pl#oświetlenie#płyny eksploatacyjne#stan opon#ubezpieczenie assistance#wakacyjny wyjazd#wycieraczki

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Anulka
    21 marca 2018 - 09:28

    Do tego zestawu dochodzi jeszcze za[as płynu do spryskiwaczy – jest niezbędny kiedy szyba ubrudzi się w trasie. Dobrze jest też zadbać o klimatyzację i ją odgrzybić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *