Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

6 zasad – jak wybrać bagażnik na dach samochodu?

13 września 2016 AutoFanatyk 4 komentarze

Mimo że wakacje już za nami, a jesień tuż, tuż, to wielu z nas właśnie na te jesiennie, nieco chłodniejsze miesiące zaplanowało swoje urlopy. Sezon „po sezonie” jest zazwyczaj znacznie spokojniejszy, a złota pora roku ma swoje niewątpliwe uroki i zachęca do wypoczynku. Myśląc o pakowaniu rzeczy na wyjazd, trzeba zastanowić się nad tym, jaki bagażnik najlepiej wybrać. Najwygodniej zainwestować w bagażnik dachowy, który pozwoli na bezpieczne załadowanie wszystkich potrzebnych produktów. Warto przemyśleć nasze potrzeby oraz rozsądnie podejść do wyboru bagażnika, tak by mógł służyć nam przez długi czas. Prezentujemy wam kilka zasad, jakimi warto się kierować.

Zasada pierwsza – dopasowany do samochodu

Każdy bagażnik jest montowany na specjalnej podstawie, czyli tzw. belkach, które mogą być wykonane albo z aluminium, albo ze stali. Aby je właściwie dobrać do samochodu, należy kierować się informacjami, takimi jak: marka auta, model, rok produkcji oraz typ nadwozia. Dane te są istotne, ponieważ nie każdy bagażnik można założyć do każdego typu samochodu. Mimo że można naszym aucie, dlatego warto sprawdzić jaki typ trafić na modele uniwersalne, to jednak większość jest dopasowana do konkretnego pojazdu, a właściwie jego dachu. Wyróżnia się następujące dachy:

  • z relingami (zintegrowanymi bądź tradycyjnymi),
  • z fixpointami, a więc specjalnymi gniazdami do mocowania łap,
  • dach płaski, w którym łapy mocuje się do jego krawędzi.

To właśnie od typu dachu będzie zależało, jaki zestaw bagażnika bazowego powinniśmy zamontować. Najłatwiejszą sytuację mamy, kiedy nasz dach ma relingi, wtedy wystarczą łapy oraz belki, a więc tzw. zestawy na relingi.
Jeśli już wybraliśmy i dopasowaliśmy bagażnik bazowy na dach naszego auta, musimy zastanowić się, w czym będziemy przewozić bagaże.Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie tutaj bagażnik typu box, choć oczywiście, dzięki montażowi bagażnika bazowego możemy skorzystać z różnych rodzajów transportu dachowego.

bagaznik1

Zasada druga – pojemność i ciężar

Każdy bagażnik powinien być opatrzony indywidualną specyfikacją, opisującą między innymi maksymalną ładowność. W przypadku „trumien” jest to zarówno pojemność wyrażana w litrach, jak i największa, dopuszczalna masa bagażu, jaki możemy zapakować do środka. Niekoniecznie będzie ona proporcjonalna do jego pojemności. Czasem boxy, do których zapakujemy bardzo dużo litrów mają mniejsze możliwości „udźwigu” i odwrotnie. Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów został wykonany box dachowy. Wybierając kufer na dach samochodu, weźmy także pod uwagę dach naszego pojazdu. Zajrzyjmy do instrukcji i sprawdźmy, czy nie znajdziemy tam adnotacji na temat maksymalnej wagi, jaką możemy dołożyć na górę konkretnego auta. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy transportować duże ciężary. Pamiętajmy, że dach naszego samochodu też swoje waży, co w połączeniu z boksem dachowym może dać sporą wartość.

bagaznik2

Zasada trzecia – box dachowy i samochód

Boks na dach auta także powinien charakteryzować się konkretnymi wymiarami pod użytkowany pojazd. Problemu nie będzie, jeśli jeździmy samochodem typu kombi lub van. Wtedy niemal każdy rozmiar kufra na dach samochodu będzie odpowiedni. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy nasze auto jest mniejsze, gdyż wówczas zbyt duża „trumna” będzie po prostu wystawała poza obrys dachu. Trzeba pamiętać, że całkowita długość boksu nie powinna być większa od długości dachu, a dla absolutnej pewności i bezpieczeństwa, warto zakupić bagażnik o 5-10 cm krótszy. Do zasad używania boxu samochodowego wlicza się także właściwe prowadzenia auta z obciążeniem na dachu. Jazda z mocno załadowanym boksem może wytwarzać specyficzne opory powietrza. Przy gwałtownych ruchach, szczególnie przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów samochód będzie zachowywał się całkiem inaczej, co może być niebezpieczne.

bagaznik4

Zasada czwarta – montaż bardzo istotny

Boks dachowy jest najczęściej montowany okazyjnie. Zakładamy go wtedy, kiedy planujemy wyjazd, by zaraz po powrocie do domu go zdemontować. Taki sposób użytkowania sprawia, że im wygodniejszy będzie montaż, tym lepiej. Warto zainteresować się modelami bagażników typu boks, które mają wbudowany specjalny system ułatwiania zakładania, np. ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania, umożliwiający montaż boxu dachowego bezpośrednio w rowkach „T” belek bagażnika podstawowego. Różnego rodzaju usprawnienia znajdziemy w bagażnikach dobrych marek, np. Thule. Ponadto, kupując produkty znanego producenta, mamy pewność, że w razie potrzeby dokupimy wszystkie niezbędne akcesoria i dodatki, dostosowując nasz boks np. do nowego samochodu.

Zasada piąta – certyfikaty i bezpieczeństwo

Kupowany boks dachowy powinien posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty dopuszczające go do użytkowania. Najważniejszym jest certyfikat bezpieczeństwa, mówiący o tym, co się dzieje z boksem w momencie kolizji (m.in. certyfikat TÜV). Pozostałe kwestie bezpieczeństwa naszego kufra na dach jest ochrona przed włamaniem. Szanujący się producent powinien oferować modele boksów z centralnym zamkiem i wielomiejscowym ryglowaniem.

bagaznik3

Zasada szósta – wygoda i…cena

Jeśli już rozważyliśmy wymiary, wagę, montaż i solidność naszego boxu na dach, zastanówmy się jeszcze nad udogodnieniami, jakie mogą okazać się przydatne. Jednym z bardzo praktycznych rozwiązań jest zastosowanie oświetlenia wewnątrz kufra, szczególnie takiego, które włącza i wyłącza się automatycznie podczas otwierania i zamykania. Ponadto producent Thule oferuje dedykowane do boksów dachowych torby, których właściwy kształt, dopasowany do wymiarów boksu, umożliwia wygodne pakowanie bagaży z wykorzystaniem całej dostępnej w kufrze przestrzeni. Komfort oczywiście jest ważny, ale równie istotna jest cena boxu dachowego. Ile trzeba za takie cudo zapłacić? Ceny wahają się od 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Czy warto dopłacić więcej za kufer? Oczywiście to zależy czego oczekujemy, jeśli zależy nam na wszystkich udogodnieniach, musimy się przygotować na większy wydatek. Jeśli jednak chcemy kupić po prostu solidny, pakowny kufer – kupmy taniej, lecz z dobrej, renomowanej firmy. Dzięki temu będziemy będziemy pewni, że nasz boks na dach jest bezpieczny i sprawdzi się w różnych warunkach.

Na nocar.pl znajdziecie jedynie wysokiej jakości boxy dachowe oraz inne bagażniki, a także kompatybilne z nimi akcesoria.

Źródło zdjęć: nocar.pl, thule.com

#bagażnik bazowy#bagażnik dachowy#bagażnik na dach samochodu#bagażnik typu box#boks dachowy#kufer na dach#nocar.pl

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Części On-line
    25 maja 2018 - 15:52

    Spodobał mi się materiał. Wyjaśnia wszystkie zawiłości wyjaśnia;)

  2. Krzysztoff
    11 lipca 2018 - 10:35

    Uważam, że nie ma lepszego sposobu na zwiększenie ładowności auta, niż dobry box dachowy. Nie przeszkadza on w prowadzeniu auta, nie jest inwazyjny, a dzięki niemu możemy zabrać w podróż więcej bagażu.

  3. Marek
    30 kwietnia 2019 - 14:13

    Super wpis! Właśnie takich informacji szukałem! Dzięki!

  4. Balonik
    19 października 2020 - 10:28

    Dzięki wpisowi zdecydowałem sie na box Thule Motion XT XXL czyli taki 600l
    https://www.rowertour.com/p/80995/thule-motion-xt-xxl-box-dachowy-610l-czarny-polysk
    Thule to lider jeśli chodzi o takie produkty, a ich jakość po prostu dyskwalifikuje konkurencje.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *