
Jak polerować lakier samochodowy po zimie?
5 maja 2020 AutoFanatyk 2 komentarze
Bez dwóch zdań, zima to najcięższy okres dla zmotoryzowanych. Obok kierowcy, jest to również duże wyzwanie dla prowadzonego przez niego auta. Zimą, obok niskich temperatur, samochód musi zmierzyć się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednak śnieg to tylko jeden z problemów, jednocześnie groźne jest też błoto, a przede wszystkim sypane na drogi piach i sól. Nic dziwnego, że po kilku miesiącach zimy należy porządnie wyczyścić cały samochód. Szczególną uwagę należy poświęcić powłoce lakierniczej.
Mycie samochodu po zimie
Przede wszystkim po zimie należy dokładnie umyć samochód, pozbywając się wszystkich nieczystości. Warto w tym miejscu postawić na dobry szampon samochodowy, aby wyczyścić wszystkie zakamarki, gdzie gromadzi się brud. Dlatego nie wolno zapomnieć o progach, nadkolach, wnękach, uszczelkach, drzwiach oraz oczywiście podwoziu.
Już po umyciu auta kierowca z pewnością dostrzeże nowe rysy na lakierze. To normalne, ponieważ często to wynik usuwania lodu skrobaczkami i odśnieżania karoserii. Oba zabiegi przyczyniają się do rysowania odpowiednio szyb i lakieru. Na szczęście pozbycie się tych uszkodzeń, zwłaszcza niewielkich, nie jest szczególnie trudne.
Usuwanie rys z lakieru
Chcąc usunąć rysy z karoserii, należy zabrać się za polerowanie lakieru. Najlepiej wykonać to z pomocą dedykowanego specyfiku. Jeżeli rysy nie są głębokie, wystarczający będzie preparat w formie mleczka, który jest aplikowany na powierzchnię lakieru, po czym polerowany za pomocą mikrowłókna lub czystej bawełnianej ściereczki. Lakier polerować należy aż do momentu usunięcia defektu.
Rysy usuwać można ręcznie, ale wówczas to praca, która może być odrobinę męcząca, niezbędna jest także wytrwałość. Alternatywą jest użycie maszyny polerskiej, która będzie niezbędna przy głębszych rysach, przyda się również, kiedy rysy są większe lub jest ich zbyt dużo, aby poradzić sobie z ręcznym wcieraniem specyfiku. Ponadto korekta lakieru przy użyciu specjalistycznej polerki gwarantuje dłuższe utrzymanie się efektu końcowego, nawet po wielokrotnym myciu samochodu.
Woskowanie lakieru
Rysy na lakierze samochodowym maskować można również z użyciem wosku koloryzującego, ale to rzadsze niż stosowanie specjalnie służących temu preparatów w formie past i mleczek. Z kolei już po polerowaniu warto pamiętać o woskowaniu, przez co efekty pracy utrzymają się dłużej aniżeli tylko do pierwszego deszczu. Wosk pozwala wydobyć z lakieru głęboki kolor, a ponadto nadaje mu połysku. Jednocześnie to trwalsza ochrona auta, która zabezpiecza lakier przed kwaśnym deszczem, a również solą i promieniami słońca.
Nie ulega więc wątpliwości, że zaraz po zimie, kiedy mrozy są za nami, a temperatury wydają się być umiarkowane, warto wykonać polerowanie lakieru. Najważniejsze jednak, aby zainwestować w specjalistyczne, profesjonalne środki służące temu zabiegowi. Nawet wówczas, kiedy to środki nieco droższe. Najważniejsze, aby pochodziły od renomowanych producentów i dobrze zabezpieczały karoserię auta. Doskonałym przykładem są tu kosmetyki do polerowania lakieru od K2, Menzerna czy Farecla.
xkl4udi4
10 maja 2020 - 17:31
Pasty do usuwania rys często ratowały mi życie. I to prawda, samochód wygląda o wiele lepiej po woskowaniu, lakier wydaje się bardziej błyszczeć.
Kamera samochodowa
27 maja 2020 - 12:44
Tylko ręcznie. Żadne bezdotykowe.