Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Odkup odszkodowań OC – jak to działa i za ile można sprzedać szkodę?

19 maja 2020 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Polega ono na tym, że w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, ma on możliwość wyrównania szkód materialnych poniesionych w wyniku tego wypadku. Należy tutaj zaznaczyć, iż nie chodzi tutaj wyłącznie o poniesiony szkody dotyczące samochodu, ale również o kwestie zdrowotne.

Jak przebiega odkup odszkodowań OC?

Na wstępnie należy zaznaczyć, iż do firmy odszkodowawczej zgłaszają się osoby, które chcąc sprzedać szkodę z wielu powodów, aczkolwiek jednym z najpopularniejszych jest kwestia tego, iż wysokość proponowanego odszkodowania od ubezpieczyciela była zaniżona. Zaniżanie odszkodowań przez ubezpieczycieli sprawiło, że przedsiębiorstwa odszkodowawcze przeżywają w naszym kraju spory rozwój. Odkup odszkodowań OC przebiega bardzo sprawnie. Na rynku prosperuje bowiem wiele firm odszkodowawczych, które z chęcią takie szkody skupują. Wystarczy wysłać firmie odszkodowawczej kosztorys, na podstawie którego została likwidowana szkoda. W następnej kolejności firma przeanalizuje sprawę i poda nam kwotę, za którą jest zainteresowana odkupić od nas szkodę. Sprzedaż takiej szkody jest dla jego właściciela dość rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ w szybki i skuteczny sposób jest on w stanie się jej pozbyć oraz zyskać tym samym dodatkową gotówkę, którą można w znacznie szybszym tempie przeznaczyć np. na naprawę samochodu, bądź zakup nowego auta. Pieniądze bowiem wypłacane są natychmiastowo. Należy również pamiętać, że podczas sprzedaży szkody trzeba zawrzeć umowę cesji wierzytelności, która polega na przeniesieniu praw własności. Osoba sprzedająca nie ponosi żadnego ryzyka w kwestii takiego działania.

Za ile można sprzedać szkodę?

Kwota za sprzedaż szkody ustalana jest za każdym razem indywidualnie, ponieważ zależy ona w największej mierze od kosztorysu, który został przesłany do firmy odszkodowawczej. W związku z tym czasami będzie to kwota 500 złotych, czasami 2 tyś.., a niekiedy 10 tyś. Natomiast warto pamiętać o tym, że niezależnie jaka kwota została by przedstawiona, to im dłuższy czas od zaistnienia zdarzenia w związku z powstaniem szkody komunikacyjnej, tym większa możliwość o staranie się pozyskania wyższej kwoty z tytułu sprzedaży szkody.

Dlaczego warto skorzystać z odkupu odszkodowania OC?

Z odkupu odszkodowania OC przede wszystkim warto skorzystać dlatego, ponieważ powoduje to zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Bowiem sprawy sądowe, które są prowadzone z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi mogą być bardzo uciążliwe i prowadzone latami. Wobec tego osoba poszkodowana, decydująca się na sprzedaż szkody ma możliwość znacznie szybszego przystąpienia do naprawy swojego samochodu i bez większego stresu.

Kto może skorzystać z odkupu odszkodowania OC?

Z możliwości takiej może skorzystać niemal każdy kierowca. Oczywiście, jeżeli powstała szkoda nie uległa przedawnieniu z upływem trzech lat. Bowiem jest to ustawowy termin, który daje możliwość zgłaszania roszczeń dotyczących szkód komunikacyjnych. Trzeba także pamiętać, że w przypadku chęci sprzedaży szkody nie może być podpisana ugoda między poszkodowanym, a ubezpieczycielem.

#OC#szkoda

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *