Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Ile kosztuje ubezpieczenie auta?

28 marca 2019 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Kiedy kupujesz nowy samochód warto abyś miał świadomość jego kosztów. A na nie nie składają się tylko przeglądy techniczne i paliwo, ale także ubezpieczenie auta. Oprócz obowiązkowego OC możesz także zdecydować się na AC. Zobacz, ile będzie cię kosztować ubezpieczenie samochodu.

Ile będzie kosztowało ubezpieczenie samochodu w 2019 roku?

Ceny ubezpieczeń z roku na rok rosną, co nie jest dla żadnego kierowcy tajemnicą. Ubezpieczenie auta (koszty i warunki) sprawdzisz na www.direct.money.pl, gdzie zapoznasz się z aktualnymi cenami w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Stawki ubezpieczeń rosną od 2015 roku, a w ciągu kolejnych lat ich wysokość nawet podwoiła się. W 2018 roku polisa ubezpieczeniowa na samochód wynosiła średnio 675 złotych i spadła o 1,6% w stosunku do polisy ze stycznia, ale jednak w 2019 roku OC znowu rośnie. Wiąże się to pośrednio z decyzją Sądu Najwyższego, który ustalił, że osoby pokrzywdzone w wypadkach komunikacyjnych oraz ich najbliżsi mają prawo do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli. Wydatki, które muszą ponieść towarzystwa ubezpieczeniowe zostaną naturalnie scedowane na kierowców, którzy zapłacą wyższe OC.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przekazują informacje na temat ubezpieczenia OC instytucjom takim jak Inspekcja Transportu Drogowego oraz wydziały komunikacji. Informacje te przesyłane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK) oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Sprawdzanie OC jest bardzo łatwe nawet dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Na stronie UFG należy wejść do zakładki „sprawdzenie ubezpieczenia OC na UFG”, a następnie wypełnić krótki formularz podając w nim numer rejestracyjny lub numer VIN oraz aktualną datę (dzięki niej system może sprawdzić ważność OC w danym dniu). Po wygenerowaniu kodu zabezpieczającego i wpisaniu go w odpowiednie pole można pobrać raport na temat OC swojego samochodu. Ubezpieczenie auta można sprawdzić także na stronie CEPIK – tam również należy podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wynik poda, czy auto posiada aktualne OC, ale także dostarczy informacji na temat historii pojazdu.

Ile kosztuje AC czyli Auto Casco?

Ubezpieczenia samochodowe do tanich nie należą, jednak jeśli chodzi o koszt AC, to wiele zależy od jego zakresu. Zakres AC wypadkowego może zawierać opcje wymiany części i naprawę pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy. Warto pamiętać, że AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jednak przydaje się w sytuacji, kiedy do wypadku dojdzie z Twojej winy. AC samochodu to koszt poniżej 1000 zł, a dodatkowo firmy oferują jeszcze pakiety holowania, w tym assistance. Ceny ubezpieczeń AC zależą od wieku i wartości pojazdu, ale także od miejsca zamieszkania. W dużych miastach ryzyko stłuczki czy kolizji będzie o wiele większe.

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie?

Za ubezpieczenie samochodu zapłacisz mniej kiedy wykupisz jedynie obowiązkowe OC, ale na dłuższą metę to nie jest korzystne rozwiązanie dla kierowcy. Jeśli oprócz standardowego OC potrzebujesz jeszcze Auto Casco zastanów się nad pakietem. W pakietach ubezpieczenia zwykle są tańsze, dlatego zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Bywa też tak, że w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym masz polisę mieszkaniową, możesz ubezpieczyć także auto. Zwykle, kiedy masz kilka polis w jednym towarzystwie, jest to dla ciebie bardziej opłacalne finansowo.

#auto#ubezpieczenie

Previous Post

Next Post

Comments

  1. polisyndeton
    30 kwietnia 2019 - 15:52

    Fajnie, że jest podana strona, na której można wszystko dokładnie sprawdzić. Warto wszystko porównać i dowiedzieć się w czas :).

  2. Pablopicasso05
    8 maja 2019 - 18:21

    Tutaj racja w poprzednim kom,entarzu . Nic pochopnie . A ten artykul jest jak pomoc w podjeciou decyzji . Wiec jak ktos ma czas ktory warto znalezc mimo wszystko nie zaluje po przeczytaniu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *