Jak zgłosić szkodę komunikacyjną z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu?
29 stycznia 2024 AutoFanatyk 0 Comments
Kolizje i wypadki to niestety nieodłączna część drogowej codzienności. Warto więc wiedzieć, jak należy postępować, kiedy bierze się w nich udział. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest szkoda komunikacyjna, ile czasu na zgłoszenie szkody ma uczestnik zdarzenia drogowego, a także w jaki sposób można to zrobić.
Z tekstu dowiesz się:
- co należy wiedzieć, zanim zgłosisz szkodę,
- w jaki sposób zgłosić szkodę,
- dlaczego warto wykupić nie tylko OC, ale też AC, NNW i inne.
Sposób zgłaszania szkody komunikacyjnej zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupione jest OC sprawcy. Jeśli ma on ubezpieczenie wykupione OC posiadacza pojazdu w ERGO Hestii, może liczyć na pokrycie kosztów naprawy auta, leczenia i rehabilitacji osoby pokrzywdzonej w zdarzeniu. Można też skorzystać z BLS, czyli obsługi likwidacji szkód za pośrednictwem własnego towarzystwa ubezpieczeniowego osoby poszkodowanej. Kiedy jednak zgłaszać szkodę oraz kto powinien się tym zająć? Czytaj dalej!
Co warto wiedzieć przed zgłoszeniem szkody?
Ważne jest, żeby wiedzieć, czym w ogóle jest szkoda komunikacyjna. Jest to bowiem kolizja lub wypadek drogowy, w wyniku którego nie ma ofiar w ludziach. Zgłoszenie takiej szkody odbywa się z inicjatywy osoby poszkodowanej. Zgodnie z OWU ubezpieczony w ERGO Hestii ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela niezwłocznie po zajściu zdarzenia lub uzyskaniu o nim wiadomości.
Warto dodać także, że roszczenia o odszkodowanie zgodnie prawem przedawnia się po 3 latach (roszczenia o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej mogą przedawniać się po upływie dłuższych terminów). Osoba poszkodowana powinna skontaktować się z ubezpieczycielem, który zapewnia polisę OC sprawcy wypadku, gdyż to z jego ubezpieczenia pokrywane są wszelkie kwestie finansowe. Może też zgłosić się do swojego ubezpieczyciela i skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód.
Pierwszym krokiem po wypadku, poza zawiadomieniem policji (chyba że obie strony zdecydują się tego nie robić, a sytuacja drogowa na to pozwala), jest więc spisanie wspólnie ze sprawcą odpowiedniego oświadczenia, które umożliwi ustalenie, czy odpowiada za spowodowanie szkody.
Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?
Aby zgłosić szkodę komunikacyjną, należy znać dane osobowe uczestników zdarzenia, numer dowodu rejestracyjnego uszkodzonego pojazdu, a jeśli doszło do urazów ciała, to także dokumentację medyczną. Konieczna jest również notatka policyjna bądź oświadczenie sprawcy wypadku.
Jeśli sprawca ma polisę w ERGO Hestii, która obejmuje OC, lub jeśli poszkodowany chce skorzystać z BLS za pośrednictwem własnej polisy w tym towarzystwie, zgłoszenie takiej szkody jest bardzo proste. Można to zrobić przez infolinię telefoniczną bądź za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej. Dzięki ubezpieczeniu w ERGO Hestii skorzystasz z gotówkowej bądź bezgotówkowej likwidacji szkody w ramach polisy OC – to niezwykle wygodne rozwiązanie.
Ubezpieczenie komunikacyjne w ERGO Hestii – co oprócz OC warto wykupić?
W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego w ERGO Hestii możesz wykupić OC, które będzie Twoim zabezpieczeniem w przypadku wyrządzenia szkody komunikacyjnej. Dzięki temu zyskujesz kompleksową ochronę na wypadek zdarzenia, w którym Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, a także zabezpieczenie finansowe, które pokrywa szkody wyrządzone na osobie trzeciej lub jej mieniu. Zawarcie umowy OC jest obowiązkiem posiadacza pojazdu.
Przy zakupie OC w ramach ERGO 7 możesz wykupić także takie dodatkowe ubezpieczenia, jak: AC, Ubezpieczenie NNW Kierowcy i Pasażerów. Będą one stanowiły dodatkową ochronę i zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach drogowych.
Niniejsza informacja jest materiałem marketingowym Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.
Szczegółowe informacje o opisywanych produktach, w tym wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności znajdziesz w aktualnych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dostępnych na stronie internetowej ERGO Hestii.