Czyszczenie DPF
12 października 2019 AutoFanatyk 0 Comments
Zapchany DPF to coraz częściej występująca usterka wśród samochodów poruszających się po polskich drogach.
Czy czyszczenie DPF daje rezultaty ? Jeżeli tak to jaka metoda regeneracji DPF jest najlepsza ?
Filtr cząstek stałych zbudowany jest z monolitu, który swoją budową przypomina plaster miodu. Naprzemiennie rozlokowane kanały dolotowe z wylotowymi mają za zadanie odfiltrowanie sadzy, cząstek stałych, oleju i innych zanieczyszczeń ze spalin wydobywających się z silnika.
Jak działa DPF (Diesel Particular Filter) ?
Zasada działania DPF w przeciwieństwie do jego budowy nie jest skomplikowana. Spaliny wpadają do filtra DPF kanałami dolotowymi. Następnie przechodzą przez pory w ściankach do kanałów wylotowych filtrując cząstki stałe i inne zanieczyszczenia. Kolejno pozostałości spalin rurą wydechową wydostają się poza samochód.
Jak dochodzi do zapchania DPF ?
Do zapchania DPF najczęściej dochodzi podczas awarii innych podzespołów takich jak turbosprężarka, EGR, wtryski, silnik itp. Olej lub niespalone paliwo, które dostaje się do filtra zapycha go bardzo szybko. Przy bezawaryjnej pracy samochodu do zapchania filtrów cząstek stałych DPF, mokrych FAP oraz montowanych w nowoczesnych autach z silnikami benzynowymi GPF dochodzi przy przebiegu około 200 tys. km. Przy takim przebiegu dochodzi do zatkania filtra popiołem, który jest produktem spalania oleju.
Jakie są objawy zapchanego DPF’a ?
Zapchany DPF posiada objawy takie jakie:
- Świecąca kontrolka DPF
- błąd podczas diagnostyki
- częste wypalanie filtra
- podwyższone zużycie paliwa
Czyszczenie DPF metody
Całkowite wyczyszczenie DPF jest możliwe tylko w metodzie hydrodynamicznej z użyciem profesjonalnej maszyny do regeneracji filtrów cząstek stałych. Niestety w innych metodach takich jak wypalanie problem nie jest usuwany całkowicie. Podczas wypalania serwisowego usuwana jest tylko sadza i to nie całkowicie. Czasami wypalanie serwisowe może doprowadzić do uszkodzenia monolitu filtra.