Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jakie opony zimowe wybrać?

15 października 2019 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Już niedługo w warsztatach wulkanizacyjnych i serwisach samochodowych pojawią się długie kolejki kierowców. Każdy z nich będzie chciał zmienić opony na zimowe. Jedni przyjadą z ogumieniem z poprzedniego sezonu, inni dopiero zakupią nowe. Jak wybrać opony na zimę, żeby mieć pewność, że w krytycznym momencie wybawią nas one z opresji?

Opona uszyta na miarę

Chcesz mieć spokojną głowę? Zmień opony letnie na takie zimowe, które są zalecane przez producenta Twojego samochodu. Takie, które zostały przewidziane jako wyposażenie tego konkretnego modelu z tym konkretnym silnikiem i rodzajem nadwozia. Nie eksperymentuj z rozmiarami ogumienia, nawet jeśli teoretycznie dana opona będzie pasowała do felgi w Twoim aucie.

Sprawdź wiek opony

Wybierając oponę zimową, warto sprawdzić jej datę produkcji. Jest to o tyle ważne, że guma, z której opony są wytwarzane, w pewnym momencie swojego „życia” zaczyna wykazywać utratę swoich pierwotnych walorów i właściwości, co może negatywnie wpływać na oferowany przez nią poziom bezpieczeństwa.

To istotne szczególnie w przypadku opon zimowych, w których to właśnie skład mieszanki, z której są wykonane, ma decydujący wpływ na ich elastyczność, a tym samym na stopień przyczepności do podłoża.

Data produkcji opony umieszczona jest na bocznej ścianie opony. Składa się z czterech cyfr, z których dwie pierwsze oznaczają numer tygodnia w roku, a dwie ostatnie – wskazują na konkretny rok.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając oponę zimową?

Na takie elementy jak:

1) długość drogi hamowania (informacja ta umieszczona jest na etykiecie w formie oznaczenia literowego, gdzie najlepsze osiągi pod tym względem posiada opona typu „A”, a najgorsze – typu „G”; w przypadku aut osobowych najgorszymi oponami będą te z literą  „F”)

2) indeks nośności opony, czyli informacja dotycząca maksymalnego obciążenia opony poruszającej się z maksymalną prędkością (oznaczenie znajduje się na oponie przed informacją o indeksie prędkości; posiada formę dwucyfrową)

3) indeks prędkości opony, czyli komunikat o maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla danego modelu opony (oznaczenie znajduje się na oponie za informacją o indeksie nośności; posiada formę literową)

4) oznaczenie 3PMSF, czyli ikonka umieszczona z boku opony, przedstawiająca płatek śniegu wpisany w symbol góry o trzech szczytach; oznaczenie takie to gwarancja, że mamy do czynienia z certyfikowaną oponą zimową

Idealna opona zimowa to…

po pierwsze opona niedawno wyprodukowana i posiadająca bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Perfekcyjnie dopasowana do naszego modelu samochodu, naszego stylu jazdy oraz terenu, po którym będziemy najczęściej się poruszali. Po drugie, zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w konkretnych warunkach klimatycznych. W przypadku Polski, oponą taką może być Uniroyal MS plus 77.

Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?

Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.

Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.

Uwaga, konkurs!

Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.

Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.

Czas trwania konkursu: od 14.10.2019 r. do  24.11.2019 r.

#opona#zima

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *