Jakie opony zimowe wybrać?
15 października 2019 AutoFanatyk 0 Comments
Już niedługo w warsztatach wulkanizacyjnych i serwisach samochodowych pojawią się długie kolejki kierowców. Każdy z nich będzie chciał zmienić opony na zimowe. Jedni przyjadą z ogumieniem z poprzedniego sezonu, inni dopiero zakupią nowe. Jak wybrać opony na zimę, żeby mieć pewność, że w krytycznym momencie wybawią nas one z opresji?
Opona uszyta na miarę
Chcesz mieć spokojną głowę? Zmień opony letnie na takie zimowe, które są zalecane przez producenta Twojego samochodu. Takie, które zostały przewidziane jako wyposażenie tego konkretnego modelu z tym konkretnym silnikiem i rodzajem nadwozia. Nie eksperymentuj z rozmiarami ogumienia, nawet jeśli teoretycznie dana opona będzie pasowała do felgi w Twoim aucie.
Sprawdź wiek opony
Wybierając oponę zimową, warto sprawdzić jej datę produkcji. Jest to o tyle ważne, że guma, z której opony są wytwarzane, w pewnym momencie swojego „życia” zaczyna wykazywać utratę swoich pierwotnych walorów i właściwości, co może negatywnie wpływać na oferowany przez nią poziom bezpieczeństwa.
To istotne szczególnie w przypadku opon zimowych, w których to właśnie skład mieszanki, z której są wykonane, ma decydujący wpływ na ich elastyczność, a tym samym na stopień przyczepności do podłoża.
Data produkcji opony umieszczona jest na bocznej ścianie opony. Składa się z czterech cyfr, z których dwie pierwsze oznaczają numer tygodnia w roku, a dwie ostatnie – wskazują na konkretny rok.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając oponę zimową?
Na takie elementy jak:
1) długość drogi hamowania (informacja ta umieszczona jest na etykiecie w formie oznaczenia literowego, gdzie najlepsze osiągi pod tym względem posiada opona typu „A”, a najgorsze – typu „G”; w przypadku aut osobowych najgorszymi oponami będą te z literą „F”)
2) indeks nośności opony, czyli informacja dotycząca maksymalnego obciążenia opony poruszającej się z maksymalną prędkością (oznaczenie znajduje się na oponie przed informacją o indeksie prędkości; posiada formę dwucyfrową)
3) indeks prędkości opony, czyli komunikat o maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla danego modelu opony (oznaczenie znajduje się na oponie za informacją o indeksie nośności; posiada formę literową)
4) oznaczenie 3PMSF, czyli ikonka umieszczona z boku opony, przedstawiająca płatek śniegu wpisany w symbol góry o trzech szczytach; oznaczenie takie to gwarancja, że mamy do czynienia z certyfikowaną oponą zimową
Idealna opona zimowa to…
po pierwsze opona niedawno wyprodukowana i posiadająca bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Perfekcyjnie dopasowana do naszego modelu samochodu, naszego stylu jazdy oraz terenu, po którym będziemy najczęściej się poruszali. Po drugie, zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w konkretnych warunkach klimatycznych. W przypadku Polski, oponą taką może być Uniroyal MS plus 77.
Dlaczego warto wybrać opony Uniroyal MS plus 77?
Ponieważ zapewniają doskonałą stabilność na zimnych nawierzchniach, zarówno mokrych, jak i suchych. Wykonane są z nowej mieszanki z dodatkiem krzemionki. Dzięki temu lepiej przywierają do powierzchni, co przekłada się na wzrost przyczepności.
Warto wspomnieć również o ich specjalnym, jodełkowym bieżniku z szerokimi, otwartymi kanałami. Ten unikalny wzór pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni. A wysoka przyczepność to gwarancja pełnej kontroli nad pojazdem i mniejszego ryzyka wystąpienia aquaplaningu.
Uwaga, konkurs!
Zasady: Kup opony zimowe Uniroyal. Zarejestruj paragon na stronie zimazuniroyal.pl i odpowiedz na znajdujące się tam pytanie.
Nagrody: dla każdego podwójny bilet do Multikina, a raz w tygodniu wybierana jest osoba, która otrzymuje zwrot gotówki za opony.