Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Czy sprawdzasz nr VIN samochodu przed jego zakupem?

17 stycznia 2022 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Zakup samochodu jest dla większości z nas sporym przeżyciem, ale i nie lada wyzwaniem. Trudno oprzeć się towarzyszącym nam wówczas emocjom. Wielokrotnie kupujemy wzrokiem, zamiast sprawdzić, czy samochód faktycznie nie ma poważnych mankamentów. Na całe szczęście dziś historię pojazdu możemy prześledzić jeszcze przed telefonem, czy wizytą u sprzedawcy. Pomoże nam w tym Raport Historii Pojazdu. Sprawdzamy, czym jest tzw. historia pojazdu i jak taki dokument może uchronić nas przed utratą środków finansowych, a nawet sprawą karną.

Tak oszukują sprzedawcy samochodów – TOP sztuczek handlarzy

W pierwszej kolejności powinniśmy odnieść się do oszustw i sztuczek sprzedawców samochodów. Przodują w nich handlarze, ale swoje na sumieniu mają również sprzedawcy prywatni. Z jednej strony trudno się im dziwić, ponieważ na sprzedawanym egzemplarzu chcą zarobić jak najwięcej. Z drugiej natomiast – my jako nabywcy – powinniśmy mieć na uwadze, że jeżeli nie zweryfikujemy dostatecznie takiego pojazdu, nie tylko możemy narazić się na poważne straty finansowe, ale też ryzykujemy zdrowiem i życiem – swoim, naszych pasażerów i innych uczestników ruchu. Niektóre z takich pojazdów nie nadają się bowiem do eksploatacji. Do najczęstszych oszustw sprzedawców pojazdów należą m.in.:

 • sprzedaż samochodów powypadkowych jako bezwypadkowe;
 • zakłamywanie przeszłości pojazdu;
 • dokonywanie drobnych napraw i wymian widocznych elementów wyposażenia, żeby stworzyć pozytywne wrażenie i zataić prawdziwą historię pojazdu;
 • maskowanie prac blacharsko-lakierniczych zaniżających cenę pojazdu;
 • sprzedaż samochodu o poważnie naruszonej konstrukcji (nawet składanego z dwóch czy trzech egzemplarzy);
 • niedokładne przekładki samochodów sprowadzanych z Wysp Brytyjskich;
 • cofanie licznika przebiegu;
 • fałszowanie daty produkcji (podawanie daty pierwszej rejestracji zamiast daty produkcji);
 • fałszowanie pochodzenia pojazdu;
 • zatajanie historii uszkodzeń;
 • fałszowanie liczby właścicieli;
 • fałszowanie fabrycznego wyposażenia;
 • sprzedaż samochodu pochodzącego z kradzieży (ryzyko oskarżenia o paserstwo – utrata pojazdu i sprawa sądowa).

Jak zweryfikować samochód przez Raport Historii Pojazdu?

Jak widzimy, na klientów szukających sobie auta na rynku wtórnym, czyha wiele zagrożeń. Oczywiście nie każdy sprzedawca to oszust, ale warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania i wziąć sprawy w swoje ręce. Zwłaszcza że dla weryfikacji pojazdu nie trzeba już pokonywać odległości dzielącej nas od sprzedawcy, aby następnie obejrzeć auto z mechanikiem, czy sprawdzić je poprzez przegląd w niezależnym warsztacie i podczas jazdy próbnej.

Jak najbardziej są to obowiązkowe czynności przy zakupie używanego samochodu. Jednak wcześniej pomoże historia pojazdu. Co ważne, żeby mieć wgląd do wielu kluczowych dla nas danych, wystarczy nam VIN. Jest to indywidualny dla każdego auta numer nadwozia, który pozwala wejrzeć w historię pojazdu. Numer VIN znajdziemy na różnych elementach samochodu. Często jest on umieszczany w treści głoszenia. Możemy też o niego poprosić sprzedawcę.

Jednym z serwisów oferujących Raporty Historii Pojazdu jest autobaza.pl. To polska firma, która w branży działa nieprzerwanie od 20 lat. W tym czasie jej raporty pomogły setkom tysięcy kierowców. Jedni odetchnęli z ulgą, ponieważ dane z raportu zgadzały się z tym, o czym sprzedawca informował w ogłoszeniu i podczas rozmowy telefonicznej. Inni zrobili to samo, ale dlatego, że dane z ogłoszenia nijak miały się do rzeczywistości i historii auta.

Raport Historii Pojazdu to chronologiczny zapis zdarzeń dotyczący pojazdu (m.in. jego dane techniczne, fabryczne wyposażenie, chronologiczna historia, informacje o szkodach i kolizjach, ogłoszone akcje naprawcze, zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych, weryfikacja w bazach pojazdów kradzionych). Co jest kluczowe i warte podkreślenia, Autobaza pozwala sprawdzić zawartość raportu jeszcze przed jego zakupem. Wystarczy wpisać numer VIN pojazdu, aby sprawdzić, w jakich kategoriach dla danego numeru VIN zostały przypisane rekordy (np. Historia pojazdu, Historia zdarzeń, Odczyty przebiegu, Ewidencja pojazdów poszukiwanych).

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że znana historia pojazdu może uchronić przed nabyciem auta, które nie jest warte swojej ceny, a nawet nie nadaje się do eksploatacji. Oczywiście Raport Historii Pojazdu to tylko jedno z narzędzi, które przydaje się w walce z nieuczciwymi sprzedawcami. Obok raportu VIN możemy też wspomagać się innymi raportami (m.in. Raport wyceny pojazdu, Raport oględzin pojazdu, Raport o zastawie sądowym, Raport z procedur serwisowych). Wszystkie są dostępne na autobaza.pl.

#historia pojazdu#vin

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *