Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Apteczki samochodowe (nie)obowiązkowe w polskim prawie drogowym

25 lipca 2019 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie w swoim samochodzie sprawnej gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Co jednak z apteczką samochodową, która nie jest obecnie wymaganym przez prawo elementem wyposażenia samochodu prywatnego?

Tylko gaśnica i trójkąt

Według polskiego prawa, każdy kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku drogowego. Jednak, jak skutecznie pomóc w takim przypadku bez odpowiednich narzędzi, które zapewnią apteczki samochodowe? Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenie, o dziwo, nie nakłada na kierowców obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych. Jedynym wymogiem jest posiadanie gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego z odpowiednią homologacją.

Wyjątki od reguły

Zgodnie z prawem, apteczki samochodowe muszą posiadać jedynie kierowcy autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych przewożących osoby oraz pojazdy silnikowe przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania. Na szczęście, producenci samochodów osobowych dokładają tego typu wyposażenie, jako opcję dodatkową, do swoich aut. Jednak jest to wyłącznie rozwiązanie zapobiegawcze nie zaś systemowe.

Naciski na ministerstwo

Od lat głos w tej sprawie podnoszą ratownicy medyczni, którzy naciskają na ministerstwo infrastruktury o wprowadzenie obowiązku posiadania apteczki we wszystkich pojazdach w ruchu drogowym oraz o zwiększenie udziału kierowców w specjalistycznych szkoleniach obejmujących pierwszą pomoc medyczną. Apele te przynoszą odpowiedni skutek. Ministerstwo dąży obecnie do wprowadzenia trzeciego, obowiązkowego wyposażenia auta w postaci apteczki samochodowej.

Apteczki samochodowe to obowiązkowe wyposażenie samochodu w praktycznie każdym europejskim kraju, oprócz naszego kraju, oczywiście. Na szczęście, polscy kierowcy biorą sprawy w swoje ręce, nie czekając na odgórne postanowienia prawne. Według statystyk Komendy Głównej Policji, ponad 70 proc. kierowców wozi ze sobą apteczkę w samochodzie.

Wyposażenie apteczki

Co powinno znaleźć się w dobrze wyposażonej apteczce? Póki co, konkretnych przepisów na ten temat nie ma. Jednak wzorce w tym zakresie można czerpać z innych krajów europejskich, gdzie apteczki samochodowe są wyposażone m.in. w opatrunek indywidualny, plastry, opaski elastyczne, nożyczki (mające zaokrąglone końcówki), koc ratunkowy oraz podstawową instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Warto również zaopatrzyć się w rękawiczki lateksowe czy też maseczkę do sztucznego oddychania. Na pewno apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków ani też środków dezynfekujących, ponieważ warunki panujące w pojeździe nie gwarantują odpowiednich standardów przechowywania tego rodzaju preparatów medycznych.

Pamiętajmy, że prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy w razie wypadku drogowego może zadecydować o zdrowiu, a nawet życiu osoby poszkodowanej.

#apteczka#wyposażenie

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Adam
    25 lipca 2019 - 13:54

    Ciekawe ile osób posiadających apteczki w ogóle wie, że nie jest to obowiązkowe.

  2. Justyna
    31 lipca 2019 - 21:41

    Dla mnie niewyobrażalne jest, aby w swoim samochodzie nie mieć apteczki. Tutaj nie jest może potrzebna regulacja prawna, a uświadamianie pozostałych niespełna 30proc. kierowców jak ważne jest posiadanie apteczki w aucie, może np. przez spoty reklamowe 😉

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *