Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Wymiana sprzęgła w passacie

7 marca 2018 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Sprzęgło to jedna z tych części w samochodzie, która zużywa się po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów. Dlatego jego wymiana prędzej czy później dotyka niemal wszystkich kierowców. Sprzęgło w samochodzie stanowią trzy podstawowe elementy, mianowicie tarcza, docisk, a także łożysko. Jeśli nie znamy się za bardzo na mechanice pojazdowej, to może się wydawać, że te elementy stanowią duży poziom skomplikowania. Jednak jest to tylko złudzenie.

Skomplikowana wymiana sprzęgła

Niepodważalny fakt stanowi to, iż wymiana sprzęgła jest dosyć mocno skomplikowana. Aby wymienić sprzęgło niezależnie w jakim samochodzie, wówczas wymagane jest odkręcenie, a w częstych przypadkach wyjęcie skrzyni biegów z samochodu. Należy pamiętać, że nie ma co oszczędzać na wymianie sprzęgła, bowiem nie dość, że ucierpi na tym nasz samochód, to jeszcze późniejsza wymiana będzie bardziej pracochłonna, a co za tym idzie kosztować nas będzie zdecydowanie więcej ciężko zarobionych pieniędzy.

Nie inaczej sytuacja wygląda przy wymianie sprzęgła do passata. Passat jest bardzo lubianym i chętnie kupowanym samochodem przez kierowców, jednak dotyka go również efekt eksploatacji. Jeśli po dociśnięciu sprzęgła w naszym samochodzie usłyszymy niepokojąco brzmiący odgłos, to oznacza, że pojawił się pierwszy sygnał do wymiany łożyska tego elementu pojazdu. Niestety, chociaż jest to sama wymiana łożyska, to koszty są bardzo zbliżone do wymiany całego zespołu sprzęgła. Dlaczego? Ano dlatego, że również w tym wypadku należy wyjąć skrzynię biegów, co pochłania mechaników samochodowych kilka godzin pracy.

Brawurowa jazda a wymiana sprzęgła

Tarcza sprzęgła w passacie nie jest sztywnym elementem. Warto pamiętać, że zewnętrzna część sprzęgła w passacie ma umożliwiony jakikolwiek ruch dzięki kilku sprężynom. Ta część sprzęgła tworzy ruch obrotowy w przód i w tył wobec środkowej, wewnętrznej części tarczy. Nie można również zapominać o tym, że do zadań tarczy należy również amortyzacja.

Wielu kierowcom zarzuca się, że wymiana sprzęgła w passacie jest spowodowana zbyt brawurową, często nie mieszczącą się w przepisach o ruchu drogowym jazdą. Być może faktycznie można ten fakt zarzucić jakiemuś procentowi kierowcom, ale należy także pamiętać o tym, że tak naprawdę jest to element, który podlega eksploatacji w każdym samochodzie i niezależnie od tego, kto i w jaki sposób go prowadzi. Brawurowa jazda może jedynie przyspieszyć obowiązek wymiany sprzęgła w passacie. Wówczas jeśli usłyszymy niepokojące dźwięki, wówczas musimy jak najszybciej udać się do pobliskiego warsztatu samochodowego.

#Passat#sprzęgło

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *