Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

19 lutego 2022 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Podczas transakcji samochodu należy pamiętać o spisaniu umowy kupna-sprzedaży. Jest to dokument, który umożliwia sprzedającemu wyrejestrowanie auta, a kupującemu zarejestrowanie go na siebie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Zarówno zakup, jak i sprzedaż auta, wiąże się z wieloma formalnościami. Chcesz kupić lub sprzedać samochód? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dlaczego jest tak ważna?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem, który trzeba sporządzić w momencie, gdy kupujący zdecyduje się na przeprowadzenie transakcji. Prawidłowo spisana umowa kupna-sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla obu stron i pozwala uniknąć trudnych sytuacji, związanych np. ze zwrotem wpłaconej zaliczki czy zatajeniem informacji o wadach samochodu. Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach oraz podpisana przez obie strony – sprzedającego i kupującego. Nie ma określonego formularza, który można byłoby uzupełnić podczas zawierania transakcji związanej ze sprzedażą samochodu. Umowę można spisać nawet na zwykłej kartce papieru. Najważniejsze jest to, aby zawrzeć w dokumencie wszystkie niezbędne dane. Więcej informacji na temat umowy kupna-sprzedaży pojazdu znajdziesz w serwisie autoumowa.pl.

Jakie dane powinny się znaleźć w umowie kupna-sprzedaży auta?

Konstruując umowę kupna-sprzedaży samochodu, warto wiedzieć, jakie dane powinny się w niej znaleźć. Dokument powinien zawierać takie informacje jak:

 • Tytuł dokumentu – np. „umowa kupna-sprzedaży samochodu”;
 • Data i miejsce zawarcia umowy;
 • Dane sprzedającego i kupującego – oprócz imion i nazwisk trzeba również podać adresy zamieszkania i numery PESEL. Niezbędne będą też seria i numer dokumentu tożsamości;
 • Dane pojazdu – marka, model i rok produkcji pojazdu, a także numer rejestracyjny, numer nadwozia, numer silnika i aktualny przebieg. Oprócz tego można dopisać takie informacje jak pojemność silnika, kolor samochodu i wypisać dodatkowe elementy pojazdu;
 • Cena samochodu;
 • Podpisy obu stron umowy.

Opcjonalnie w umowie kupna-sprzedaży można zawrzeć informacje, które mogą być pomocne w razie wystąpienia różnego rodzaju nieporozumień czy komplikacji związanych ze sprzedażą samochodu:

 • Dokładna godzina zawarcia transakcji;
 • Oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu;
 • Oświadczenie sprzedawcy, że jest on właścicielem samochodu oraz że pojazd jest wolny od wad prawnych i praw osób trzecich, a także, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem byłby sprzedawany pojazd;
 • Informacja o tym, kto zostaje obciążony kosztami zawarcia umowy, w tym opłatami skarbowymi (najczęściej jest to kupujący);
 • Wskazanie dokumentów, jakie sprzedawca przekazuje kupującemu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu itd.);
 • Wypisanie wad i usterek samochodu wykrytych przez kupującego;
 • Wypisanie uszkodzeń pojazdu, które zostały naprawione w przeszłości;
 • Oświadczenie sprzedającego o bezwypadkowości samochodu;
 • Informacje dotyczące liczby sporządzonych egzemplarzy umowy.

Generator umowy kupna-sprzedaży samochodu

Jeżeli chcesz w prosty i szybki sposób sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu, warto skorzystać z dostępnego w sieci generatora umów – https://autoumowa.pl/generator/. W celu przygotowania umowy wystarczy podać informacje dotyczące samochodu, sprzedającego i kupującego. Dzięki generatorowi umowy kupna-sprzedaży pojazdu nie musisz sporządzać umowy samodzielnie ani szukać w sieci aktualnych wzorów dokumentów.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

#autoumowa#sprzedaż samochodu#umowa kupna

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *