Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Sznury do opon – szybka naprawa opony podczas podróży

12 sierpnia 2022 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Koło zapasowe stanowiło niegdyś niemal obowiązkowy element wyposażenia samochodu, a kierowcy nie wyobrażali sobie, że może zabraknąć go w przypadku nagłego przebicia opony. W dzisiejszych czasach coraz więcej producentów odchodzi od takiego rozwiązania, oferując je w nowych samochodach wyłącznie za dopłatą. Standardowo na wyposażeniu znajdziemy jedynie zestaw naprawczy. Użytkownicy starszych samochodów bardzo często z kolei poświęcają miejsce na koło zapasowe na montaż m.in. butli LPG. Wówczas w bagażniku nie zostaje miejsce na dodatkową oponę. W związku z takim obrotem sprawy kierowcy szukają innych rozwiązań, które będą pomoce w przypadku ewentualnego uszkodzenia koła. Jakie materiały wulkanizacyjne naprawcze są najlepsze?

Materiały wulkanizacyjne, czyli jak szybko naprawić oponę?

Na rynku znajdziemy wiele materiałów wulkanizacyjnych, które pomogą nam w naprawieniu uszkodzonej opony. W sklepie Światowski znajdziemy zarówno chemiczne, jak i mechaniczne środki służące do uszczelnienia przebitej opony. Wszechstronność materiałów pozwala na komfortowe i skuteczne wykonanie naprawy ogumienia. Do najpopularniejszych produktów należą: wkłady wulkanizacyjne, płyny wulkanizacyjne, a także kołki STEM czy „grzybek”.  Znajdziemy tu też całe zestawy naprawcze do opon, uniwersalne i standardowe łatki do dętek oraz sznury do opon pozwalające na doraźną, ale sprawną naprawę ogumienia w przypadku przebicia.

Wszystkie elementy dostępne są w różnych wariantach, co sprawia, że możemy stosować je w różnego rodzaju pojazdach. Sprawdzą się nie tylko w samochodach ciężarowych i osobowych, ale także w rowerach, motocyklach czy maszynach rolnych. To, co wyróżnia tego typu produkty to ich niska cena oraz fakt, że zajmują naprawdę mało miejsca.

Na rynku znajdziemy także chemię wulkanizacyjną w postaci pianek do opon, które nie tylko łatają dziurę, ale i pompują koła. Do zestawu najczęściej dołączony jest kompresor. Mechaniczny sposób na zatkanie dziury to z kolei wypełnienie jej sznurem wulkanizacyjnym, który pokryty jest klejem. Czy taki sposób jest praktyczny?

Sznur do opon – szybka naprawa opony podczas podróży

Zestaw służący do mechanicznego uszczelnienia przebitej opony składa się z szydełka, wrzeciona oraz sznura pokrytego klejem. Użycie tego typu rozwiązania wymaga zlokalizowania miejsca uszkodzenia opony, co w warunkach polowych może stanowić niemałe wyzwanie – szczególnie jeżeli nie słychać uchodzącego powietrza. Jak należy postępować, kiedy znajdziemy uszkodzenie? Pierwszym krokiem jest powiększenie go za pomocą wrzeciona. W powiększoną dziurę należy włożyć sznur. W tym celu należy przełożyć go przez otwór w szydle i z jego pomocą umieścić w ubytku w oponie. Ostatnim etapem jest obcięcie nadmiaru sznura i gotowe! Pamiętajmy, aby po każdorazowej naprawie opon sprawdzić ich ciśnienie.

Metoda ta jest szybka, jednak wymaga użycia dużej siły. Bez problemu powinni poradzić sobie z tym panowie. Paniom zaleca się z kolei wybieranie lżejszych metod naprawy ogumienia, np. pianki uszczelniającej, której obsługa nie wymaga użycia dużej siły. Metoda ta jest znacznie gorsza, jednak może stanowić czasowe rozwiązanie. Zdecydowanie bardziej skuteczna jest metoda sznura do opon. Zreperowane w taki sposób koło może być eksploatowane dalej, bez konieczności naprawiania go w wulkanizacji.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • niska cena,
  • nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi,
  • jeden zestaw umożliwia naprawienie pięciu uszkodzeń,
  • uszczelnia przebicia w strefie czołowej opony.

Sznur do opon a skuteczność

Niezwykle istotną cechą tego rodzaju naprawy opon jest jej skuteczność. Powietrze z opon nie schodzi nawet podczas ciągłej eksploatacji samochodu! Co ważne, rozwiązanie jest tanie i stanowi doskonałą alternatywę dla innych metod naprawy koła, po których każdorazowo musimy odwiedzić wulkanizatora. Biorąc pod uwagę estetykę uszkodzonego miejsca, po pewnym czasie nadmiar materiału uszczelniającego wypełnia przestrzeń pomiędzy klockami bieżnika.

Sznur do opon – dlaczego warto?

Sznur do opon to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto posiada trochę siły i chęci do pracy. Jest to z pewnością bardziej skomplikowany rodzaj naprawy koła w stosunku do wariantów chemicznych. Rozwiązanie cieszy się jednak niemałą popularnością, nie bez przyczyny. Sznur do opon jest naprawdę tani, a my możemy kupić go w porównywalnej do pianki wulkanizacyjnej cenie. Cena takiego sznura zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Co ważne, po zastosowaniu takiego rozwiązania nie będziemy musieli „na już” korzystać z usług wulkanizatora. Naprawa koła za pomocą sznura sprawia, że możemy odwlec wizytę w czasie. Jest to niezwykle ważne w przypadku długiego pobytu poza miejscem zamieszkania. W przypadku metod mechanicznych, wizyta u wulkanizatora jest pierwszą z czynności, jaką powinniśmy zrobić po zaklejeniu opony.

Czy warto zatem zdecydować się na sznur do opon w wyposażeniu samochodu zamiast dojazdówki? Każdy z nas sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Z pewnością będzie to jednak ciekawa alternatywa. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź swistowski.pl

#sznury do opon

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *