Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Co zrobić z samochodem po wypadku?

12 sierpnia 2022 AutoFanatyk 0 Comments

Wypadek? Kolizja? Poważna awaria samochodu? Każdy, nawet najostrożniejszy kierowca, staje czasami przed wyzwaniem, jakim jest zniszczenie lub unieruchomienie pojazdu.

To trudny moment, także ze względów finansowych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy lepiej auto doprowadzić do stanu używalności, czy jednak pozbyć się go, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na zakup nowego pojazdu.

Czy samochód warto naprawiać?

„To się wyklepie” – zdanie powtarzane przez wielu mechaników czasami nie ma nic wspólnego z prawdą. Bywa tak, że naprawa samochodu jest trudna, kosztowna, nawet niemożliwa ze względu na duże zniszczenia.

Nieumiejętna naprawa blacharki, a tym bardziej elementów konstrukcyjnych w aucie, może skutkować niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Jeśli wiesz, że auto po wypadku może nie być do końca sprawne, a jazda nim może być ryzykowna — zrezygnuj. Życie Twoje, Twojej rodziny i innych użytkowników ruchu jest cenniejsze niż wrak auta.

I tutaj pojawia się pytanie: co zrobić z wrakiem? Gdzie sprzedać samochód powypadkowy? Jak pozbyć się zniszczonego czy zepsutego samochodu szybko i tak, by odzyskać część pieniędzy i móc przeznaczyć je na zakup kolejnego pojazdu albo po prostu na przyjemności? Oto dwie metody wybierane przez właścicieli aut.

Sprzedaj uszkodzone auto tutaj: https://e-skupaut.com/skup-aut-uszkodzonych/

Złomowanie samochodu

Jeśli już wiesz, że Twoje zepsute auto nie nadaje się do naprawy, możesz je zezłomować. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy punkt przyjmujący takie pojazdy działa legalnie, czyli czy posiada odpowiednie zezwolenie marszałka województwa.

Jeśli dowieziesz auto do punktu złomującego, musisz mieć ze sobą dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, jeśli została wydana albo inny dokument, w którym można znaleźć informacje o pochodzeniu samochodu.

Pracownicy złomowiska lub stacji demontującej takie pojazdy unieważniają dowód i inne dokumenty dotyczące auta oraz tablice rejestracyjne. Wydają też oświadczenie, że zostały one unieważnione, a samochód został zezłomowany.

Jeden z trzech wydanych egzemplarzy musi trafić do wydziału komunikacji. W wydziale trzeba złożyć wniosek o wyrejestrowaniu samochodu w ciągu 30 dni.

Były właściciel auta powinien także zgłosić się do firmy, w której wcześniej wykupił ubezpieczenie OC. Można w ten sposób nie tylko zapobiec ściągnięciu kolejnej składki, ale także odzyskać część kosztów niewykorzystanej polisy.

Formalności jest więc sporo. A co z pieniędzmi? Właściciel samochodu otrzymuje pieniądze za wrak. Stawka jest uzależniona od wagi samochodu i zwykle waha się od 300 do 500 złotych.

Kiedy jednak auto jest niekompletne, a waga wraku niższa o więcej niż 10% masy nowego pojazdu, właściciel musi dopłacić około 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Może więc się okazać, że zamiast otrzymać gotówkę, będzie musiał ją wydać.

Gdzie sprzedać samochód po wypadku?

Jeśli oferta skupu złomu nie wydaje Ci się atrakcyjna, istnieje inne, proste i korzystne rozwiązanie — skup aut. Jak to działa? Jak pozbyć się wraku w ten sposób? Posłużmy się przykładem godnego zaufania skupu aut w województwie pomorskim e-skupaut.com.

Procedura pozbywania się auta po wypadku, kolizji czy zniszczonego lub zepsutego jest tutaj bardzo prosta:

  • Właściciel pojazdu wypełnia kwestionariusz na stronie albo dzwoni do firmy.
  • Pracownicy skupu umawiają się na oględziny pojazdu. Przyjeżdżają do wszystkich miejscowości na terenie województwa pomorskiego, ale także poza nim.
  • Warto dodać, że w przypadku skupu aut nie musi być to samochód osobowy, może być też motor czy auto dostawcze. Nie ma też znaczenia, jaki to model, który rocznik, jaki przebieg ma pojazd.
  • Pod wskazany adres podjeżdża laweta, pracownik skupu ogląda pojazd, sprawdza dokumenty, określa cenę, jaką może zapłacić za wrak czy zepsute auto.
  • Po udanych negocjacjach, przygotowywana jest umowa kupna-sprzedaży, a właściciel pojazdu otrzymuje gotówkę do ręki.
  • Pracownik skupu aut zabiera pojazd i po powrocie do siedziby firmy załatwia wszystkie formalności.

Oznacza to, że właściciel pojazdu jest zwolniony z konieczności holowania auta, wizyt w urzędzie oraz w ubezpieczalni. Za to cieszy się gotówką, którą może przeznaczyć na dowolny cel.

#kolizja#wypadek

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *