Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Przygotuj samochód do wożenia dziecka do szkoły

12 października 2017 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Najważniejsze dla każdego rodzica powinno być życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Dlatego chcąc jeździć z dzieckiem autem, należy zapewnić w samochodzie odpowiednie do tego warunki. Przede wszystkim koniecznie zamontujmy odpowiednie sprzęty zwiększające bezpieczeństwo naszej pociechy.

Zmiana przepisów od 2017 roku

W 2017 roku polski rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który pozwala na dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w kwestii między innymi przewożenia małoletnich w samochodach. Obecnie nie obowiązuje granica 12 lat dla zaprzestania przewożenia dzieci w fotelikach. Kluczowy jest wzrost małoletniego. W fotelikach dostosowanych do wzrostu i wagi dziecka muszą jeździć dzieci mierzące mniej niż 150 cm. Dzieci do wzrostu 150 cm mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu w foteliku lub w innym urządzeniu podtrzymującym. Natomiast dzieci od 135 cm wzrostu mogą podróżować na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa bez fotelika, jeśli ważą więcej niż 36 kg.

Istnieje bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3. roku życia w pojeździe, który nie posiada pasów bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymującego dziecko. Jeśli samochodem wieziemy trójkę dzieci, dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może siedzieć obok nich bez fotelika, ale obowiązkowo w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Mandat za złamanie przepisów

Jeśli pomimo obowiązujących przepisów kierowca przewozi dziecko bez wymaganego fotelika, grozi mu mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Musi też mieć świadomość, że naraża dziecko na poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Jaki fotelik kupić?

Fotelik montowany przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Zwykła podstawka dla dziecka, czy może fotel z zagłówkiem i specjalnymi częściami ochronnymi bocznym? Co wybrać, aby nasze dziecko było jak najbardziej bezpieczne podczas jazdy samochodem?

Ważne, aby fotelik samochodowy dla dziecka był dobrany do wieku, wzrostu i wagi, a także musi on pasować do naszego samochodu. Jego mocowanie powinny być stabilne. Bardzo często mocujemy foteliki z użyciem systemu ISOFIX, na specjalnej podstawce, ale samochód musi być do niego przystosowany. Inną możliwością jest mocowanie fotelika za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Szukając odpowiedniego,  zwróćmy uwagę na jego ocenę w crashtestach, prowadzonych przez różne jednostki, np. niemiecki automobilklub ADAC.

Dla niemowląt w pierwszych tygodniach i miesiącach życia przeznaczone są nosidełka, do kupienia najczęściej w zestawie z wózkiem. Fotelik ten przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 0 do 10 kg lub od 0 do 13 kg. Montuje się je zwykle tyłem do kierunku jazdy, co jest bezpieczniejsze. Kiedy dziecko staje się cięższe lub dłuższe niż fotelik, należy go wymienić na większy. Foteliki w grupie I to te z kategorii wagowej 9-18 kg. II kategoria dotyczy wagi 15-36 kg, zaś III grupa to foteliki samochodowe dla wagi od 9 do 36 kg, które „rosną” wraz z dzieckiem, dzięki odpinanym modułom.

Ważne jest nie tylko właściwe zamontowanie fotelika w samochodzie, ale również solidne zapięcie w pasy dziecka. Pod pasami powinien zmieścić się co najwyżej nasz palec, a nie pięść.

#bezpieczeństwo#dziecko#fotelik#przepis#szkoła

Previous Post

Next Post

Comments

 1. zarobki11
  23 lutego 2018 - 12:16

  Ciekawy artykół napewno się przyda.
  PS pozdrowienia dla autora

 2. Stonava
  28 czerwca 2021 - 16:39

  Warto poradzić się w sklepie z fotelikami u mnie pomogli wybrać odpowiedni do modelu samochodu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *