Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Poznaj zalety samochodów hybrydowych!

29 października 2018 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

W Europie Zachodniej w szybkim tempie rośnie zainteresowanie samochodami hybrydowymi. Powodem jest m.in. związana z posiadaniem i użytkowaniem hybryd oszczędność oraz ich proekologiczny charakter. Jakie plusy ma posiadanie auta hybrydowego? Czy samochody hybrydowe są dobre?

Coraz więcej kierowców odwraca się od samochodów z silnikiem diesla. Wielu szuka też alternatywy dla samochodów z silnikiem spalinowym. Powodem jest m.in. problem związany z emisją szkodliwych spalin do środowiska i związane z nim normy nakładane na kierowców dotyczące ich pojazdów.

W takiej sytuacji godnym uwagi okazuje się auto z napędem spalinowo-elektrycznym, czyli auto hybrydowe. Istnieją różnego rodzaju hybrydy – np. mikro hybrydy, tzw. łagodne hybrydy, pełne i hybrydy typu plug-in – przy czym wszystkie one znacznie się od siebie różnią. Co to są samochody hybrydowe?

Technologia hybrydowa – z korzyścią dla środowiska i portfela

Podczas gdy w mikro i łagodnych hybrydach wykorzystanie jednostki elektrycznej jest niewielkie, w pełnych hybrydach i hybrydach typu plug-in odgrywa ona znaczącą rolę.

Hybryda plug-in jest autem półelektrycznym. Na silniku elektrycznym można bowiem pokonać znaczne odległości – rzędu około 40-50 km. Ponadto, oferuje ona także różne tryby jazdy jak chociażby tryb EV, w którym samochód porusza się wyłącznie dzięki napędowi elektrycznemu czy tryb Charge, który pozwala naładować akumulator dzięki silnikowi spalinowemu np. przed wjazdem w strefę bezemisyjną.

Pozytywny wpływ na środowisko potwierdzają także wyniki badań. Okazuje się, że w porównaniu z silnikami spalinowymi, dieslami i autami na gaz auta hybrydowe emitują zdecydowanie mniej tlenków azotu, tlenku węgla oraz rakotwórczych węglowodorów i mniej zanieczyszczają atmosferę cząstkami stałymi, a więc drobnym, bardzo niebezpiecznym dla zdrowia człowieka pyłem.

Hybryda jest więc idealnym rozwiązaniem w mieście – nie tylko ze względu na środowisko. To właśnie podczas jazdy w mieście, gdy często się przyspiesza, hamuje i stoi w korkach hybrydy zużywają najmniej paliwa. W warunkach miejskich spalanie można więc ocenić na poziomie około 3 litrów w przeliczeniu na 100 km.

Na znaczne oszczędności właściciel auta może także liczyć w przypadku serwisowania. Samochody hybrydy nie posiadają w swojej budowie takich części jak sprzęgło, rozrusznik czy alternator. Nie posiadają także, w przeciwieństwie do diesli, filtra cząstek stałych, turbiny ani koła dwumasowego. Co istotne, także hamulce są dużo bardziej trwałe niż w tradycyjnych samochodach. Ma to związek z mechanizmem odzyskiwania energii z hamowania. To sprawia, że opinie na temat samochodów hybrydowych są dobre, a auta chwalone SA przez ich użytkowników. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o samochodach hybrydowych wejdź na stronę https://www.autocentrum.pl/publikacje/pozostale/samochod-hybrydowy-czy-warto/

#hybryda#silnik

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Autoklinikapoznan
    23 listopada 2018 - 11:16

    Artykuł znakomity i bardzo ciekawy, nie ma co ukrywać że w niedługim czasie każdy będzie jeździć hybrydą czy to z chęci czy tylko ze względów finansowych.

  2. ANNA
    18 stycznia 2019 - 13:56

    Spalanie hybrydowego samochodu po mieście to ok 6 litrów, przeglądy napędu co 15 tys., cena zakupu – wysoka. Trzeba sobie dobrze skalkulować , czy to napewno się opłaca…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *