Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Pięć najczęstszych oszustw, których możesz uniknąć, kupując używany samochód – lista od carVertical

21 kwietnia 2021 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Na rynku dostępnych jest wiele różnych samochodów i kiedy przychodzi do zakupu jednego z nich, często może to być przyczyną bólu głowy. Jednym z głównych problemów na rynku samochodów używanych jest to, że kupujący nie potrafią szybko zidentyfikować powszechnych oszustw związanych z używanymi samochodami. Niektóre auta używane mogą być kuszące na pierwszy rzut oka, ale to tylko złudzenie. Często skutkuje to nieoczekiwanymi kosztami utrzymania i niewyobrażalnymi rachunkami za naprawy – czasem tuż po zakupie, a czasem dopiero później.

Metodologia badania

Źródło danych: badanie najczęstszych oszustw dotyczących samochodów używanych zostało przeprowadzone przez carVertical. Platforma weryfikacji historii samochodów carVertical gromadzi mnóstwo informacji o poszczególnych samochodach, w tym zapisy z krajowych i prywatnych rejestrów, różnych baz danych, firm ubezpieczeniowych i baz skradzionych pojazdów w wielu różnych krajach. Wszystkie te źródła zostały wykorzystane w tym badaniu.

Okres badania: carVertical przeanalizował raporty historii samochodów wygenerowane od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r.

Próbka danych: przeanalizowano ponad 1 milion raportów historii samochodów.

Kraje: badanie zostało przeprowadzone przy użyciu danych z Chorwacji, Czech, Bułgarii, Węgier, Estonii, Finlandii, Francji, Belgii, Białorusi, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Rosji, Ukrainy, Serbii, Słowacji, Słowenii i Szwecji.

Poniżej zamieszczone zostały zebrane najczęściej wychwytywane oszustwa związane ze sprzedażą używanych pojazdów, których można uniknąć, weryfikując historię pojazdu:

1. Samochód jest uszkodzony

Ruch w miastach jest coraz większy i w związku z tym rośnie ryzyko, że pojazdy będą brały udział w zdarzeniach drogowych. Badanie carVertical ujawniło, że prawie ⅓ samochodów, dla których wygenerowano raporty (31%), miało stwierdzone uszkodzenia różnej rozległości.

Wybierając samochód, warto przyjrzeć się szerokości odstępów między panelami – mogą być nawet dość duże, ale powinny być równe. Jeśli któreś są wyraźnie szersze, może to świadczyć albo o uszkodzeniach strukturalnych, albo nieprofesjonalnej naprawie. Ponieważ niektórzy sprzedawcy starają się takie ślady maskować, konieczna jest bliższa analiza w czasie oględzin.

2. Zafałszowany przebieg

Z aut badanych przez carVertical co szóste (16,7%) auto miało zmieniony przebieg. Oszustwa na wskazaniach drogomierza są powszechne zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy – są sprzedawane po „korekcie” wskazań licznika.

Pojedyncze cofnięcie drogomierza to bardzo tania procedura dostępna w niektórych krajach legalnie, a w innych na czarnym rynku, a pozwala na podniesienie wartości używanego samochodu nawet o 25%, szczególnie w przypadku bardziej poszukiwanych modeli.

Samochody, które miały cofnięty przebieg, można zwykle łatwo zidentyfikować. Zazwyczaj zużycie pojazdu jest wystarczającą wskazówką. Jeśli siedzenia, kierownica lub dźwignia zmiany biegów są zużyte, ale przebieg wydaje się niski, może to być znak, że klienci powinni wycofać się z tego samochodu i poszukać innego.

3. Samochód jest kradziony

Zakup skradzionego samochodu jest być może najgorszym ze wszystkich oszustw związanych z używanymi pojazdami. Zazwyczaj niefortunni nowi właściciele tracą swoje pojazdy, a odzyskanie pieniędzy zapłaconych za samochód może być skomplikowane. W ciągu ostatnich 12 miesięcy carVertical zidentyfikował kilkaset skradzionych pojazdów, oszczędzając klientom sporo czasu i pieniędzy.

4. Samochód był taksówka albo autem z wypożyczalni

Niektórzy kierowcy nie są świadomi, że ich pojazd był wcześniej taksówką lub samochodem z wypożyczalni. Kierowcy taksówek zazwyczaj generują znaczne przebiegi i przez większość czasu przewożą pasażerów na drogach miejskich. Taksówki i samochody z wypożyczalni zużywają się szybciej i często są gorzej utrzymane.

W carVertical około dwóch tysięcy samochodów w ostatnim roku zostało zidentyfikowanych jako dawne taksówki lub samochody z wypożyczalni. Czasami można je zidentyfikować, na przykład na podstawie koloru lakieru, ale oszuści mogą nawet przemalować pojazd. Raporty z historii są najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć takich samochodów.

5. Cena jest za niska

Nabywcy samochodów używanych powinni również unikać podejrzanie tanich pojazdów, chociaż dla wielu pokusa jest zbyt wielka. Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, kupujący powinien dokładniej zbadać sprawę, porównując samochód z podobnymi egzemplarzami choćby w serwisach z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów używanych. Czasami takie samochody są importowane, mają kręcony licznik lub ukryte uszkodzenia, tworząc iluzję świetnej oferty. Ostatecznie, kupujący może zyskać najwięcej, rezygnując z danej sztuki i szukając innej oferty.

Podsumowanie

Zakup niezawodnego samochodu używanego jest trudnym zadaniem. Jednak korzystając z raportów z historii samochodów online, kupujący mogą odkryć prawdziwą przeszłość auta i uniknąć popularnych oszustw. Przyjmując krytyczną perspektywę, kupujący mogą uniknąć bycia oszukanym i uchronić się przed niespodziewanymi wydatkami.

#oszustwo#zakup samochodu

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *