Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak ubezpieczyć samochód przed kradzieżą?

26 kwietnia 2021 Material zewnetrzny 1 Comment

[REKLAMA]

Kradzież auta to bolesny cios dla każdego kierowcy. Tracimy nie tylko środek lokomocji, dzięki któremu szybciej i łatwiej dojeżdżamy do pracy czy na wakacje, ale również istotną część osobistego majątku. Co gorsza, obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokryje straty, gdy nasz samochód zostanie skradziony. W jaki sposób możemy się ubezpieczyć od ryzyka kradzieży? Rozwiązaniem jest Autocasco.

Ryzyko kradzieży w Polsce

W 2020 z powodu kradzieży pojazdu do 3,5 tony wyrejestrowano niespełna 7000 samochodów. Trend ten co roku spada (w latach 90. notowano dziesiątki tysięcy kradzieży rocznie), ryzyko jest więc mniejsze. Nieco inaczej prezentują się statystyki policji – w 2020 roku wszczęto 8784 spraw karnych w związku z kradzieżami pojazdów. Wykrywalność przestępstw tego typu wynosi w skali kraju 21,1%. W województwie pomorskim natomiast wszczęto 801 postępowań, a ich wykrywalność wyniosła zaledwie 14,6%. Bez względu na metodologię, ryzyko utraty samochodu z powodu kradzieży jest wciąż realne. Stąd warto zainteresować się AC, które pokryje ewentualne straty. 

Zakres Autocasco

Towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają na elastyczne oferty. W związku z tym możemy wykupić AC, które będzie obejmować tylko kradzież samochodu (czasami na takie rozwiązanie mówi się minicasco) i pożar. W rozszerzonych wariantach AC obejmie takie zdarzenia jak działanie żywiołów (grad, śnieg, mróz czy wiatr), ale również niewielkie uszkodzenia pojazdu, takie jak zadrapania karoserii. To szczególnie pomocne rozwiązanie, gdy nie jesteśmy w stanie wskazać sprawcy. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na wyłączenie odpowiedzialności. Może mieć ono charakter terytorialny i nie będzie obwiązywało, jeśli do kradzieży doszło na terenie danego kraju (najczęściej jest to Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia). Ponadto ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli dopuścimy się rażącego niedbalstwa, np. zostawimy otwarty samochód lub zapasowe klucze w łatwo dostępnym miejscu. Wszystkie okoliczności znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi musimy się zapoznać przed podpisaniem umowy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Cena AC zależy od kilku czynników. Poza wspomnianym wyżej zakresem ochrony ubezpieczyciel bierze pod uwagę parametry pojazdu: rok produkcji, markę, pojemność silnika, przebieg i tym podobne. Wysokość składki za AC zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, ale im samochód starszy, tym AC jest droższe. Znaczenie ma również wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobnie jak w wypadku OC, tak i Autocasco może być wyceniane inaczej w dwóch różnych firmach, dlatego warto porównywać propozycje i wyciągać wnioski. 

W kontekście kradzieży statystyki pokazują, że “najpopularniejsze” są modele z 2017 roku, a więc względnie nowe. W ich przypadku składka AC, zwłaszcza ograniczona tylko do ochrony przed skutkami kradzieży, będzie dość niska. Poszukujesz sposobu na tanie ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Skontaktuj się z biurem Eurofinance w Gdańsku. Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę spośród kilkudziesięciu propozycji. 

#kradzież#ubezpieczenie samochodu

Previous Post

Next Post

Comments

  1. najlepszeotwieranie
    22 maja 2021 - 17:17

    Statystyki są zatrważające. Jedynie co 5 auto udaje się znaleźć :/

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *