Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak sformatować kartę SD?

5 stycznia 2022 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Wiele przenośnych urządzeń ma ograniczoną pojemność wbudowanej pamięci, ale dzięki zamontowanemu czytnikowi kart można ją rozszerzyć. Karty SD lub microSD można zastosować w smartfonach, aparatach czy w kamerach samochodowych. Jak sformatować kartę SD na komputerze? Zastanawiasz się jak wyczyścić kartę pamięci z plików? Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!

Na czym polega formatowanie karty SD?

Formatowanie karty SD, na przykład do kamer samochodowych od Nextbase, oznacza trwałe zniszczenie plików zapisanych na niej i brak możliwość ich odnalezienia i odtworzenia ponownie. W tym przypadku otrzymujemy format nowych plików FAT32, exFAT oraz NTFS w zależności od pojemności danej karty SD. Ten proces sprawia, że można z niej korzystać wielokrotnie, a jej stan będzie prawidłowy. 

Karta pamięci zakupiona w sklepie jest wstępnie sformatowana przez producenta, żeby móc z niej korzystać zaraz po wyjęciu z opakowania. Formatowanie kart należy przeprowadzać systematycznie co jakiś czas, by urządzenie działało prawidłowo, a pliki nie zostały uszkodzone. Nie wykonywanie tego procesu może spowodować, że karta SD może być nieczytelna lub pliki z formatu NTFS zamienią się w RAW. 

Przed sformatowaniem karty powinno się wykonać jej kopię zapasową lub skopiować pliki na komputer, lub inne urządzenia. W ten sposób zostaną zachowane odpowiednie dane i można przeprowadzić bezpieczenie formatowanie.

Jak sformatować kartę SD?

Oprogramowanie Microsoft Windows umożliwia formatowanie karty na cztery różne sposoby za pomocą wiersza poleceń CMD, narzędzia do formatowania, eksploratora oraz zarządzania dyskami. Dla systemu Windows najchętniej wybierane metody to zarządzenie dyskami i eksplorator Windows.  

Przy pomocy eksploratora Windows trzeba wykonać kilka kroków, żeby sformatować kartę pamięci. Pierwszym krokiem jest włożenie karty do czytnika w komputerze, następnie  wybierz folder „Ten komputer” i otwórz eksplorator. Prawym przyciskiem myszki naciśnij na kartę SD z rozwiniętych opcji wybierz „Format”. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju plików i wybranie nowej etykiety na danej karcie SD. Po czym klikasz „start”, a później „Ok”. Po wykonaniu tych kroków karta pamięci została sformatowana. 

Jeśli zdecydujesz się na formatowanie karty SD używając „zarządzania dyskami” również należy wykonać kilka kroków. Oczywiście, aby zacząć cały proces należy umieścić kartę w czytniku w komputerze. Znajdź folder „Ten komputer”, a następnie wybierz „Zarządzaj” i wprowadź „Zarządzanie dyskami”. Następnym krokiem jest naciśnięcie prawym klawiszem myszki na karcie SD i wybierz „format”. Tak jak w przypadku formatowania w eksploratorze tutaj również należy określić rodzaj plików i wybrać nową etykietę,np. exFAT, FAT32, a następnie nacisnąć „Start” i „ok”, w ten sposób karta pamięci została poprawnie sformatowana. 

Wyżej wymienione sposoby pozwolą Ci na poprawne sformatowanie karty SD. Systematyczne wykonywanie tego procesu pozwoli na długotrwałe korzystanie z karty.

Formatowanie karty SD dla wideorejestratora w samochodzie — co trzeba wiedzieć?

Jeśli posiadasz kamerkę samochodową to musisz wiedzieć, że formatowanie karty pamięci jest bardzo ważne dla Twojego urządzenia. Dlaczego to tak istotne? Przykładowo widerejestrator jazdy firmy NextBase zaczyna nagrywanie wraz z włączeniem silnika samochodu. Niektóre modele posiadają tryb parkingowy co oznacza, że w sytuacji wykrycia ruchu w pobliżu pojazdu kamera uaktywnia się i zaczyna zapisywać. Nagrywanie w pętli natomiast sprawia, że stare pliki zostają zastąpione nowymi. Im większa pojemność karty, tym więcej filmów się na niej zapisze. Jednak nadpisane wideo nie kasuje całkowicie danych ze starszych plików.

Ciągłe nadpisywanie nowych danych sprawia, że po jakimś czasie pliki mogą ulec zniszczeniu lub karta SD nie będzie czytelna. Wszystko, co zostało na niej zapisane nie będzie możliwe do ponownego odtworzenia. Jeśli prawidłowo będziesz dbać o to małe akcesorium, jakim jest karta pamięci to będzie Ci służyć przez dłuższy czas. Nie musisz się martwić o formatowanie przed pierwszym użyciem, ponieważ producenci wykonują wstępnie ten proces. Kupując kartę SD możesz korzystać z niej zaraz po wyciągnięciu z opakowania.

Podsumowanie

Formatowanie karty SD to ważna czynność, która uchroni Twoje pliki przed zniszczeniem. Przed wykonaniem tego procesu należy zrobić kopię zapasową danych na komputer, by móc do nich wrócić w każdej chwili. Formatowanie karty pamięci nie jest skomplikowanym działaniem, a sama czynność nie trwa długo. Jeśli nie będzie się wykonywać tego działania, karta SD lub microSD szybko się zniszczy, a Ty stracisz wszystko co było na niej zapisane.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

#kamerka samochodowa#karta SD

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *