Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak dobrać opony ciężarowe?

17 marca 2018 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Mimo że opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, wiedza kierowców o nich jest dość wątła. Tym bardziej, jeśli dotyczy to opon do samochodów ciężarowych. Jak czytać oznaczenia na oponach wielkogabarytowych i na co zwrócić uwagę dokonując ich zakupu?

Rozmiar

W pierwszej kolejności przyjrzeć się trzeba rozmiarowi opony. Jest on przedstawiony w formie znaków na bocznej ścianie opony, np. 205/75 R17.5 124/122 M. Rozmiaru opony dotyczą tutaj znaki „205/75 R17.5”. Z kolei oznaczenie „124/122” to maksymalne obciążenie opony. Pierwszy indeks zawsze odnosi się do obciążenia pojedynczych opon, drugi natomiast do opon bliźniaczych. Nie zapominajmy tu również o indeksie prędkości. W naszym przykładzie indeks ten oznaczony jest literą „M” i oznacza maksymalną prędkość do 130 km/h. Weźmy tutaj pod uwagę, że zawsze indeksy nośności i prędkości, jak i rozmiar opony powinny być zgodne z zaleceniami producenta pojazdu ciężarowego.

Oś pojazdu

Szukając opony do samochodu ciężarowego, nie wolno zapomnieć też o osi ich przeznaczenia. Najczęściej spotykane oznaczenia osi to:

– F „front” lub S „steer” oznaczające oś kierowaną bądź prowadzącą
– D „drive” oznaczające oś napędową
– T „trailer” oznaczające oś naczepy lub przyczepy

Poza tym, jak czytamy na stronie http://ladnefelgi.pl, wyróżnia się też opony oznaczane jako Z, które uważa się za ogumienie uniwersalne.

Przeznaczenie

Ważne jest także przeznaczenie opon. Tutaj jednak wiele zależy od producenta. Można byłoby stwierdzić, że co producent to inne oznaczenia. Oczywiście to mocno naciągane stwierdzenie, ponieważ wiele oznaczeń się powtarza, ale każda firma ceniona wśród klientów opony oznacza na swój własny sposób. Najczęściej spotykane z nich to opony szosowe, do transportu mieszanego, autobusowe, zimowe, opony dalekobieżne, regionalne, drogowo-terenowe, terenowe, miejskie, lekkie ciężarowe, średnie ciężarowe, ciężkie drogowe, lekkie terenowo-drogowe, ciężkie terenowe czy wielozadaniowe.

Kiedy wymienić stare opony ciężarowe?

Na koniec odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, kiedy dokonać wymiany takiego ogumienia. Najprościej jest powiedzieć, że opony ciężarowe powinny być wymienione, kiedy ich bieżnik jest starty, a same gumy są stare i wyeksploatowane. To jednak tyczy się opon do każdego samochodu i na taki krok zdecydować się powinien każdy kierowca, który tylko zauważy, że opony jego samochodu nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Poza tym warto wziąć pod uwagę taką wymianę, kiedy decydujemy się na zakup samochodu używanego z drugiej ręki. Wówczas okazać się może, że taka opona, mimo że nie wygląda na mocno zużytą, nie jest w najlepszej kondycji. Tym bardziej że przy zakupie samochodu często zmienia się charakter pracy auta. Pojazd porusza się po zupełnie innych trasach w odmiennych warunkach i przewozi inny rodzaj ładunku. To wszystko może przyczynić się do uszkodzenia takiej opony, a to poważne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale również innych uczestników ruchu. Oczywiście opony można wymienić też po to, aby korzystnie wpłynąć na estetykę samego pojazdu czy poprawić przebiegi, wytrzymałość i sterowność

#felga#opona

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Mariusz
    19 marca 2018 - 09:09

    Moim zdaniem najlepiej wybrać opony dedykowane do konkretnego samochodu 🙂 Nie trzeba się przejmować 🙂

  2. Radosław
    29 marca 2018 - 08:24

    Ja akurat trafiłem na używane auto z pełnym zestawem opon. Nowe będę kupował na wiosnę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *