Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Jak dbać o akumulator?

27 lutego 2017 AutoFanatyk 1 Comment

[REKLAMA]

Używany w prawidłowy sposób akumulator powinien nam wystarczyć na przynajmniej kilka lat bezproblemowej eksploatacji. Fakt, że baterie oznaczane są jako bezobsługowe, nie oznacza jednak, że nie wymagają odrobiny pielęgnacji.

W większości przypadków o akumulatorze przypominamy sobie wówczas, gdy po mroźnej nocy nasz silnik nie chce zapalić lub, co gorsza, nie jesteśmy w stanie otworzyć auta. W tego typu sytuacji bardzo często jedynym wyjściem jest wymiana zaniedbanej bakterii. Standardowe akumulatory samochodowe wystarczają przeważnie na około 5 lat normalnego użytkowania. Gdy autem poruszamy się sporadycznie i na krótkich trasach lub przez usterkę albo nasze roztargnienie akumulator został narażony na głębokie rozładowanie, może on nie dotrwać nawet końca 2 letniej gwarancji. Jeżeli chodzi natomiast o samochody intensywnie używane głównie na długich trasach, bateria wytrzymać może nawet 10 lat.

Poniżej kilka porad, które docenią zarówno Ci, którzy właśnie kupili nowe samochody, jak i posiadacze nieco starszych modeli.

Gdy mało jeździmy, regularnie doładowujmy akumulator

W nowych samochodach znajduje się tak duża ilość odbiorników elektrycznych, że na krótkich trasach alternator nie jest w stanie nadążyć za doładowywaniem akumulatora, a w czasie postoju również dochodzi do jej rozładowywania. Gdy będzie on nieustannie niedoładowany, dojdzie do tak zwanego zasiarczenia jego płyt, co spowoduje spadek wydajności ogniw i ich przyspieszone starzenie.

Akumulator należy naładować, gdy jego napięcie spadnie poniżej 12,5 wolta. Jeśli auto stoi nieruszane w garażu tygodniami, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w ładowarkę wyposażoną w funkcję ładowania podtrzymującego.  Gdy do czynienia mamy z autem używanym na krótkich trasach, w zupełności wystarczające będzie solidne podładowanie go raz na kilka tygodni.

Powolne ładowanie akumulatora

Jedynie nowoczesne akumulatory do samochodów z układami start-stop i systemami odzyskiwania energii są w stanie dobrze znieść szybkie ładowanie. Nie służy ono natomiast standardowym ogniwom. Warto zapamiętać prostą zasadę – prąd ładowania nie powinien być wyższy niż 1/10 pojemności akumulatora, co oznacza, że baterię o pojemności 60Ah ładować można prądem nie większym niż 6 amperów. Jeżeli ładowarka, którą posiadamy posiada funkcję wolnego lub szybkiego ładowania, zawsze wybierajmy tą pierwszą.

#akumulator#nowe samochody

Previous Post

Next Post

Comments

  1. toiowo
    30 stycznia 2019 - 12:38

    To prawda, zadbany akumulator to podstawa bezpiecznej zimy. Powinniśmy szczególnie w tym okresie zwrócić uwagę na niego, by nie było niespodzianek.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *