Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Do czego służy piasta koła

27 maja 2021 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Do jednych z podstawowych elementów układu jezdnego należą piasty i łożyska koła. To elementy, o których kierowcy ‘coś tam słyszeli’, ale często o nich zapominają i nie wiedzą, na czym polega ich praca. Warto wiedzieć, czym są łożyska i piasty koła, ponieważ to właśnie dzięki nim auto się porusza.

Funkcja łożyska i piasty koła

Piasta koła i łożysko to dwie indywidualne części, ale obecnie są najczęściej sprzedawane razem. Piasta to jedna z najważniejszych części koła napędowego w samochodach, rowerach i innych urządzeniach. Jest mocowana na wale lub osi i bezpośrednio je obejmuje. W piastach montowane są łożyska. Łożysko podtrzymuje (łożyskuje) inną część mechanizmu (wał, oś) w sposób, który umożliwia względny ruch obrotowy mechanizmu. Piasty kół i łożyska łączą koło z samochodem i umożliwiają jego poruszanie się.

Na rynku jest wiele opcji. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w większości samochodów jest piasta zespolona z łożyskiem, czyli w trakcie wymiany trzeba wymienić całość, ale można też kupić piasty z wprasowanym łożyskiem, co umożliwia osobną wymianę. Dostępne są również tarcze hamulcowe zintegrowane z łożyskiem oraz bębny hamulcowe zespolone z łożyskiem. Wiele zestawów piast kół i łożysk zawiera również czujnik ABS, dzięki temu kierowca będzie wiedzieć, że konieczna jest wymiana.

Jak wybrać nowe łożysko i piastę koła?

Wybierając nową część, zwróć uwagę na to, żeby była kompatybilna z Twoim samochodem: rozważ rozmiar części, model samochodu i rok produkcji. Na przykład, piasta koła 654W0026 firmy Ridex jest zwykle montowana na tylnej osi po obydwu stronach wielu modeli Audi, Seat, Skoda, Volkswagen. Ten zestaw ma zintegrowany magnet. pierścienia nadajnika impulsów, który tworzy sygnały wejściowe dla jednostek kontrolnych ABS, dzięki czemu kierowca zostanie poinformowany o konieczności wymiany zestawu. Produkty marki Ridex zyskały uznanie wielu kierowców i mechaników w Europie i na świecie dzięki swojej wysokiej jakości i wydajności oraz przystępnej cenie.

Jak rozpoznać, że trzeba wymienić piasty i łożyska?

Mimo że piasty koła i łożyska są wytrzymałe, to jednak są to części eksploatacyjne i z czasem się zużywają. Zużycie jest najpowszechniejszą przyczyną awarii. O tym będzie sygnalizować hałas, który wydobywa się z kół i wzrasta wraz z przyspieszeniem. Oprócz tego objawami usterki jest luz w kołach, różne stuki i szumy, drgania na kierownicy. Zużyte części należy niezwłocznie wymienić. Przy wymianie warto też skontrolować tarcze hamulcowe, ponieważ ich zakrzywienie negatywnie wpływa na piasty koła. Wymieniając piasty koła i łożyska należy zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż, inaczej części szybciej ulegną zniszczeniu. Aby nowe części jak najdłużej służyły, należy unikać agresywnej jazdy i regularnie kontrolować ich stan

#łożysko#piasta koła

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *