Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Co zrobić ze starym autem? – korzyści wynikające ze sprzedaży auta do skupu oraz złomowania

3 listopada 2016 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Rozważając sprzedaż starego auta niezwykle kuszącą opcję wydaje się jego samodzielna sprzedaż lub jeszcze lepiej demontaż i sprzedaż na aukcjach poszczególnych części. Niestety oba te rozwiązania mogą wiązać się konsekwencjami prawnymi. Sprzedane na wolnym rynku auto, może nie zostać zarejestrowane na nowego właściciela i w łatwy sposób być wykorzystane do popełnienia przestępstwa. Natomiast samodzielny demontaż może stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Za co grożą kary grzywny, jak i pozbawienia wolności.

Polskie prawo daje nam możliwość bezpiecznego pozbycia się starego pojazdu na dwojaki sposób: sprzedaż do skupu i złomowanie auta. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się korzyściom wynikającym ze skorzystania z powyższych opcji.

Kiedy sprzedać auto do skupu i dlaczego warto to zrobić?

Możliwość sprzedaży auta do skupu mamy wtedy, gdy nasz samochód jest w stosunkowo dobrym stanie. Zniechęcający dla wielu osób, może wydawać się fakt niższych cen oferowanych przez skupy. Jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie zalety sprzedaży aut w skupie, okazuje się, że skorzystanie z ich usług wcale nie jest niekorzystne dla właścicieli pojazdów.

Główną zaletą sprzedaży auta w skupie jest zyskanie czasu. Gotówkę otrzymujemy od ręki, po dokonaniu niezbędnych formalności. Specjaliści ze skupu dokonują wyceny auta oraz przygotowują niezbędną dokumentację. Cała procedura trwa maksymalnie do godziny czasu, na co w przypadku sprzedaży auta na własną rękę trudno liczyć – twierdzi Mieczysław Kozak z firmy Gepard.

Nie musimy martwić się o sprawdzenie wszystkich aspektów technicznych auta, a nawet o mycie, czy odświeżenie tapicerki. Wszystkim tym zajmuje się firma skupująca auta.

Plusy złomowania auta. Kiedy kasacja pojazdów ma sens?

W przypadku, gdy nie możemy uzyskać zadowalającej nas ceny za sprzedaż starego auta, dobrym rozwiązaniem okaże się dla nas jego zezłomowanie. Dodatkową motywacją do zezłomowania auta będzie na pewno gotówka, która otrzymujemy za oddany pojazd.

Autokasacja pozwala nam na uzyskanie od 300 do 1000zł za pojazd. Jej ostateczna wartość zależy zarówno od stanu pojazdu, jak i od jego masy własnej. Nie powinna ona być niższa niż 90% wartości zamieszczonej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy kilogram Stacja Demontażu Pojazdów może pomniejszyć kwotę, na którą domyślnie jest wyceniony pojazd.

Do sprzedaży auta w SDP niezbędne będzie Ci dokumenty, takie jak:

 • dowód rejestracyjny,
 • tablice rejestracyjne,
 • umowa kupna,
 • numer VIN.

Ochroń się przez trudnymi do przewidzenia konsekwencjami

Zajęcie się starym autem w odpowiedni, zgodny z polskim prawem sposób, pozwoli nam na zdobycie zarówno dodatkowej gotówki, jak i uniknięcia konfliktu z polskim prawem. Dzięki sprzedaży auta w skupie, czy SDP szybko i bezpiecznie pozbędziemy się starego pojazdu i związanych z nim kłopotów.

#stare auto#złomowanie

Previous Post

Next Post

Comments

 1. Piotr
  3 lipca 2018 - 09:24

  Osobiście uważam, że złomowanie najbardziej się opłaca.
  Ze swojego doświadczenia polecam skup, złomowanie aut u jacka aleksandrów kujawski

 2. Marek738
  2 lutego 2023 - 09:20

  W moim przypadku bardziej opłacało oddać auto do skupu we Wrocławiu, niż sprzedać osobę prywatnej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *