Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Chcesz jeździć bezpiecznie? Dbaj o wycieraczki przedniej szyby!

9 listopada 2016 AutoFanatyk 8 komentarzy

[REKLAMA]

Wycieraczki przedniej szyby to podstawa bezpiecznej jazdy. Od nich zależy widoczność i w efekcie bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników drogi. Mamy dla ciebie kilka argumentów, przemawiających za tym, że sprawne wycieraczki do poważna sprawa.

Kondycja wycieraczek przedniej szyby to podstawa bezpiecznej jazdy. Nie wierzysz? Spróbuj pojeździć w słotny dzień bez sprawnych wycieraczek? Wpaść w kałużę, pojechać za TIR-em w czasie wilgotnej pogody. Jesienne wieczory, gdy pada deszcz ze śniegiem lub siąpi sam deszcz, mży na szyby, asfalt odbija światła prosto w twoje oczy, reflektory się brudzą a szyby parują to prawdziwy egzamin dla wycieraczek. Utrudniona widoczność to problem bezpieczeństwa, nie tylko komfortu jazdy.

Wyobraź sobie, że próbujesz zgarniać wodę miotłą

Jesienią przyjrzyj się swoim wycieraczkom. Pamiętaj, że zużyta nie przylega idealnie do szyby twojego auta, zostawiając na szybie nierównomierną warstwę wody. Ta nierównomierność pozostawionej warstwy powoduje, że skupiska wody działają jak miniaturowe soczewki, znacznie utrudniając obserwowanie drogi, zwłaszcza o zmroku i w nocy. Nie ma co liczyć na to, że film wodny zostawiony na szybie przez zużyte pióra wycieraczek będzie się rozkładał równomiernie, pozwalając na bezpieczną jazdę. Pióra nie wyrabiają się równomiernie i jednakowo, mimo, że teoretycznie wydaje się, że szyba stanowi idealnie gładką powierzchnię.

Efekt stu tysięcy mikrosoczewek

Tworzące się na powierzchni szyby mikrosoczewki działają na wzrok kierowcy. Dają efekt podobny do tego, jaki dałyby okulary o nierównomiernej powierzchni, dając rozmyty i niewyraźny obraz, bez możliwości dostrzeżenia szczegółów. zamazują się granice światła oraz cienia, trudno dostrzec szczegóły niewiele różniące się w swej istocie barwą. Trudniej dostrzega się postacie ludzi czy rowerzystów na nieoświetlonym poboczu. I mimo, że bardzo się starasz dostrzegać szczegóły, to nie bardzo ci to wychodzi.

Przeszkody mają to do siebie, że często są słabo widoczne

Dlatego też możesz nie dostrzec na czas przeszkody. Nie zauważysz gałęzi, drzewa lub człowieka. I nie jest to scenariusz nieprawdopodobny. Takie rzeczy zdarzają się  i to dosyć często. I jego konsekwencją może być twoje dalsze życie, z wyrzutami sumienia, jeśli kogoś skrzywdzisz, poczuciem winy. Możesz stracić życie lub zdrowie, możesz pozbawić go przypadkową osobę. To wiąże się również z twoją dalszą karierą kierowcy i odpowiedzialnością karną. Zużyte wycieraczki mogą mieć ogromny wpływ na twoje życie i to, jak ono się potoczy. Lekceważąc ich stan, lekceważysz siebie, twoich pasażerów i innych ludzi.

Pamiętaj, że nie zawsze zdążysz ominąć potencjalną ofiarę lub przeszkodę.

Permanentne zmęczenie wzroku grozi jego uszkodzeniem

Wytężając wzrok w momencie, w którym niewiele widzisz, niszczysz go. Twoje oczy męczą się błyskawicznie. Wyobraź sobie, jak bardzo będą zmęczone, jeśli wybierzesz się w dalszą podróż z zepsutymi wycieraczkami? Serwując im stan permanentnego zmęczenia pamiętaj, że uszkodzenia wzroku są nieodwracalne, a dobry wzrok zawsze jest bezcenny, o czym wiedzą ci, którzy muszą nosić szkła korekcyjne czy soczewki kontaktowe.

Komfort niedużą ma cenę

Nowe wycieraczki to nieduży stosunkowo koszt. Widzisz, że wycieraczki coraz bardziej rozmazują się na szybach, z coraz większym trudem odprowadzają wodę z szyb? Nie czekaj, aż jazda stanie się zupełnie niemożliwa, tylko je wymień. Zamienniki kosztują około 100 złotych, chociaż najlepiej wydać trochę więcej i założyć oryginalne modele, dedykowane do konkretnego samochodu. Postaraj się przynajmniej stosować zamienniki zbliżone do tych montowanych fabrycznie, nie zmieniając ich w sposób dowolny, kierując się tylko własną estetyką.

Pamiętaj, że nie tylko guma się niszczy i wyrabia. Również metalowy stelaż, na którym wycieraczki są osadzone należy wymienić, ponieważ z czasem traci on swoją sprężystość. Nakładając nowe gumy na stary stelaż możesz nic nie zyskać, bo gumy nadal nie będą dolegać na całej powierzchni. Sprężyna dociskowa oraz oś wycieraczek również wymagają odrobinę uwagi. Czasem wystarczy naoliwić oś oliwą do maszyn, by przestała stawiać opór oraz zwiększyła nacisk wycieraczki do szyby.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez warsztat blacharsko-lakierniczy Auto-Serwis Wacholc z Koszalina – autowacholc.pl

#szyba#wycieraczki

Previous Post

Next Post

Comments

 1. kotek
  4 marca 2019 - 09:52

  taka mała rzecz jak wycieraczki a jakie ważne . dobrze że opisano też jakie to ważne dla naszego wzroku.

 2. jurek
  19 kwietnia 2019 - 00:00

  Wycieraczki są często niedocenianym wyposażeniem auta. Wszyscy inwestują w hamulce, felgi, płyny ale jak przyjdzie ulewa i nie będzie nic widać bo wycieraczki kiepskie to nawet najlepsze hamulce czy najdroższe płyny nie pomogą.

 3. Tomek Doradca Valeo
  6 maja 2019 - 18:27

  Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką części samochodowych Valeo. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

  @kotek, dzięki dobrym wycieraczkom kierowca ma realny wpływ na skrócenie czasu hamowania auta. Oczywistym jest, że kierowca zareaguje szybciej jeśli szybciej dostrzeże problem.

  @jurek, bardzo mądrze powiedziane. Co ile wymieniasz wycieraczki w swoim aucie?

  Tomek,
  Doradca online Valeo Polska
  https://www.valeoservice.pl

 4. jurek
  8 maja 2019 - 12:51

  @doradca staram się wymieniać gdy zauważę że nie działają tak dobrze jak powinny. W sumie dużo zależy od firmy i gamy wycieraczek. Budżetówki z mojego doświadczenia nie dają radę przetrwać więcej niż rok
  @doradca a z tym realnym wpływem na skrócenie hamowania to podobnież nowa technologia wycieraczek ma skutecznie rozwiązać problem przez podawanie płynu pod wycieraczkę

 5. Tomek Doradca Valeo
  8 maja 2019 - 19:43

  @jurek – jeśli chodzi o pierwszą część Twojej wypowiedzi to czy próbowałeś naszej gamy Valeo First? Natomiast jeśli chodzi o płyn w wycieraczkach to masz na myśli Valeo AquaBlade. Próbowałeś tego rozwiązania?

  Tomek,
  Doradca online Valeo Polska
  https://www.valeoservice.pl

 6. jurek
  9 maja 2019 - 18:51

  @doradca akurat first nie miałem ale z innych topowych firm miałem budżetówki i nigdy nie dawały rady długo pojeździć
  @doradca a to ta technologia jest już dostępna dla każdego?! Myślałem że to dopiero jakieś badania są prowadzone

 7. Tomek Doradca Valeo
  16 maja 2019 - 19:01

  jurek, obecnie technologia aquablade w rozwiązaniu aftermarket dostępna jest dla poniższych modeli samochodów:

  – VOLVO XC60 II (09/2017 >) / także w wersji podgrzewanej
  – VOLVO V60 (06/2018 > ) także w wersji podgrzewanej
  – RENAULT ALPINE A110 (12/2017 >)
  – VOLVO V60 (06/2018 >)
  – MB GLE W166 (08.2015>) GLE Coupe (09.2015>) GLS (12.2015>)
  – MB S-Class Coupe C217 (07.2014>) S-Class Cab A217 (03.2016>)
  – MB S-Class W222 and V222 (04.2013>)
  – MB SL R231 (03.2012>)
  – MB E-Class Coupe C238 (02.2017>) E-Class Cab A238 (09.2017>)

  Tomek,
  Doradca online Valeo Polska
  https://www.valeoservice.pl

 8. jurek
  16 maja 2019 - 22:50

  Ok, czyli na żadne z tych aut mnie nie stać. Dla mnie jest w takim razie ta technologia nieosiągalna. Szkoda. A są jakieś prace prowadzone nad wprowadzeniem tego dla szarych odbiorców? Z tego co wyczytałem to ta technologia poprawia nie tyle komfort co bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *