Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Auto części – gdzie i jak kupić części do samochodu

10 marca 2021 AutoFanatyk 1 Comment

[REKLAMA]

Zakup części samochodowych nie jest wcale zadaniem tak prostym, jak jest to w przypadku przedmiotów codziennego użytku. Poza ceną i marką musimy tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy części w ogóle pasują do naszego auta. Jeśli decydujemy się na samodzielny zakup części i robimy to przez Internet, jest kilka możliwości. Jedną z nich jest platforma sprzedażowa Allegro, która mocno upraszcza taki proces i minimalizuje ryzyko pomyłki.

Jak dobierać części samochodowe?

Oczywiście najprościej wszystko zlecić mechanikowi, który odpowiada za naprawę samochodu. Wówczas mamy pewność, że to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność doboru właściwych części samochodowych. Poza tym pamiętajmy, że każdy szanujący się zakład mechaniczny ma podpisane umowy z hurtowniami i może w nich liczyć na rabaty, co przekłada się na ich niższą cenę i to nawet po uwzględnieniu marży.

Mimo wszystko nie zawsze jest to reguła. Poza tym mniej poważne usterki potrafimy usunąć osobiście. Wcześniej musimy jednak dobrać potrzebne nam części samochodowe.

Jeśli interesują nas części samochodowe, ich poszukiwanie powinniśmy rozpocząć od dowodu rejestracyjnego auta, w którym znajdziemy informacje na temat marki pojazdu, modelu, jego typu, pojemności i mocy silnika czy roku produkcji. Poza tym wielokrotnie pomaga też typ nadwozia (np. sedan, kombi, hatchback). Przydaje się też znajomość numeru VIN pojazdu.

Pomaga też tzw. OEM (ang. Original Equipment Manufacture). To unikalny numer części nadawany przez producenta. Jeśli wymontujemy ją z auta i mamy numer OEM, na jego podstawie możemy dobrać odpowiednią część do naszego samochodu.

Gdzie szukać części samochodowych?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu wszystkich niezbędnych informacji, możemy zacząć szukać części. Jako że często kierujemy się ceną, pod uwagę należy brać przede wszystkim portale aukcyjne, oraz platformy handlowe, w tym najpopularniejsze w Polsce Allegro. Mamy tutaj taką korzyść, że w dobie dużej konkurencji sprzedawcy rywalizują między sobą przede wszystkim właśnie na płaszczyźnie ceny.

Co ważne, Allegro ma narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwiają wybór odpowiedniej części. Mowa tutaj między innymi o doborze części po marce czy modelu. To jednak nie wszystko, ponieważ sam ich rynek jest też szeroki, a wybierać możemy pośród części OEM, OE, zamienników, części używanych, części regenerowanych i innych ich typów.

Sprzedaż jest tutaj prowadzona zgodnie z dyrektywą GVO:

O – oryginał z logo producenta samochodu (OE);
Q – oryginał z logo producenta części (OEM, OES);
P – zamiennik o jakości porównywalnej do oryginału;
Z – zamiennik.

Poza tym musimy pamiętać, że Allegro uruchomiło opcję zakupu części w cenach netto (B2B). To oczywiście korzyść wyłącznie dla podmiotów biznesowych typu zakłady i warsztaty mechaniczne, aczkolwiek widać wyraźnie, że serwis wciąż chce rozwijać się na płaszczyźnie sprzedaży części samochodowych. Nic dziwnego, że największe hurtownie części do aut dużą część swoich zysków realizują właśnie dzięki sprzedaży za pośrednictwem Allegro.

#części samochodowe

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Takiewały
    17 stycznia 2022 - 12:07

    Odnośnie części samochodowych polecam zawsze każdemu znajomemu (i nie tylko) firmę Takie wały z Wrocławia, na prawdę znają się na rzeczy, szybka i miła obsługa – jestem bardzo zadowolona.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *