Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Zgubione kluczyki od samochodu – co zrobić?

10 czerwca 2016 AutoFanatyk 1 Comment

[REKLAMA]

W codziennym pośpiechu i natłoku obowiązków nietrudno zagubić jakiś drobiazg, jak właśnie kluczyki do samochodu. Co jednak ważne, pomimo niewielkich rozmiarów, są one niebywale ważne, a ich utrata może narazić cię na poważne zagrożenie np. utraty auta.

Zagubienie kluczyków do samochodu

Utrata kluczyków do auta z powodu własnej nieuwagi lub roztargnienia nigdy nie należy do przyjemnych. Może do tego dojść w różnorodnych sytuacjach, a co ważne – często możesz nie być świadom, w którym dokładnie momencie utraciłeś nad nimi kontrolę. Pierwszym krokiem jest oczywiście przeszukanie wszystkich kieszeni, plecaka czy torebki w poszukiwaniu zguby. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, należy udać się do miejsc, w których ostatnio przebywałeś. Być może kluczyki wypadły w sklepie lub u dentysty. To na tyle wartościowy przedmiot, że praktycznie żaden znalazca się go nie pozbywa i oczekuje rychłego pojawienia się prawowitego właściciela.Nie możesz zapominać również o drugim komplecie kluczy, które posiada każde auto. Jednak właściwie nikt nie nosi obu przy sobie, z reguły zapasowe są głęboko schowane w domowym sejfie. Jeżeli zatem zgubiłeś kluczyki w domu lub jego pobliżu i czeka Cię pilny wyjazd, skorzystanie z drugiego zestawu będzie jak najbardziej wskazane. Co jednak zrobić, gdy rozwiązanie tego rodzaju jest niemożliwe?

Co zrobić gdy zgubiłem kluczyki od samochodu?

W przypadku utraty nadziei na szybkie odnalezienie kluczyków priorytetową sprawą jest dostanie się do środka auta i uruchomienie jego silnika. Szczególnie, jeżeli sytuacja wymaga od ciebie podróży – np. powrotu do domu czy pilnej delegacji służbowej. Pamiętaj o bardzo ważnej kwestii – staraj się nie podejmować samodzielnych prób sforsowania zamka samochodowego. Niemal wszystkie auta będące obecnie w użytku posiadają specjalistyczne zabezpieczenia antywłamaniowe, a przecież z praktycznego punktu widzenia – Twoje działania są właśnie próbą dostania się do środka pojazdu bez użycia kluczyków. Można zatem uznać, że pod względem technicznym, kradzież auta i jego awaryjne otwieranie to prawie to samo.Co więcej, niewprawne próby otworzenia drzwi mogą doprowadzić do niemałych uszkodzeń karoserii, zamka czy innych mechanizmów. Dlatego też zaleca się wykonanie telefonu do „pogotowia zamkowego”. Specjalista dobierze odpowiednie przyrządy i metody, dzięki czemu, zwykle bez żadnych szkód dla auta, dostanie się do środka. Koszt takiej usługi wynosi około 200 zł.

Zgubione kluczyki samochodowe – co potem?

Jeżeli uda ci się odnaleźć kluczyki, problem niejako sam się rozwiązuje. Czasami jednak znikają na dobre, co wiąże się z koniecznością uzupełnienia domowych zasobów o brakujący komplet.Dawniej nie stanowiło to większego problemu. Wystarczyło dorobić u odpowiedniego fachowca prawidłową metalową końcówkę pasującą do zamka, po czym można było całkowicie bezpiecznie korzystać z nowego kluczyka.Wraz z rozwojem technologii auta wyposażano w coraz to nowsze i bardziej zaawansowane systemy zabezpieczające przed kradzieżą, jak chociaż immobiliser. Sprawne działanie tego układu jest niezbędne do uruchomienia silnika.W takiej sytuacji masz zasadniczo dwa wyjścia do wyboru. Pierwsza możliwość to ASO. Bez wątpienia w serwisie dorobią ci dodatkowy komplet kluczy całkowicie zgodny z oryginałem. Musisz jednak wiedzieć, że czas oczekiwania na realizację zamówienia to nierzadko nawet 14 dni, a rachunek może wynosić do 1000 zł.Pewnego rodzaju minusem są także formalności. Zanim specjalista ASO zdecyduje się na wykonanie usługi, będziesz musiał okazać mu dowód zakupu auta lub inny dokument poświadczający pełnię praw do jego użytkowania. To bardzo ważne oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Alternatywne rozwiązanie problemu to wizyta w specjalistycznym warsztacie zajmującym się dorabianiem kluczyków samochodowych. Co jednak ważne – punkty tego rodzaju nie posiadają wystarczającego zaplecza i czasami nie są w stanie wykonać usługi w przypadku każdego auta. Pamiętaj również, że ewentualna decyzja o demontażu immobilisera wiąże się nie tylko z obniżeniem poziomu zabezpieczeń antywłamaniowych, lecz również może ograniczyć (lub anulować) prawo do ubiegania się o odszkodowanie po ewentualnej kradzieży pojazdu.I na koniec – jeżeli skradziono ci kluczyki, koniecznie zgłoś to zdarzenie na komisariacie policji. Uważaj też – pozostawienie auta na parkingu grozi jego kradzieżą, jeżeli złodziej wciąż cię obserwuje.

#kluczyki do samochodu#kluczyki samochodowe#zagubienie#zgubienie#Zgubione kluczyki od samochodu

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Piotrek
    14 czerwca 2016 - 11:26

    Zdarzyło mi się zatrzasnąć kluczyki w samochodzie ale są firmy które w tym pomagają. Nie będę robił im reklamy ale ich szybkość pracy jest niesamowita. 3 minuty pracy i 150zł mniej w portfelu 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *