Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Zastosowanie kluczy udarowych w praktyce

2 sierpnia 2022 Material zewnetrzny 0 Comments

Zdarzają się sytuacje, gdy musimy odkręcić nie kilka, ale kilkanaście, czy czasem nawet kilkadziesiąt śrub. Wykonanie takiego rodzaju pracy kluczem nasadowym czy innym podobnym narzędziem, może być bardzo męczące i czasochłonne. W takim wypadku warto użyć klucza udarowego, takiego jak klucz Ingersoll Rand. Dzięki odpowiedniemu narzędziu wykonywana praca może być znacznie przyjemniejsza.

Klucz udarowy – do czego służy i co o nim wiemy?

Klucz udarowy to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób można zdemontować śruby i nakrętki. Można wykorzystać go także do ich wkręcania, jednak trzeba być przy tym bardzo ostrożnym – zbyt wielka siła narzędzia może sprawić, że je uszkodzimy. Jest on szczególnie przydatny przy odkręcaniu śrub, które są bardzo mocno dokręcone.

Zasada działania klucza udarowego opiera się, jak wskazuje jego nazwa, na udarze. Udarem określamy tu systematyczne uderzenia głowicy w przekładnię o sporej częstotliwości. Jeśli w klucz płaski nałożony na dokręconą nakrętkę uderzymy młotkiem, na nakrętkę zostanie wywarta siła – proces ten nazywamy obciążeniem udarowym. Dzięki obciążeniu udarowemu tarcie dynamiczne góruje nad tarciem statycznym, i nakrętkę udaje się odkręcić. Właśnie tak działa klucz udarowy, przykładowo klucz Ingersoll Rand.

Klucze udarowe podzielić można na klucze pneumatyczne i elektryczne. 

Zastosowanie kluczy udarowych

Klucze udarowe bardzo często używa się w specjalistycznych warsztatach samochodowych, gdzie pracownicy nierzadko mierzą się z elementami wymagającymi odkręcenia czy dokręcenia. Jest on stosowany także w rolnictwie i budownictwie, jako narzędzie do demontowania nakrętek w traktorach czy maszynach budowlanych. Ogólnie rzecz biorąc, stosuje się go jako narzędzie do demontażu bądź montażu urządzeń różnego rodzaju wykorzystywanych w przemyśle. 

Jest to w gruncie rzeczy przyrząd, który przydaje się osobom pracującym przy maszynach ciężkich, które wymagają niemałej siły podczas montowania i rozmontowywania. Istnieją także klucze udarowe, które sprawdzają się świetnie w przypadku lżejszych prac. W związku z tym zaopatrują się w nie nawet osoby prywatne, które używają ich jako przyrządy do wymiany kół.

Na co zwrócić uwagę wybierając klucz udarowy?

Wybierając klucz udarowy, warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, gdzie będziemy go używać. Inny rodzaj klucza nada się jako narzędzie stacjonarne, a inny jako narzędzie mobilne. Wysoką mobilnością cechują się klucze akumulatorowe, które są bardzo poręczne. Przyrządem stacjonarnym nazwiemy raczej klucz pneumatyczny, który to cechuje się także wysoką żywotnością.

Innym ważnym aspektem jest to, jak często będzie on używany. W przypadku kluczy udarowych, które stosuje się w warsztatach wulkanizacyjnych, poleca się raczej klucze pneumatyczne. Jeśli chodzi o narzędzia do użytku domowego, które stosować będziemy sami, dobrym wyborem okazać się może klucz elektryczny. Ważny jest jednak nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju klucza, lecz także moc, w jakiej operuje. 

Istotne cechy klucza to także umiejscowienie przełączników, czy możliwość regulacji momentu obrotowego. Wskazane jest także przykucie uwagi do jego ergonomiczności i tego, czy wygodnie się nim pracuje, jako że nierzadko może on być używany długotrwale.

Rozważając oferty poszczególnych producentów, warto też zwrócić uwagę na opinie użytkowników. Bardzo pochlebne recenzje zbierają sobie przykładowo klucze Ingersoll Rand

Model pneumatyczny czy elektryczny – co wybrać?

Klucze pneumatyczne, takie jak klucz Ingersoll Rand 2145QiMAX to narzędzia, do których działania potrzebne jest sprężone powietrze, a zatem odpowiednia instalacja ze sprężarką i zbiornikiem na powietrze. To dlatego poleca się je raczej jako przyrządy stacjonarne, które bardzo dobrze służą przykładowo w warsztatach samochodowych. Klucze elektryczne występują z kolei w wersji akumulatorowej, bądź zasilanej z gniazdka, toteż jest to świetne narzędzie przenośne.

Rozróżnienia można dokonać także pod względem ceny. Jeśli interesuje nas jak najtańszy produkt, prawdopodobnie powinniśmy rozejrzeć się wśród kluczy pneumatycznych. Klucze elektryczne, a przede wszystkim klucze akumulatorowe, mogą być stosunkowo kosztowne. W przypadku, gdy obawiamy się możliwości serwisowania klucza, lepszym wyborem będzie klucz pneumatyczny. Jest on znacznie prostszy w konstrukcji niż klucz elektryczny. Klucze elektryczne czasem wyposażone są jednak także w nowoczesne funkcje, takie jak zabezpieczenie przed nadmiernym dokręceniem. Wybór odpowiedniego modelu należy zatem dobrze przemyśleć.

#klucze udarowe

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *