Układ hamulcowy w samochodzie – to warto o nim wiedzieć
16 stycznia 2020 Material zewnetrzny 1 Comment
Przemierzamy samochodami setki kilometrów. Wykonujemy wszystkie czynności niemal automatycznie. Nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób działają poszczególne elementy. Oczywiście poziom zaawansowania dzisiejszych aut jest tak duży, że w razie awarii nie obejdziemy się bez pomocy mechanika. Warto jednak znać chociaż podstawowe pojęcia.
Układ hamulcowy w samochodzie
Poza silnikiem, skrzynią zmiany biegów bardzo ważnym elementem jest układ hamulcowy. Pozwala on zatrzymać auto na czas. Zazwyczaj nie zwracamy na niego większej uwagi oraz nie zastanawiamy się jak działa.
Ciekawostką jest, że instruktorzy jazdy nadal uczą hamowania pulsacyjnego. Jest to zupełnie bez sensu na chwilę obecną. Każdy samochód bowiem jest uzbrojony w system ABS lub podobny do niego system. Co to oznacza? Ano to, że koła nie zablokują się i nie spowodują utraty kontroli nad samochodem.
Jak działa układ hamulcowy?
W najprostszym uproszczeniu wygląda to tak: naciskamy pedał hamulca, dzięki czemu pompa pod dużym ciśnieniem tłoczy płyn hamulcowy. W efekcie nacisku płynu na zacisk klocki zatrzaskują się na tarczy. W następstwie wytwarza się tarcie a cały pojazd zwalnia.
Kiedy posiadamy system ABS, wtedy komputer decyduje o sile nacisku na konkretne koło. Może się bowiem wydarzyć, że któreś z kół znajdzie się na innej powierzchni niż reszta – np. prawe tylne i przednie koło na poboczu a lewe koła na asfalcie. Dzięki ABS nasze auto będzie hamowało jednocześnie nie będziemy musieli się bać o utratę przyczepności lub zablokowania któregoś z kół.
Sprawdź nowe tarcze hamulcowe i klocki do swojego samochodu
Co wchodzi w skład układu hamulcowego?
Skład układu hamulcowego to:
- pedał hamulca
- pompa hamulcowa
- przewód ciśnieniowy
- przewód elastyczny
- zaciski hamulcowe
Trzeba mieć za względzie, że droga hamowania zależy od bardzo wielu czynników. Na przykład od zużycia klocków. Oczywiście stan nawierzchni, po której jedziemy również jest bardzo ważny. Nawet najlepszy samochód nie pomyśli za nas. A przynajmniej jeszcze nie. Być może w przyszłości człowiek stanie się elementem wystroju samochodu, a nie kierowcą.
Układ hamulcowy wydaje się mało skomplikowany. To jednak nie do końca prawda. Nowoczesnych systemów, które wspomagają naszą reakcję jest coraz więcej. A rozwiązania takie coraz ciężej wyjaśnić w prosty sposób. Koła mają równomiernie zredukować prędkość samochodu po obu jego stronach. Nagłe zatrzymanie któregoś z kół może doprowadzić do tragedii. Przede wszystkim trzeba zachować rozum i dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. Tylko dzięki temu pozwolimy systemom zadziałać. Trzeba także pamiętać, że bezpieczna jazda bez sprawnego w pełni układu hamulcowego nie istnieje. Dlatego jeśli tylko zauważysz w swoim samochodzie objawy jego awarii, udaj się do mechanika.
_____________________________________________________________________________________________________________
Rakieta
2 marca 2020 - 11:31
Czasami zapominamy niestety lub odkładamy na tzw ” później , drobne usterki”, które często okazują się nie takimi drobnymi. Wpis pomocny, uważam że dobrze opisane i nie jedna osoba powinna zapoznać się z tym artykułem, aby przypomnieć sobie jak istotny jest układ hamulcowy.