Jak długo może wytrzymać twój akumulator samochodowy
24 stycznia 2020 AutoFanatyk 4 komentarze
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak długo wytrzyma akumulator samochodowy, ale możliwe jest przedstawienie pewnych uogólnień.
W oparciu o doświadczenia fachowców z serwisu Auto Serwis Warszawa Auto-Master stwierdzamy że żywotność akumulatora samochodowego różni się w zależności od trzech kluczowych czynników: czasu, ciepła i wibracji.
Czas
Podobnie jak ludzie, akumulatory samochodowe starzeją się z czasem i mają skończoną żywotność. Nawet w idealnych warunkach pracy akumulatory ulegają stopniowemu zużyciu, dopóki nie są w stanie zapewnić wystarczającej mocy do uruchomienia silnika. Wzorce użytkowania samochodów również przyczyniają się do starzenia się baterii. Samochody napędzane głównie na krótkich trasach mogą nie pozwolić na pełne naładowanie akumulatora, a akumulatory w pojazdach zaparkowanych na dłuższy czas naturalnie ulegają samo rozładowaniu.
Ciepło
Ciepło ułatwia użycie baterii reakcji chemicznych do wytworzenia elektryczności, ale także zwiększa szybkość degradacji baterii. W chłodniejszych klimatach bateria może przeżyć dłużej. Baterie działają także w trudnych warunkach klimatycznych, w których temperatura może łatwo przekroczyć 200 40 stopni w czasie upałów. Aby zwalczyć to ciepło, producenci samochodów mogą zamontować akumulator w izolowanym obszarze, zainstalować osłonę termiczną nad akumulatorem lub przenieść akumulator poza komorę silnika, często pod tylnym siedzeniem lub podłogą bagażnika.
Wibracja
Ostatnim kluczowym czynnikiem wpływającym na żywotność baterii są wibracje, które powodują fizyczne uszkodzenie wewnętrznych części baterii. Aby zminimalizować wpływ wibracji, specjalny przytrzymujący sprzęt zabezpiecza baterie na miejscu i zapobiega ich przemieszczaniu się. Brakujące lub luźne przytrzymywanie może znacznie skrócić żywotność baterii.
Inne uwagi
Chociaż mniej powszechny niż powyższe czynniki, nieprawidłowo działający system ładowania skraca również żywotność baterii. Ciągłe niedoładowanie lub przeładowanie przyspiesza starzenie się baterii. Niektóre nowsze samochody z akumulatorami z chłonną matą szklaną (AGM) wymagają starannej kontroli szybkości ładowania w celu uzyskania maksymalnej żywotności akumulatora, a producent może nawet zmienić strategię ładowania w miarę starzenia się akumulatora. Wreszcie, pozwolenie na całkowite rozładowanie dowolnego akumulatora samochodowego zabierze dużą część jego żywotności, nawet jeśli można go naładować i przywrócić do użytku.
Słabe znaki ostrzegawcze baterii
Problem z akumulatorem może wystąpić, jeśli silnik rozrusznika powoli obraca silnik lub zapali się lampka ostrzegawcza akumulatora / ładowania. Kolejnym słabym wskaźnikiem akumulatora w starszych samochodach są słabe żarówki, szczególnie na biegu jałowym. Jednak nie każda niesprawna bateria ujawnia się poprzez oczywiste objawy.
Aby uniknąć problemów z akumulatorem, należy sprawdzać akumulator przy każdej wymianie oleju, aby upewnić się, że połączenia kablowe są czyste i szczelne, a sprzęt przytrzymujący jest bezpieczny. Gdy bateria osiągnie trzy lata, należy ją co roku testować. Test ustali, czy bateria uległa zużyciu do punktu, w którym zaleca się wymianę, aby zapobiec nieoczekiwanej awarii.
Ania
5 lutego 2020 - 10:50
Dzięki za ostrzeżenie. Od jakiegoś czasu zapala mi się taka lampka od akumulatora i auto z trudem zapala. Chyba muszę rozejrzeć się za nowym akumulatorem:)
Zofia
2 marca 2020 - 15:54
Czy na żywotność akumlatora ma wpływ takie pokonywana odległość? Pamiętam, ze jak zaczęłam pracować w niewielkiej odległości od domu i jeździłam na dystansie kilku km dziennie, to mój akumulator szybko padł w zimie.
fantom_14
18 marca 2020 - 02:36
Czy rodzaj akumulatora ma jakiś wpływ na elektronikę w samochodzie? Ostatnio wymieniłem w swoim i czasem wspomaganie samo się wyłącza.
Tomek
24 stycznia 2024 - 12:59
Artykuł prezentuje istotne aspekty wpływające na żywotność akumulatora samochodowego, wskazując na czas, ciepło i wibracje jako kluczowe czynniki. Podoba mi się sposób, w jaki autor przystępnie tłumaczy te kwestie, zwracając uwagę na praktyczne porady dla kierowców. Wartościowe informacje dla osób dbających o kondycję swojego pojazdu.