Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Rzeczoznawca samochodowy. Kiedy się do niego zgłosić?

12 lipca 2018 AutoFanatyk 5 komentarzy

[REKLAMA]

Po każdym wypadku czy kolizji gdzie zostaje uszkodzony samochód zależy nam na tym, żeby jak najszybciej uzyskać odszkodowanie i podjąć dalsze decyzje. Większe szkody sprawiają, że na pewien czas jesteśmy pozbawieni swojego samochodu. Większość poszkodowanych chce szybko otrzymać pieniądze i naprawić pojazd. Niestety ubezpieczyciele znacznie zaniżają wypłacane odszkodowania. Poszkodowani często nie posiadają potrzebnej wiedzy do walki z ubezpieczycielem. Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty żeby przyspieszyć procedurę?

Po każdym wypadku czy kolizji gdzie zostaje uszkodzony samochód zależy nam na tym, żeby jak najszybciej uzyskać odszkodowanie i podjąć dalsze decyzje. Większe szkody sprawiają, że na pewien czas jesteśmy pozbawieni swojego samochodu. Większość poszkodowanych chce szybko otrzymać pieniądze i naprawić pojazd. Niestety ubezpieczyciele znacznie zaniżają wypłacane odszkodowania. Poszkodowani często nie posiadają potrzebnej wiedzy do walki z ubezpieczycielem. Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty żeby przyspieszyć procedurę?

Jak Ubezpieczyciel wylicza szkodę? 

Po zdarzeniu drogowym i zgłoszeniu szkody Towarzystwo Ubezpieczeniowe wysyła do poszkodowanego rzeczoznawcę samochodowego w celu przeprowadzenia oględzin. Na podstawie dokładnego wskazania uszkodzeń zostaje sporządzony kosztorys. W trakcie oględzin zostaje sporządzona także bogata dokumentacja zdjęciowa, która podczas likwidacji szkody i nawet po naprawie pojazdu pozwala na określenie większości uszkodzeń. Na chwilę obecną rzeczoznawcy samochodowi stosują cztery systemy eksperckie, w których wykonywane są wyliczenia i są to:

– Audatex,

– Eurotax,

– DAT,

– Info-expert do ustalenia wartości pojazdu.

Niestety wielu poszkodowanych doświadczyło tego, że wykonany przez ubezpieczyciela jest znacznie zaniżony a otrzymana kwota nie pozwoli na przywrócenie stanu pojazdu sprzed szkody. Mimo tego iż systemy eksperckie są stale aktualizowane, to dają one również możliwość na wprowadzanie różnych zmiennych. Ubezpieczyciele na podstawie zawartego ubezpieczenia OC wypłacają poszkodowanym odszkodowania. Zależy im więc, aby te kwoty były jak najmniejsze, więc ich rzeczoznawcy zaniżają szkody. Jedne z największych błędów występujące w kosztorysach to:

– zaniżona stawka za roboczogodzinę (RBG),

– amortyzacje,

– rabaty na części, materiał lakierniczy,

– zastosowanie współczynnika odchylenia,

– niskie ceny części zamiennych,

– stosowanie części gorszej jakości.

Odwołanie od decyzji

Po otrzymaniu decyzji ubezpieczyciela okazuje się, że wypłacona kwota nie wystarczy nam na pełną naprawę i przywrócenie stanu pojazdu sprzed szkody. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób są zaniżane odszkodowania. Brak im fachowej wiedzy. W takiej sytuacji możemy zwrócić się do jakiegoś niezależnego rzeczoznawcy z prośbą o przygotowanie poprawnego kosztorysu. Koszt wykonania opinii może wynieść od 200 do 500 zł. Jest to zależne od regionu, kwalifikacji rzeczoznawcy i od ilości pracy potrzebnej do wykonania kosztorysu.

Kosztorys niezależnego rzeczoznawcy może być narzędziem do uzyskania wyższego odszkodowania. W odwołaniu powinniśmy zamieścić dokument oraz informacje od rzeczoznawcy, które wskazują na popełnione przez ubezpieczyciela błędy. Takie działanie nie daje oczywiście gwarancji uzyskania dopłaty do odszkodowania, ale daje nam to na pewno większe szanse w walce z ubezpieczycielem. Niestety czasami jedyna droga do uzyskania satysfakcjonującej kwoty odszkodowania prowadzi przez drogę sądową. Wtedy też opinia niezależnego rzeczoznawcy będzie głównym dowodem w sprawie.

Dalsze problemy przy uzyskaniu odszkodowania

Równie częstym problemem co zaniżenie kosztorysu naprawy jest zaniżenie wartości pojazdu przed szkodą lub zawyżenie wartości pojazdu uszkodzonego. Przy  szkodzie całkowitej kwota odszkodowania zależy w znacznej mierze od wyceny wartości pojazdu przed szkodą i po szkodzie. Takie wyliczenie wykonuje się w programie Info-expert. W systemie oprócz kwoty bazowej brane są także pod uwagę dodatnie  lub ujemne korekty. Stałą praktyką jest zawyżanie ujemnych korekt np. stosowanie korekty dotyczącej sytuacji regionalnej, czy stosowanie wyższej liczby procentowej przy innych korektach. Dodatkowo ubezpieczyciel pomija też dodatkowe korekty, np. dodatkowe wyposażenie pojazdu czy przebieg niższy niż normatywny. Niezależny rzeczoznawca mając dokumenty samochodu, dokumenty szkody i mając możliwość oględzin pojazdu wykona poprawne wyliczenie uwzględniające wszystkie parametry. Taka opinia pozwoli na walkę z ubezpieczycielem przedstawiając jak najlepsze dowody do potwierdzenia naszych roszczeń.

Utrata wartości pojazdu wskutek szkody komunikacyjnej 

Obecnie na rynku mamy wiele portali pośredniczących w sprzedaży pojazdów. Potencjalny kupujący ma bardzo duży wybór i może swobodnie przebierać w ofertach. W przypadku pojazdów kilkuletnich bardzo duże znaczenie ma ich bez wypadkowość. Kupujący coraz częściej korzystają z możliwości prześledzenia historii pojazdu za pomocą numeru VIN, badają również grubość lakieru i weryfikują jakość zamontowanych części. Każda szkoda na pojeździe obniża wartość pojazdu a kupujący mając wybór, wybierają najczęściej pojazdy bezwypadkowe. Sprzedający muszą więc obniżyć wartość pojazdu aby go sprzedać. Po szkodzie z OC sprawcy ubezpieczyciele najczęściej w ogóle nie uwzględniają tego roszczenia, twierdząc, że się nie należy lub znacznie je zaniżają. Takie odszkodowanie należy nam się wtedy, gdy nasz pojazd ma mniej niż 6 lat i wcześniej nie zgłoszono tego roszczenia. Opinia niezależnego rzeczoznawcy pozwoli nam poznać faktyczną utratę wartości i da możliwość uzyskania tej kwoty od ubezpieczyciela.

Możesz ocenić swoją szkodę w Kancelarii Campter – sprawdź czy Twoje odszkodowanie OC za pojazd nie jest zaniżone.

#kosztorys#rzeczoznawca

Previous Post

Next Post

Comments

 1. Robert Brodnicki
  20 lipca 2018 - 09:51

  Dobrze wiedzieć, żeby w przyszłości móc szybciej podjąć jakąkolwiek decyzję 🙂 Pozdrawiam!

 2. RCP Wydechy
  20 sierpnia 2018 - 00:12

  Ciekawy artykuł. Pomocny, dzięki.

 3. Klocki hamulcowe Audi A4 B5
  31 sierpnia 2018 - 17:26

  Bardzo merytoryczny materiał. Dzięki!

 4. Aloes
  5 listopada 2018 - 01:12

  Dobrze wiedzieć! Pozdrawiam!
  Dzięki!

 5. kotek
  4 marca 2019 - 09:48

  spoko materiał . fajnie zwiezle opisane . kilka informacji o których nie wiedziałam .

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *