Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Przyciemnianie szyb w samochodzie – co trzeba wiedzieć?

25 sierpnia 2017 AutoFanatyk 2 komentarze

[REKLAMA]

Samochody z przyciemnianymi szybami od razu rzucają się w oczy, jednak nie jest to tylko i wyłącznie kwestia stylistyki czy mody i ma to także głębsze znaczenie. Co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb? Co to daje i jakie przepisy obowiązują w polskim prawie? Zanim zdecydujemy się na przyciemnienie szyb w naszych samochodach warto wiedzieć jak to wygląda.

Przyciemnianie szyb w samochodzie – co trzeba wiedzieć?

Dlaczego warto przyciemniać szyby?

Z pewnością pierwsze pytanie, jakie nasunie się w kwestii przyciemniania szyb będzie to związane z korzyściami płynącymi z takiego rozwiązania. Co daje przyciemnianie szyb i jakie są tego zalety? Przede wszystkim przyciemnione szyby podniosą komfort jazdy. W jaki sposób? Przede wszystkim zmniejszają one refleksy świetlne, a także ograniczają stopień nagrzewania się wnętrza samochodu. Dodatkowo chronią zdrowie kierowcy oraz pasażerów, dzięki temu, że w razie wypadku niebezpieczeństwo poranienia szkłem jest minimalne. Oprócz tego samochód wygląda naprawdę stylowo, a wnętrze samochodu nie zblaknie.

Czy w takim razie wystarczy popędzić do odpowiedniej firmy i przyciemniać szyby? Nie tak szybko. Przede wszystkim trzeba zdać się na specjalistów (http://www.przyciemnianie-szyb-gliwice.pl), a wcześniej jeszcze dokładnie wszystko przemyśleć i zapoznać się z przepisami prawnymi.

Czy przyciemnianie szyb jest legalne?

Jak najbardziej jest to legalne, ale obarczone szeregiem przepisów, których należy się wystrzegać. Przede wszystkim chodzi tu o zachowanie bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i otoczenia, a zatem najistotniejszym punktem jest tutaj widoczność. Zgodnie z przepisami szyby muszą zapewnić kierowcy pełne pole widzenia i zgodnie z Dz.U. 2013 poz. 951, szyby przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczalności co najmniej na poziomie 70%.

Warto wspomnieć o tym, że w momencie produkcji samochodów i szyb samochodowych często już na poziomie fabrycznym są one przyciemniane, więc planując dodatkowe przyciemnienie warto jest sprawdzić na jakim poziomie przepuszczalności światła znajdują się nasze szyby samochodowe. Może się okazać, że wraz z wprowadzeniem modyfikacji do pojazdu złamiemy prawo i to nieumyślnie.

W jaki sposób przyciemnia się szyby w samochodzie?

Jednym z popularniejszych i częstszych rozwiązań jakie stosuje się w przypadku przyciemniania szyb samochodowych, jest użycie specjalnej folii. Jest ona nakładana na szybę, na całej jej powierzchni i w ten sposób przyciemniana. Ten sposób ma wyżej wspomnianą zaletę, iż w razie wypadku spaja szkło, minimalizując rozsyp odłamków. Folie są nie tylko najpopularniejszym, ale też i najtańszym rozwiązaniem.

Inną opcją, którą można wykorzystać do przyciemnienia szyb jest przyciemnianie metodą piecową metalizacji szkła tlenkami tytanu. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Poza tym, ta metoda jest zdecydowanie droższa i wykonywana wyłącznie przez specjalistów, a w dodatku wymaga także demontażu całej szyby.

Co grozi za nieprzepisowe przyciemnienie szyb w samochodzie?

Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku, gdy szyby w samochodzie są zbyt mocno przyciemnione, będzie nas czekał mandat. Policja może dokonać pomiaru przepuszczalności światła i na tej podstawie zareagować prosząc o zdjęcie okleiny lub też wlepiając karę pieniężną. Ile może to kosztować? Różnie, rozstrzał cenowy mandatu wynosi od 20 do nawet 500 złotych. Zdecydowanie lepiej jest więc uważać i podejść do tematu przyciemniania szyb z rozsądkiem.

 

#Gliwice#okno#przyciemnianie#szyba#tytan

Previous Post

Next Post

Comments

  1. Piotr
    25 sierpnia 2017 - 21:13

    Co by nie pisać to niektóre samochody nabierają charakteru po przyciemnieniu szyb. Zwykłe auto zaczyna wyglądać niezwykle. Polecam jednak dobrych profesjonalistów a nie chałturnicze wykonanie.

  2. Patryk
    27 listopada 2017 - 13:22

    Świetny blog. Sam ostatnio dałem swój samochód by przyciemnić szyby. Super sprawa, nie dość, że samochód przestał mi się nagrzewać w szczególności skóra tak mocno, że nie mogłem nie raz wsiąść do niego. Inna sprawa jest taka, że klima w takim pojeździe jest o wiele bardziej wydajniejsza. Odpowiednio przyciemnione szyby pozwalają na poprawę komfortu podróżowania, dlatego uważam, że każdy samochód powinien dać sobie jeżeli nie ma szyb fotochromatycznych, dać sobie zrobić.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *