Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Oświetlenie samochodu — kierowco, przygotuj się na jesień!

9 listopada 2020 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Jesień w pełni, co oznacza, że dni stają się coraz krótsze, a mgły i opady są na porządku dziennym. To wszystko ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Dlatego tym bardziej warto zadbać o właściwe oświetlenie samochodu.

Niewłaściwe oświetlenie przyczyną wielu wypadków

Jak możemy dowiedzieć się z policyjnych statystyk, jesień to najniebezpieczniejszy okres w roku na polskich drogach. Właśnie jesienią dochodzi na nich do największej liczby wypadków.

Niestety, w dużej mierze nadal winni są kierowcy. Przyczyną wielu kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. W końcu, aż za 30 proc. takich zdarzeń drogowych odpowiada zły stan pojazdu, a w tym niewłaściwe oświetlenie.

Dla wielu wydaje się, że przepalona żarówka samochodowa to tylko mało istotny szczegół. Tymczasem braki w oświetleniu lub nieprawidłowo ustawione reflektory to zmora samochodów poruszających się po polskich drogach. Ma to swoje przełożenie na liczbę wypadków, wśród których duża część z nich kończy się tragicznie.

Wymiana żarówek halogenowych i ksenonów

W starszych samochodach często wystarczy wymienić żarówkę, najlepiej z oferty renomowanego producenta, która ma większą wydajność i dłuższą żywotność. Często wymiana żarówki jest prosta i zajmuje kilka minut. Jednak wymiana żarówki na nową niekiedy wymaga demontażu jakiegoś elementu.

O wiele trudniej o to przy ksenonach, kiedy różnica w barwie i natężeniu światła jest bardzo widoczna. Jednak w tym przypadku problemem może być nawet sam dobór odpowiedniej żarówki. Kierowanie się kształtem może być mylące, bo niekiedy palniki różnią się tylko napięciem zasilania.

Wówczas warto sprawdzić kod części, po czym zamówić ją po tym numerze. Taką możliwość daje sklep AutoCzesciZielonki. Pomoże również wyszukiwarka VIN i zamówienie żarówek po numerze identyfikacyjnym pojazdu. Nie jest to ani trudne, ani też czasochłonne, a taką procedurę opisuje blog motoryzacyjny sklepu AutoCzesciZielonki.

Najlepiej natomiast w ogóle zlecić to specjaliście z warsztatu. Zwłaszcza że wymiana ksenonów może wymagać demontażu elementów auta, użycia podnośnika, a przy tym grozi porażeniem prądem o wysokim napięciu.

Regulowanie oświetlenia samochodu

Wymiana żarówek zawsze powinna kończyć się regulacją świateł. W warunkach domowych jest to trudne, dlatego warto udać się do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów, gdzie mechanik bądź diagnosta przeprowadzi przegląd techniczny świateł.

Nie można bagatelizować tej sprawy, ponieważ nawet niewielkie niedokładności mogą oznaczać skrócenie oświetlenia obiektów na drodze o kilkanaście metrów. Operacja ta jest tania i trwa zaledwie kilkanaście minut, a więc zdecyduje się na taki krok nawet wówczas, kiedy termin przeglądu jest jeszcze daleki.

Niejednokrotnie może to uratować życie Twoje, kogoś z Twoich bliskich, pasażerów lub innych uczestników ruchu. Nowe żarówki i właściwie wyregulowane reflektory to znacznie lepsza widoczność na drodze. Dodatkowo możesz zdecydować się na polerowanie kloszy lamp, które z czasem stają się matowe i ograniczają wydostawanie się światła na zewnątrz.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

#autoczęści zielonki#przegląd techniczny#termin przeglądu#wyszukiwarka VIN

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *