Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Oleje do samochodu. Dlaczego marka ma znaczenie?

1 grudnia 2021 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Wydawać się może, że wybór oleju silnikowego nie jest trudny. Faktycznie, wystarczy skorzystać z usług warsztatu, a tam na pewno dobiorą nam olej odpowiedni do jednostki napędowej. Co natomiast, jeżeli to sami dokonujemy takiego wyboru. W tym wpisie skupimy się na wyborze oleju do silnika nie tylko pod względem parametrów, ale także marki. Sprawdzamy, dlaczego producent oleju także jest istotny.

Jakie parametry są kluczowe przy wyborze oleju?

Jeżeli wybieramy smary do silnika, przede wszystkim musimy dobrać taki olej, który będzie pasował do jednostki napędowej naszego pojazdu. Kluczowe są dwa parametry, a mianowicie klasa jakości oraz lepkości:

  • Klasa jakości – ujednolicony system przeznaczenia oleju i stopnia jego zaawansowania technicznego. Pierwsza litera wskazuje na rodzaj silnika (A – benzynowy, B – diesel, C – diesel z filtrem DPF). Cyfra, która znajduje się za nią to klasa jakości. Warto podkreślić, że olej może mieć podwójne oznaczenie. W takiej sytuacji może być stosowany i nadaje się do silników benzynowych i wysokoprężnych (np. A3/B4).
  • Klasa lepkości – ujednolicony system oznaczania płynności olejów w różnych temperaturach. Obecnie do silników stosuje się oleje całoroczne (symbol „W”). Pierwsza cyfra przed literą „W” oznacza lepkość w niskich temperaturach zimowych, dwie cyfry za literą „W” – płynność w wysokich temperaturach letnich (np. olej 5W30). Należy pamiętać, że im niższym symbol, tym olej jest bardziej płynny.

Pamiętajmy też, że często producenci aut stawiają jasne wymagania odnośnie oleju do silnika. Takie praktyki stosują m.in. marki niemieckie (BMW, Mercedes, Volkswagen) czy francuskie (np. Renault), ale nie są one wyjątkiem. Ważne wiec, aby przestrzegać zaleceń i rekomendacji producenta. Informacje te znaleźć można w książce obsługi pojazdu. Oprócz tego pomogą internetowe fora i wyszukiwarki w sklepach z olejami, gdzie można dobrać je po wpisaniu kluczowych informacji (m.in. marka, model, rok produkcji, rodzaj i moc silnika).

Oleje przemysłowe a marka

Oprócz parametrów powinniśmy zwracać uwagę również na markę, która odpowiada za ich produkcję. Najlepiej niech będą to smary od cenionych i renomowanych producentów z dużym doświadczeniem w branży. Dobrym przykładem są tutaj oleje Mobil. Spółka ta została utworzona pod koniec ubiegłego wieku i obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się brandów w branży paliw i smarów.

Jako że jest to firma, która chce jak najlepiej i najdokładniej informować swoich klientów o jakości dostępnych produktów w ofercie, na opakowaniach ich olejów znajdziemy też dodatkowe informacje. Należą do nich np. wskaźnik lepkości VI (informuje o zmianach lepkości wraz z temperaturą), liczba zasadowa TBN (zawartość dodatków alkalicznych) czy rodzaj bazy olejowej (np. 85 proc.).

Dlatego też, mimo iż marka oleju nie jest tak ważna, jak jego parametry, warto stawiać na oleje przemysłowe od sprawdzonych producentów (np. Mobil). Można to rozumieć jako swego rodzaju gwarancję ich odpowiedniej i wysokiej jakości. Im firma ma wyższą pozycję na rynku, tym lepiej, ponieważ jej produkt jest przetestowany przez miliony kierowców na całym świecie.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

#oleje przemysłowe#smary

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *