Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Volvo S60 – ponad 20 lat na rynku

1 grudnia 2021 Material zewnetrzny 0 Comments

[REKLAMA]

Samochody Volvo nie dorównują może swoją popularnością pojazdom niemieckich koncernów, ale również mają swoich wiernych miłośników. Zresztą dla wielu właśnie szwedzka marka jest synonimem i symbolem bezpieczeństwa w motoryzacji. Dziś krótko o jednym z modeli producentów z „Kraju Trzech Koron”. Mowa o Volvo S60, które po raz pierwszy światło dzienne ujrzało przeszło dwie dekady temu.

Volvo S60 I

Pierwsza generacja tego modelu była produkowana przez dekadę w latach 2000-2010. Był to 4-drzwiowy sedan (kombi jako Volvo V70), który w całym toku produkcji przeszedł kilka zmian. Pierwsza poważna modyfikacja miała miejsce w połowie 2004 roku, kiedy auto otrzymało nowe reflektory. Poprawiono też zderzaki i lekko zmieniono wygląd wnętrza. Jak zauważyliśmy wyżej, Volvo to marka nade wszystko ceniąca sobie bezpieczeństwo. Dlatego warto odnotować, że do wyposażenia dodano system monitorowania martwego pola BLIS, chociaż tylko jako opcję dodatkową. W kolejnych latach unowocześniono zawieszenie, dodano też nową atrapę z większym logo i lusterka z kierunkowskazami. Z kolei ponownie w opcji dodatkowego wyposażenia pojawiły się biksenonowe reflektory z funkcją doświetlania zakrętów.

Volvo S60 II

Druga generacja modelu z taśm produkcyjnych zjeżdżała w latach 2010-2018 i także była dostępna jako sedan i kombi (Volvo V60). To właśnie Volvo S60 używane tej generacji cieszy się dużym wzięciem wśród zmotoryzowanych, którzy szukają sobie wygodnego i bezpiecznego, a przy tym wciąż stosunkowo młodego sedana.

Z jednej strony ma znacznie nowocześniejszy wygląd od poprzednika, z drugiej jest to samochód całkiem nowy. Zwłaszcza jeżeli mówimy tutaj o egzemplarzach produkowanych po faceliftingu. Modyfikacja przyniosła zmianę wyglądu atrapy chłodnicy, maski silnika i reflektorów z przodu auta. Pojawiły się też inne zderzaki i felgi aluminiowe.

Volvo S60 III

Najnowsza generacja modelu została zaprezentowana w 2018 roku. Warto zacząć od tego, że jest to pierwsze Volvo w historii, które nie występuje w opcji z silnikami wysokoprężnymi. W zamian, oprócz wersji benzynowych, kierowcy mogą zainwestować w model hybrydowy typu plug-in, a więc hybrydy ładowanej z gniazdka. III generacja to także nadwozia sedan (S60) i kombi (V60).

Podsumowując, na przestrzeni nieco ponad dwóch dekad na rynku pojawiły się trzy wersje modelu Volvo S60. Czy za kilka lat doczekamy się kolejnej odsłony i czwartej generacji tego pojazdu? Jest to bardzo prawdopodobne, podobnie jak to, że będzie to już samochód całkowicie bezemisyjny. Na świecie widoczny jest bowiem wyraźny trend odchodzenia od silników spalinowych na rzecz hybryd (zwłaszcza typu plug-in) oraz aut elektrycznych i na ogniwa wodorowe.

Jednak zanim to nastąpi, możemy cieszyć się wygodnymi, bezpiecznymi modelami S60 w dostępnych wariantach. Jeżeli ma to być używane Volvo S60, zwłaszcza polecany jest model drugiej generacji. Szczególnie warto polować na kilkuletnie auto po faceliftingu. Taki egzemplarz powinien nam posłużyć przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Oczywiście, o ile jest on w dobrym stanie technicznym, co należy zweryfikować na przeglądzie i podczas jazdy próbnej, a najlepiej nabywając samochód od sprawdzonego dostawcy, nawet z wciąż obowiązującą gwarancją producenta.

#volvo s60

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *