Blog motoryzacyjny, samochody, motoryzacja, super auta, tuning

Krótkie czy długie – jakie buty motocyklowe wybrać?

18 lipca 2022 AutoFanatyk 0 Comments

[REKLAMA]

Wyruszasz w podróż motocyklową? Niezależnie od jej długości, koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę stóp i nóg. Niezbędne będą specjalne buty do jazdy motocyklem. Czym charakteryzuje się dobrej jakości obuwie dla fanów jednośladów? Kiedy lepiej postawić na wariant wysoki, a w jakich przypadkach lepiej sprawdzą się niskie modele? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie.

Odpowiedzialny motocyklista ma wysokiej jakości kask osłaniający głowę, trwałą kurtkę i spodnie (lub kombinezon) oraz dodatki, takie jak rękawice czy właśnie buty na motocykl. To istotne elementy wyposażenia, ponieważ chronią nas w razie upadku, stabilizują poszczególne partie ciała i osłaniają przed oparzeniem, obdarciem czy wpływem trudnych warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, deszcz, wysoka temperatura i palące słońce.

O roli kasku czy kombinezonów w takiej kompleksowej ochronie nie musimy chyba przypominać. Warto poruszyć jednak sprawę obuwia, które również pełni niezwykle istotną rolę.

Jakie znaczenie dla motocyklisty mają odpowiednie buty motocyklowe?

Dobrze dobrane buty motocyklowe przede wszystkim zabezpieczają nogę przed nienaturalnym ułożeniem w czasie jazdy. Takie obuwie usztywnia kostkę i uniemożliwia skręcenie. Zabezpiecza też stawy i ścięgna. Ponadto ułatwia operowanie motocyklem, w tym zmianę biegów i hamowanie. Dodatkowo dzięki wzmocnionej podeszwie upraszcza stawianie nóg na ziemi podczas postoju.

Konstrukcja butów motocyklowych (czego przykładem mogą być buty Shima) osłania również nogę przed przypadkowym oparzeniem. Jeżeli nawet dotkniesz gorących części motocykla, skutecznie zabezpieczą Cię przed skutkami takiego zdarzenia.

Dobrze wykonane obuwie dla motocyklistów zapewnia nodze pełen komfort w czasie jazdy. Kończyny oddychają, nie są narażone na wysoką temperaturę i nadmierną wilgotność. Poza termoregulacją i ochroną przed urazami, prawidłowo dobrane buty zwiększają też wygodę jazdy i wpływają pozytywnie na czucie motocykla.

Co istotne, wyłącznie buty, które są dostosowane do Twojego stylu jazdy, spełnią swoją funkcję. Kupując odpowiednie obuwie, musisz zatem wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju motocyklem jeździsz i gdzie najczęściej się nim poruszasz.

Najpopularniejsze rodzaje obuwia dla motocyklistów

Producenci na każdy sezon przygotowują bogatą ofertę butów na motocykl. Znajdziesz między innymi obuwie sportowe przeznaczone do jazdy na torze oraz w terenie (off-road). Charakteryzuje się dużą liczbą usztywnień, ochraniaczy i bardzo trwałą konstrukcją. Obuwie miejskie to z kolei bardziej swobodny typ, który jest niezwykle komfortowy dla użytkownika. Dla motocyklistów udających się w daleką podróż, najlepsze marki przygotowały ofertę butów turystycznych, które z jednej strony bardzo dobrze chronią nogę, a z drugiej przepuszczają powietrze i są bardzo wygodne w noszeniu.

Motocykliści mogą też wybierać między obuwiem wysokim i niskim. Do miejskiej lub podmiejskiej jazdy, częstych przerw i codziennego użytkowania, zdecydowanie lepiej sprawdzą się buty krótkie, przypominające trochę dzienne, standardowe obuwie. Sięgają one najczęściej do kostki lub lekko powyżej. Nie zapewniają one tak skutecznej ochrony jak buty wysokie, jednak dają dużo lepszy komfort podczas jazdy. Są lżejsze i zapewniają większą swobodę. Modele dla motocyklistów posiadają wzmocnioną część pięty, palców i stosunkowo grubą podeszwę.

Z kolei długie buty to idealne rozwiązanie dla osób, które wybierają się w dalszą drogę lub uprawiają sport motocyklowy. Chronią dodatkowo część piszczelową. Są trwalsze i bardziej stabilne oraz sprawiają, że noga jest mniej narażona na urazy mechaniczne czy skręcenia.

A co jeżeli jeździsz motocyklem po mieście, ale zabierasz go też na długie wycieczki? W takim przypadku warto mieć dwie pary obuwia i zakładać je w zależności od sytuacji. W ten sposób Twoja noga będzie zawsze odpowiednio zabezpieczona, a jazda w takich butach komfortowa i przyjemna.

Jakie modele butów dla motocyklistów są warte zakupu?

Jeżeli szukasz wysokiej jakości obuwia niskiego i wysokiego, z pewnością warto sprawdzić buty Rebelhorn. Firma ta od wielu lat tworzy trwałe, wygodne i nowoczesne modele obuwia, które sprawdzą się w różnych warunkach.

Przykładem są turystyczne buty REBELHORN RIO BLACK wykonane z trwałej i stabilnej skóry PU. Mają antypoślizgową podeszwę, specjalne ochraniacze na kostki, oddychającą membranę HIPORA i trwałe zamki błyskawiczne do szybkiego zakładania i zdejmowania. Model RIO to świetny egzemplarz dla osób, które chcą używać butów w mieście i na dłuższych trasach.

Z kolei wspomniana już wcześniej firma Shima wypuściła na rynek model SHIMA EDGE VENTED. To krótkie buty, które są bardzo mocne, ale też wygodne w użytkowaniu. Ich cechą charakterystyczną jest pełen komfort w trakcie jazdy, skuteczna przepuszczalność powietrza i design, który będzie się idealnie prezentował zarówno na motocyklu, jak i z dala od jednośladu.

Podczas zakupu wybierz model dostosowany do swojego gustu i potrzeb. Zwróć uwagę na to, czy buty posiadają pełen system ochronny, wentylację i czy są dostosowane do jazdy motocyklem. Sprawdź także rozmiar, ponieważ obuwie powinno być dobrze dopasowane do stopy, aby spełniało swoje zadania.

#buty motocyklowe

Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *